شلیک آزمایشی دومین موشک بالستیکی توسط کره شمالی در ظرف یک هفته

moushak correخبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از مقام های نظامی این کشور گزارش می دهد که کره شمالی دو موشک بالستیک را از ساحل شرقی شلیک کرده است.

بنابه این گزارش ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گفت که این پرتاب ها صبح روز چهارشنبه به وقت محلی از شبه جزیره هودو انجام شد.

براساس این گزارش موشک ها پس از رسیدن به ارتفاع ۳۰ کیلومتری و طی مسافتی ۲۵۰ کیلومتری به دریای ژاپن افتادند. ستاد مشترک کره جنوبی گفت که موشک ها "نوعی متفاوت از مدل های قبلی بودند."

وزیر دفاع ژاپن گفت که هیچ موشک بالستیکی به حریم این کشور وارد نشده است. کره شمالی تاکنون در مورد آن اظهار نظر نکرده است.

به گفته ستاد مشترک کره جنوبی، کره شمالی هفته پیش دو موشک کوتاه‌برد شلیک کرده بود.

گزارش شد که آن دو موشک پس از رسیدن به ارتفاع ۵۰ کیلومتری پس از طی مسافتی ۴۳۰ کیلومتری به دریای ژاپن - همچنین معروف به دریای شرقی - افتادند.

کره شمالی نسبت به برنامه تمرین های مشترک نظامی کره جنوبی و آمریکا که به طور سالانه برگزار می شود ابراز خشم کرده است.

پیونگ یانگ هشدار داده بود که این اقدام می تواند بر از سر گیری گفت و گوها بر سر خلع سلاح اتمی اثر بگذارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و آقای کیم در روژه ۳۰ ژوئن دیداری از پیش برنامه ریزی نشده در منطقه غیرنظامی میان دو کره داشتند و آنجا موافقت کردند گفت و گوها را از سر گیرند.

پس از آن مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفت که گفت و گوها در سطح کاری در ماه ژوئیه شروع خواهد شد، هرچند معلوم نیست پیشرفتی در این زمینه به دست آمده باشد.

اما کره شمالی با محکوم کردن برنامه مانور نظامی آمریکا و کره جنوبی آن را "نقض روح" بیانیه مشترکی که آقای کیم سال پیش در سنگاپور با دونالد ترامپ امضا کرده بود خواند.

آقای کیم سال پیش گفت که کره شمالی آزمایش های اتمی را متوقف خواهد کرد و دیگر موشک های بالستیک قاره پیما پرتاب نخواهد کرد.

با این حال به نظر می رسد فعالیت اتمی این کشور ادامه دارد و تصاویر ماهواره ای که ماه گذشته از سایت اصلی هسته ای کره شمالی تهیه شد تحرکاتی را در آنجا نشان داد و به این ترتیب گمان می رود که این کشور ممکن است در حال بازپردازی مواد رادیواکتیو برای تولید سوخت بمب باشد.

منبع: بی بی سی