مذاکرۀ چین با روسیه برای جایگزینی واردات محصولات کشاورزی امریکا با روسیه

Chin-Russie-1 در پی اعلام دولت چین برای قطع واردات محصولات کشاورزی از آمریکا، روسیه بازارهای جدیدی را به روی چین گشوده و چین هم قبول کرده است.
 
به گزارش گروه اقتصاد بین‌ الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، مکسیم اورشکین وزیر توسعه اقتصادی روسیه اعلام کرد: چین می‌ تواند در غیاب محصولات وارداتی آمریکا محصولات مورد نیاز خود را از روسیه تأمین کند. 
 
بر اساس اعلام وزیر توسعه اقتصادی روسیه  پکن همواره روسیه را یک شریک قابل اعتماد می‌ داند و حجم مبادلات تجاری ٢ کشور نسبت به سال گذشته افزایش یافته و رکورد ۱۰۸ میلیارد دلار را ثبت کرده است.
 
این در حالی است که پکن و واشنگتن به دلیل افزایش تنش‌ های تجاری میزان مبادلات‌ شان کاهش یافته و این می‌ تواند روابط تجاری چین و روسیه را بیشتر کند.
 
روسیه و چین هدف گذاری کرده‌ اند که میزان مبادلات خودشان را بزودی ٢ برابر کرده و به ۲۰۰ میلیارد دلار برسانند.
 
اورشکین اعلام کرد همه محصولاتی را که پیش از این چین از آمریکا وارد می‌ کرد، ما در حال مذاکره هستیم تا آنها را به بازارهای روسیه وصل کنیم.
 
پس از آنکه ترامپ رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد که به باقیمانده محصولات وارداتی چین از آمریکا تعرفه‌ اعمال خواهد کرد، دولت چین دستور داد تا واردات محصولات کشاورزی از آمریکا قطع شود.
 
این اقدام از سوی بسیاری تحلیل شده که می‌ تواند به کشاورزان این کشور و همچنین انتخابات آینده ترامپ تهدید جدی باشد. 
 
پیش از این پوتین رئیس‌ جمهور روسیه، اعلام کرده بود که روسیه و چین در بهترین شرایط تجاری و پیمان‌های اقتصادی هستند.
 
در ماه جولای وزیر بازرگانی چین اعلام کرد که با همتای روسی خود در باره تقویت تجارت دو جانبه بحث و گفتگو کرده است.
 
این بحث‌ ها بویژه در زمینه افزایش واردات سویا از روسیه و دیگر محصولات کشاورزی بوده که پکن در تلاش است تا مسیرهای وارداتی خود را متنوع‌ تر کند.
 
اواخر این ماه پکن برای خرید سویا از همه مناطق روسیه چراغ سبز نشان داد.
 
در سال ۲۰۱۸ میزان گردش تجاری روسیه و چین با رشد ۲۵ درصدی به رقم تاریخی ۱۰۸ میلیارد دلار رسید و اکنون ٢ کشور به دنبال ٢ برابر کردن این رقم طی چند سال آینده هستند.