اظهارات برادر بن سلمان درباره ایران، عربستان را به هم ریخت

 ahmad ebne adolaziz
برادر ملک سلمان با بیان اینکه وی مخالف هرگونه جنگ عربستان با ایران است، افزود: اگر محمد بن سلمان خواهان پیوستن به ائتلاف آمریکایی -انگلیسی برای مقابله نظامی با ایران باشد با او مخالفت خواهم کرد. این اظهارات برادر بن سلمان با موجی از موافقت ها و مخالفت ها در عربستان سعودی مواجه شد.

به نقل از الخلیج الجدید، احمد بن عبدالعزیز، برادر ملک سلمان پادشاه عربستان اعلام کرد که وی مخالف هرگونه جنگ عربستان با ایران است زیرا چنین جنگی برای عربستان فاجعه بار خو اهد بود.

براساس گزارش پایگاه اطلاعاتی تاکتیکال ریپورت  این شاهزاده سعودی گفته است که اگر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان خواهان پیوستن به ائتلاف آمریکایی -انگلیسی برای مقابله نظامی با ایران باشد با او مخالفت خواهد کرد.

احمد بن عبدالعزیز گفت: به جای تبعیت از طرح های دونالد ترامپ که منطقه را به جنگ سوق می دهند بهتر است اقداماتی در راستای متحد کردن شورای همکاری خلیج (فارس) اتخاذ کنیم.

ملک سلمان نیز از پسرش محمد بن سلمان خواسته است که با عمویش احمد بن عبدالعزیز مخالفت نکند و از دیدار او با دیگر شاهزاده ها ممانعت نکند.

احمد بن عبدالعزیز به شاهزاده های سعودی گفته است که هیچ کس نمی تواند او را از هشدار

 

دادن نسبت به پیامدهای جنگ ویرانگر با ایران منع کند به خصوص اینکه عربستان اکنون در یمن درگیر جنگ است.

وی همچنین بر این باور است که محمد بن سلمان پادشاه آینده عربستان خواهد بود.

این شاهزاده سعودی با آزادی کامل میان ریاض و لندن تردد دارد و دومرتبه با برادرش ملک سلمان در سال جاری میلادی دیدار داشته است . او تاکید می کند که کسی نمی تواند او را از هشدار دادن نسبت به نتایج جنگ ویرانگر با ایران بخصوص که ریاض اکنون درگیر جنگ یمن است، باز دارد.

این شاهزاده معارض سعودی که مقیم لندن بود مخالف سیاست های بن سلمان بوده و از معدود شخصیت های سعودی است که می تواند مواضع خود را به شکل علنی و صریح اعلام کند.

برخی منابع عربستانی گزارش دادند که وی از زمانی که به ریاض بازگشته است با وجود فشارهای ولیعهد عربستان، دیدار هایی را با شاهزاده های ارشد خاندان سعودی داشته است.

یک فراکسیون معارض سعودی در ماههای گذشته خواستار روی کار آمدن احمد بن عبدالعزیز در یک دوره انتقالی، رفع محاصره قطر ، پایان دادن به جنگ یمن و آزادی زندانیان سیاسی با هدف خارج کردن عربستان از سیاست های اشتباه کنونی بن سلمان شده بود.

احمد بن عبدالعزیز در نوامبر 2017 (آذر 1396) و ساعاتی پیش از بازداشت 11 نفر از شاهزادگان توسط بن سلمان، موفق به خروج از عربستان و اقامت در لندن شد.

وی که برادر ناتنی ملک سلمان و عضو شورای عالی خانواده سلطتنی عربستان سعودی است، بارها از اقدامات شاه سعودی و ولیعهد در یمن و بحرین انتقاد و اعلام برائت کرد.

به گزارش ایرنا، این شاهزاده سعودی در نوامبر 2018 در فضای فشارها به عربستان به دلیل قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی و جنگ یمن به عربستان بازگشت.

گفته می شود که مسئولان آمریکایی و انگلیسی به احمد بن عبدالعزیز اعلام کردند اجازه نمی‌دهند آسیبی به او برسد. آن‌ها او را به ایفای نقش در گرفتن قدرت از محمد بن سلمان تشویق کرده‌اند.

 

 

 

منبع: خبرگزاری برنا