حمله های موشکی و پهپادی و انفجار بمب انتحاری در یمن/ حداقل ۱۰ هزار کشته و ۳.۳ میلیون آواره در یمن از سال ۲۰۱۵ تاکنون

Yemen-Bombaran-1 دویچه وله فارسی: حمله هم‌ زمان با موشک و پهپاد به مراسم رژه یک پادگان و اقدام انتحاری در برابر پاسگاه پلیس عدن، دستکم ۴۵ کشته بر جا گذاشت. حوثی‌ ها مسئولیت حمله به پادگان را پذیرفته‌ اند. نخست‌ وزیر یمن ایران را پشت پرده این حملات خواند.
 
حمله موشکی به مراسم رژه نظامی پادگان الجلاء در غرب شهر بندری عدن، ده‌ها کشته و زخمی به جا گذاشت. منابع رسمی، تعداد قربانیان این حمله را بیش از ۳۵ نفر قید کرده‌ اند. یک مقام امنیتی یمن گفته که این حمله، با پهپاد پشتیبانی می‌شد. 
 
نظامیان مستقر در این پادگان، نیروهای مورد حمایت امارات متحده عربی در رویارویی با شورشیان حوثی بوده‌اند. گفته شده  که ژنرال الیافعی، فرمانده واحدهای پشتیبانی در عملیات مقابله با حوثی‌ها نیز در میان کشته شدگان حمله است. شورشیان حوثی مسئولیت آن را بر عهده گرفته‌اند.
 
حمله انتحاری به پاسگاه:
 
هم‌ زمان با حمله موشکی به پادگان عدن، یک عامل انتحاری، خودرویی بمب‌ گذاری شده را به پاسگاه پلیس عدن کوبید. محافل امنیتی گفته‌اند که دستکم ١٠ مأمور پلیس در این حمله کشته و ۴۸ نفر غیرنظامی زخمی شده‌ اند.
 
هنوز کسی مسئولیت این اقدام انتحاری را تقبل نکرده؛ اما فرستاده عربستان در یمن، حوثی‌ها را عامل آن خوانده و ایران را پشت پرده هر ٢ حمله دانسته است. محمد سعید آل جابر در یک پست توییتری، ایران را برای دست داشتن در این حملات سرزنش کرد. نخست وزیر یمن نیز توییت کرد که حمله‌ ها "با هماهنگی ایران" انجام گرفته‌ اند.
 
چند هفته پیش‌ تر نیز کمیته ۴ گانه موسوم به "امور یمن" از نقش بی‌ ثبات کننده ایران در مناقشه یمن ابراز نگرانی کرده و موشک‌ ها و پهپادهای مورد استفاده حوثی‌ ها در حمله به مواضعی در عربستان را ساخت ایران دانسته بود. اعضای کمیته، وزیران خارجه بریتانیا و امارات، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان و دستیار وزیر خارجه آمریکا هستند. 
 
جنگ نیابتی تهران و ریاض:
 
یمن از سال ۲۰۱۵ درگیر جنگ بین شورشیان شیعی و طرفداران عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور است. این مناقشه، جنگ نیابتی ایران و عربستان نیز خوانده می‌شود. در حالی که عربستان در مناقشه یمن، نقشی آشکار دارد و رهبری ائتلاف نظامی علیه حوثی‌ ها را بر عهده گرفته است. ایران هر گونه دخالت در اوضاع یمن را رد می‌ کند. 
 
چند هفته پیش‌ تر نیز کمیته ۴ گانه موسوم به "امور یمن" از نقش بی‌ ثبات کننده ایران در مناقشه یمن ابراز نگرانی کرده و موشک‌ ها و پهپادهای مورد استفاده حوثی‌ها در حمله به مواضعی در عربستان را ساخت ایران دانسته بود. اعضای کمیته، وزیران خارجه بریتانیا و امارات، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان، و دستیار وزیر خارجه آمریکا، هستند. 
 
جنگ نیابتی تهران و ریاض:
 
یمن از سال ۲۰۱۵ درگیر جنگ بین شورشیان شیعی و طرفداران عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور است. این مناقشه، جنگ نیابتی ایران و عربستان نیز خوانده می‌ شود. در حالی که عربستان در مناقشه یمن، نقشی آشکار دارد و رهبری ائتلاف نظامی علیه حوثی‌ها را بر عهده گرفته است. ایران هر گونه دخالت در اوضاع یمن را رد می‌کند. 
 
سازمان ملل می‌ گوید در این جنگ دستکم ۱۰ هزار نفر کشته شده‌اند که بسیاری‌شان غیرنظامی بوده‌اند. ۳.۳ میلیون نفر یمنی نیز بر اثر منازعات، در به در شده‌ اند. 
 
سازمان ملل طرفین این منازعه، اعم از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان، حوثی‌ ها و طرفداران دولت یمن را جزء ناقضان حقوق کودک می‌ شناسد.