در سه انفجار در کابل حد اقل ۱۲ نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر زخمی شدند

kaboul bombسه انفجار در کابل، پایتخت افغانستان صبح روز پنجشنبه ۲۵ ژوئیه، جان حداقل ۱۲ نفر را گرفت و بیش از ۲۰ زخمی برجای گذاشت.

به گزارش طلوع نیوز عامل انفجار انتحاری اول یک موتورسوار بوده است که حوالی هشت صبح خود در شرق کابل کمربند انفجاری خود را در نزدیکی یک اتوبوس فعال کرده است.

به گفته نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله افغانستان، سرنشینان اتوبوس هدف قرار گرفته کارکنان وزارت معادن و پترولیم (معادن و نفت) بوده‌اند.

به گزارش رسانه های محلی درمیان قربانیان انفجارهای صبح روز پنجشنبه در کابل تعداد زیادی زن و کودک دیده می شود.

خبرگزاری رویترز در اولین گزارش خود، وسیله انفجاری در اتوبوس را بمب مغناطیسی خوانده بود این درحالی است که منابع محلی و دیگر خبرگزاری ها حمله به اتوبوس یاد شده را یک عملیات انتحاری قلمداد کرده اند.

بمب‌های مغناطیسی که توسط افراط گرایان به خودروها چسبانده می‌شوند مرگبارند و تهدیدی جدی برای شهروندان و کارکنان دولت افغانستان به شمار می روند و جان آنان را می ستانند.

دو انفجار دیگر پس از حمله انتحاری به اتوبوس کارمندان وزارت معادن و نفت در کابل صورت گرفته است که گفته می شود منشا یکی از آنها خودروی بمب گذاری شده بوده است. هنوز اطلاعات دقیقی در باره انفجارهای دوم و سوم منتشر نشده است.

به گزارش طلوع نیوز، نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان تنها به محل وقوع انفجارها اشاره و تصریح کرده است که «حمله نخست ساعت هشت بامداد در نزدیک تصدی ملی‌بس درمنطقۀ مکرویان کهنه در حوزۀ شانزده شهر کابل» روی داده است.

به گفته سخنگوی وزارت داخله دومین حمله در نزدیکی محل انفجار نخست و انفجار سوم نیز در «منطقۀ پلچرخی واقع در حوزۀ نهم شهر کابل» صورت گرفته است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت انفجارهای امروز کابل را بر عهده نگرفته است. شواهد و نیز اظهارات برخی منابع محلی نشان می دهد شمار قربانیان این انفجارها به احتمال زیاد طی ساعات آینده افزایش خواهد یافت.

حملات روز پنجشنبه در کابل در حالی صورت می گیرد که روز چهارشنبه نیز در پی یک حمله انتحاری دیگر یک سرباز عضو نیروی مامور ناتو در افغانستان کشته شد.

انفجار انتحاری یاد شده در مسیر حرکت کاروان سربازان ناتو در حومه کابل صورت گرفت که باعث کشته شدن یک سرباز کروات و زخمی شدن دو تن دیگر شد. طالبان دقایقی پس از انجام این حمله مسئولیت آنرا برعهده گرفت.

خشونت ها در افغانستان در حالی طی هفته های گذشته بار دیگر اوج گرفته است که نمایندگانی از دولت آمریکا مدت ها است که در دوحه قطر با هیئتی از اعضای طالبان مذاکره می کنند تا راهی برای دستیابی به توافق صلح و پایان دادن به مناقشه خونین هجده ساله در این کشور پیدا کنند.

طالبان همچنان از گفتگوی مستقیم با دولت مرکزی امتناع می کند و تاکید دارد دارد که خروج کلیه نیروهای خارجی از افغانستان تنها شرط رسیدن به توافق صلح در این کشور است.

خشونت های ناشی از حملات انتحاری طالبان و یا رویارویی این گروه مدعی در به دست گرفتن قدرت با دولت مرکزی و نیروهای آمریکایی تاکنون جان تعداد زیادی از غیرنظامیان در افغانستان را گرفته است.

منبع: یورو نیوز