پیش بینی بیشترین نرخ رشد در تولید نفت امریکا تا سال ۲۰۳۰ با رشد ۳.۴ میلیون بشکه در روز/ منافع تجاری امریکا از تحریم نفت ایران

Naft-USA-1 درحالی آمریکا در نظر دارد که در سال های آینده رهبری قیمت گذاری در بازار انرژی را در دست بگیرد که پیش‌ بینی می شود بیشترین نرخ رشد در تولید نفت تا سال ۲۰۳۰ از آن این کشور باشد.
 
به گزارش اقتصادآنلاین، آژانس بین المللی انرژی در هفته اخیر پیش بینی کرد که آمریکا با رشد ۳.۴ میلیون بشکه در روز بیشترین میزان افزایش تولید نفت خام در آینده (دوره ۲۰۱۸ تا ۲۰۳۰ میلادی) را به خود اختصاص دهد.
 
گفتنی است در این دوره، میزان افزایش تولید نفت خام برزیل ۱.۵ میلیون، عراق ۱.۲۵ میلیون و کانادا ۰.۶ میلیون بشکه در روز پیش بینی شد.
 
از سوی دیگر پیش بینی آژانس بین المللی انرژی حاکی از این است که تولید نفت ایران ۰.۵ میلیون بشکه در روز در دوره ۲۰۱۸ تا ۲۰۳۰ میلادی افزایش پیدا می کند.
 
این گزارش می افزاید میانگین صادرات نفت آمریکا در ٧ ماهه سال ۲۰۱۹ میلادی با ۵۶ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۸ میلادی، به ۲.۸۴ میلیون بشکه در روز رسید.
 
اما نکته ای که برخی کارشناسان اقتصادی به آن تاکید می کنند این است که در صورت حضور ایران در بازار جهانی نفت، با افزایش تولید و صادرات نفت آمریکا قیمت نفت سقوط می کرد و تولید نفت آمریکا (با هزینه تولید ۴۰ تا ۸۰ دلار در هر بشکه) غیر اقتصادی می شد. بنابراین تحریم نفت ایران از سوی آمریکا، ضمن دستاوردهای سیاسی و راهبردی، از نظر تجاری نیز برای آمریکا منافع زیادی در بر دارد.