فعالیت ۲ هزار قایق غیر مجاز در سیستان و بلوچستان

sistan
به گزارش خبرنگار ایلنا، تعبیر صید غیر مجاز ذهن را به سمت ترال سوق می‌دهد؛ نوعی صید که در سال‌های اخیر خبرساز شده و سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و نهاد‌های مختلفی را به واکنش و دخالت واداشته است. با این وجود، صید غیر مجاز فقط ترال نیست. آنطور که اظهار نظرات و اخبار تازه نشان می‌دهد دیگر خبری از صید ترال در آب‌های سرزمینی ایران نیست. این نوع صید که صیدی مخرب برای ذخایر دریایی به حساب می‌آید سال گذشته بیش از هر زمان دیگری خبرساز شد. برخی اخبار و گزارش‌ها حاکی از این بود که در خلیج فارس و دریای عمان کشتی‌های غول‌پیکر به روش ترال کف دریا را جارو می‌کنند. چندین و چند موضوع حاشیه‌ساز در این باره مطرح شد؛ اینکه چینی‌ها مشغول صید در آب‌های سرزمینی ایران هستند، اینکه روش آنها غیر مجاز و ضد محیط زیستی است و اینکه آنها صیادی در محدوده‌های تعیین شده را رعایت نمی‌کنند و تورشان را هر جا برسد می‌اندازند، تنها چند نمونه از حاشیه‌ها بود. حاشیه‌هایی که با تکذیب و تایید‌هایی همراه شد. در حالی که مسئولان سعی می‌کردند کل ماجرا را رد کنند، مستندات ارائه شده باعث شد اصل ماجرا پذیرفته شود، اما اینکه صید توسط خارجی‌هاست همچنان از طرف برخی مسئولان تکذیب می‌شد و البته مورد دیگری که مورد تکذیب قرار گرفت، ضد محیط زیستی بودن نوع صید و زیان آن برای ذخایر دریایی بود. توجیهاتی هم برای ادامه صید ترال وجود داشت؛ اینکه لازم است میزان صید افزایش داشته باشد تا به چشم‌انداز‌های تعیین شده برسیم. به هر حال با این فرض که صید ترال، معیشت صیادان ایرانی را به خطر انداخته، این نوع صید متوقف شد.
در یکی از آخرین واکنش‌ها به این موضوع فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به کمبود ماهی در جاسک، بندرعباس و قشم گفت: «نمی‌توان چشم‌ها را در برابر واقعیات بست و ما محکم در برابر کسانی که نان را از سفره صیادان سنتی ربوده‌اند، ایستاده‌ایم.»

سردار علیرضا تنگسیری عنوان کرد: «هیچ کشتی صیادی اجازه صید ترال در آب‌های کمتر از ۱۲ مایل را ندارد و این نوع صید در خلیج فارس ممنوع است.»
درنهایت پیگیری‌های انجام شده، نشان می‌دهد که صید ترال در آب‌های سرزمینی ایران ممنوع شده است.
سلیمان آراییش (رئیس اتحادیه صیادی سیستان و بلوچستان) خبر توقف کامل صید ترال را تایید و در گفتگو با ایلنا می‌گوید: «با برخورد‌های صورت گرفته دیگر شاهد این نوع صید مخرب نیستیم.»
با این همه، نباید فراموش کرد که توقف صید ترال به معنای توقف صید غیر مجاز نیست زیرا صیادان غیر مجاز همچنان در آب‌های سرزمینی ایران جولان می‌دهند.

دنبال مجوز دار کردن صیادان غیر مجاز هستیم
وظیفه اخلاقی ماست که طبیعت را برای آیندگان حفظ کنیم. این جمله شعاری ظاهرا آنقدر‌ها هم تاثیر‌گذار نیست که از گوشه و کنار اخبار ناخوشایندی درباره تخریب طبیعت به گوش می‌رسد. دریا‌ها نیز از این موج تخریب در امان نبوده‌اند؛ از تخریب‌هایی که تردد کشتی‌ها به ویژه نفتکش‌ها ایجاد می‌کنند تا بهره‌برداری بیش از حد از ذخایر آبی. بهره‌برداری بیش از حد از ذخایر دریایی اتفاقی است که تاثیرش را دیده‌ایم. دریا خیلی زود از ما انتقام گرفته و صید غیر مجاز باعث شده، در مواردی معیشت صیادان به خطر بیفتد.
از آنجا که صید غیر مجاز به ترال محدود نمی‌شود، مجموعه‌ای از عوامل گرایش به صیادی را افزایش داده و چون ظرفیتی وجود نداشته، افرادی به صورت غیر مجاز صید می‌کنند. رئیس اتحادیه صیادی سیستان و بلوچستان در این باره می‌گوید: خشکسالی باعث شد معیشت بسیاری از ساکنان استان به خطر بیفتد. آنها وقتی دیدند کار نیست و برای امرار معاش به درآمدی احتیاج دارند به بنادر آمدند و شروع کردند به صیادی.

آراییش ادامه می‌دهد: حدود دو هزار قایق فاقد مجوز در آب‌های سیستان و بلوچستان فعالیت می‌کنند. صاحبان این قایق‌ها چون از جایی جواز فعالیت ندارند، در مواردی قادر به فرار از نظارت‌ها هستند و اینطور ممکن است تخلفاتی صورت بگیرد.
او صید با استفاده از تور‌های غیر مجاز در محدوده‌های غیر مجاز را اصلی‌ترین تخلفی می داند که ممکن است توسط صیادان غیر مجاز صورت بگیرد. رئیس اتحادیه صیادی سیستان و بلوچستان می‌گوید: ما مدت‌هاست که درصدد ساماندهی به وضعیت این صیادان هستیم و امیدواریم امسال بتوانیم آنها را مجوز‌دار کنیم.