دونالد ترامپ: ایرانی‌ها هیچ جنگی را نبرده‌اند اما در هیچ مذاکره‌ای هم شکست نخورده‌اند

trump-twitterدونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که ایرانی‌ها تا کنون هیچ‌گاه در جنگی پیروز نشده‌اند، اما هرگز در مذاکره‌ای شکست نخورده‌اند. پیش از آن، مایک پمپئو بار دیگر از آمادگی آمریکا برای مذاکره سخن گفته بود.

دونالد ترامپ با انتشار یک پست توییتری جدید بار دیگر مواضع خود را نسبت به تنش موجود بین ایران و آمریکا تصریح کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه هفتم مرداد (۲۹ ژوئیه) با انتشار یک پست توییتری گفته است: «فراموش نشود که ایرانی‌ها هرگز در جنگی پیروز نشده‌اند، اما هرگز در مذاکره‌ای شکست نخورده‌اند!»

روشن نیست که خطاب رئیس جمهوری آمریکا در این جمله به چه کسی است. هرگاه این جمله کوتاه خطاب به رهبران ایران گفته شده باشد، هم‌زمان حامل دو پیام است و آن اینکه ماجراجویی نظامی منجر به شکست ایران می‌شود و پیام دیگر اینکه ایران از مشارکت در مذاکره مجدد بر سر مناقشه هسته‌ای متضرر نخواهد شد.

 

آمادگی برای مذاکره با ایران

 

دونالد ترامپ چند روز پیش با اشاره به رفتار سیاسی ایران در منطقه و از جمله پس از توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که مذاکره با ایران روز به روز دشوارتر می‌شود.

پست توییتری ترامپ در شرایطی منتشر می‌شود که آمریکا با پیشنهاد ایران مبنی بر امضای زودهنگام پروتکل الحاقی در ازای کاستن از دامنه تحریم‌ها موافقت نکرده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به آمریکا پیشنهاد کرده بود که در ازای کاهش سطح تحریم‌ها ایران آمادگی آن را دارد که پروتکل الحاقی را زودتر از موعد آن امضا کند. پیشنهادی که بنا بر اظهارات عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از سوی آمریکا رد شده است.

پیش از انتشار توییت جدید ترامپ در ارتباط با ایران، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، بر آمادگی این کشور به مذاکره مستقیم با ایران مجددا تاکید کرده بود. پمپئو گفته است که آمریکا حاضر است بدون هیچ قید و شرطی با رهبران ایران مذاکره کند.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران انجام هرگونه مذاکره‌ای با آمریکا را مشروط به لغو تحریم‌ها کرده است.

منبع: دویچه وله

انقلاب اسلامی در هجرت: آقا ترامپ از تاریخ ایران نا آگاه است،حتی از تاریخ معاصر و چند ساله اخیرآن. نظام ولایت فقیه که ظاهرا سران آن مورد خطاب دونالد ترامپ است در تمامی بحرانها که آفریده اند که منجر به مذاکره شده شکست خورده اند . بحران گروگانگیری اعضای سفارت و مذاکره بر سر رهایی آنها به دنبال زد و بند ملاتاریا با ریگان و بوش_ نامزدهای دوپست ریاست جمهوری و معاونت آن در انتخابات آمریکا_منجر به قراردادالجزایر شد که بنا بر آن ثروث عظیمی از مردم ایران از دست رفت و آثار آن هنوز ادامه دارد. یاد آور میشود که جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا در باره آن گفت ایران را نقره داغ کردیم. پیشنهاد کشورهای عدم تعهد برای پایان دادن به جنگ،که سود ایران در آن بود - هنوز یکسال از حمله عراق نگذشته بود که صدام با پذیرش اینکه به همت مقاومت دلیرانه نیروهای مسلح ایران در هدف خود شکست خورده و وضعیت در جبهه ها به ضرر او شده است مجبور به پذیرش آن شده بود- را نپذیرفتند و جنگ را به مدت هشت سال ادامه دادند تا نهایتا با سرکشیدن جام زهر پایان دادند. بحران اتمی ، منجر به قرارداد وین شد که بنا بر آن ایران 105 تعهد سپرد و هیچ تعهدی نگرفت ،در نتیجه آمریکا یکطرفه از آن خارج شد .