آمریکا به ایران در مورد دستکاری در جی‌پی‌اس کشتی‌های تجاری هشدار داد!

kashti toghif shodeh

دوبچه وله: دولت آمریکا در مورد تهدید کشتی‌های تجاری از سوی ایران و همچنین تلاش این کشور برای ایجاد اختلال در سامانه موقعیت‌یاب جهانی (جی‌پی‌اس) هشدار داد. آمریکا تاکید کرده است که امنیت کشتیرانی در خلیج فارس را تامین می‌کند.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرده است که شماری از کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در آب‌های خلیج فارس اخیرا از اختلال در سامانه ناوبری جی‌پی‌اس خود خبر داده‌اند. آمریکا مدعی است که مسئولیت دستکاری و اختلال در سامانه موقعیت‌یاب جهانی (Global Positioning System) بر عهده ایران است.

خبر مربوط به هشدار آمریکا به ایران در زمینه تهدید نفتکش‌ها و به مخاطره انداختن تردد شناورها در آب‌های خلیج فارس روز چهارشنبه ۱۶ مرداد (هفتم اوت) از سوی برخی از رسانه‌های آمریکا و از جمله از سوی شبکه خبری "سی‌ان‌ان" منتشر شد.

 

"سی‌ان‌ان" این خبر را به نقل از مدیریت دریایی وزارت حمل و نقل آمریکا اعلام کرده است. این وزارتخانه با اشاره به موارد ناظر بر ایجاد اختلال در سامانه جی‌پی‌اس کشتی‌های تجاری در آب‌های خلیج فارس، به ایران هشدار داده است.

در هشداری که وزارت حمل و نقل آمریکا به ایران داده است، از موارد متعددی سخن رفته است. در این هشدار تخلفات ایران از ماه مه تا کنون ثبت شده است. در این گزارش همچنین به توقیف نفتکش بریتانیایی "استینا ایمپرو" اشاره شده است.

 

ایجاد اختلال از جزیره ابوموسی

در مورد اختلال در سامانه ناوبری و موقعیت‌یاب آمده است که ایران با دستکاری و اختلال در سامانه موقعیت‌یاب کشتی‌ها، بر آن است تا این کشتی‌ها را به آب‌های تحت حفاظت خود کشانده و از این طریق دلیلی برای توقیف کشتی‌ها به دست آورد.

گفته می‌شود که حتی پیام‌های دستکاری شده و مشکوکی برای شناورها ارسال شده تا باعث خطای آن‌ها در مسیریابی شود. پیام‌هایی که از سوی "منابع نامشخصی" اما در پوشش پیام‌های ناوگان دریایی آمریکا یا متحدان این کشور ارسال شده‌اند.

 

یکی از فرماندهان ارتش آمریکا به خبرنگار "سی‌ان‌ان" گفته است که ایران مرکز ایجاد اختلال در سامانه موقعیت‌یاب کشتی‌های تجاری را در جزیره ابوموسی نصب کرده است. جزیره ابوموسی در کنترل نیروهای نظامی ایران است.

 

آمریکا اعلام کرده است که تلاش‌های ایران برای ایجاد اختلال در سامانه ناوبری کشتی‌ها تاثیری بر تردد کشتی‌های جنگی و هواپیماهای این کشور نداشته است.