خروج ۲۸۳ هزار شهروند افغانستان از ایران ظرف ٨ ماهه نخست سال ۲۰۱۹/ بازگشت بیش از ۷۷۳ هزار پناه جوی افغان ثبت نشده‌ از ایران به افغانستان در سال ۲۰۱۸ - در به دری ۲۲۰ هزار افغان از ابتدای سال ۲۰۱۹

afghanha dar iran دویچه وله فارسی: سازمان جهانی مهاجرت می‌ گوید حدود ۳۰۰ هزار افغان از آغاز سال جاری میلادی، از ایران و پاکستان به کشور خودشان بازگشته‌ اند. تعداد کسانی که ایران را ترک کرده‌ اند نزدیک ۹۵ درصد این آمار است.
 
سازمان جهانی مهاجرت از خروج ۲۸۳ هزار شهروند افغانستان از ایران ظرف ٨ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ خبر می‌دهد. در این بازه زمانی، ۱۷ هزار افغان نیز از پاکستان به کشورشان برگشته‌اند. در سال ۲۰۱۸ تعداد کل افغان‌ هایی که از پاکستان به کشورشان برگشتند، ۳۳ هزار نفر بود.
 
این سازمان تأکید کرده که آمار مربوطه شامل افغان‌ هایی نمی‌ شود که نام‌ شان به طور رسمی در کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل ثبت شده، یا اجازه اقامت ندارند.
 
در سال ۲۰۱۸ بیش از ۷۷۳ هزار افغان که بعنوان پناهنده ثبت نشده‌ اند، از ایران به افغانستان برگشتند. در همین سال، به خاطر خشکسالی شدید در غرب افغانستان، بسیاری از کشاورزان به ایران کوچیده بودند. پیش‌بینی شده که ۵۷۰هزار نفر دیگر نیز  در سال ۲۰۱۹ ایران را به دلیل "تداوم مشکلات اقتصادی" ترک کنند.
 
شوک ارزی و سقوط هولناک ارزش پول ایران در کنار آسیب‌ های ناشی از تحریم، پیش از همه نیروی کار افغان‌ ها را تحت تأثیر قرار داد. کسادی ساخت و ساز و رکود اقتصادی، تقاضا برای کار سیاه و ارزان افغان‌ ها را دچار ریزش کرد. 
 
سازمان جهانی مهاجرت در ژانویه ۲۰۱۹ اعلام کرده بود که تعداد بازگشت کنندگان به نسبت سال ۲۰۱۸ افزایشی ۶۶ درصدی نشان می‌ د‌هد. به تأکید این نهاد،  ۱/۵ تا ٢ میلیون مهاجر ثبت‌ نشده افغان در ایران زندگی می‌ کنند و یک میلیون نفر دیگر به شکل قانونی مقیم این کشورند.
 
افغان‌ ها پس از تهاجم نظامی اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۷۹ و بعد از جریان در جریان جنگ‌ های داخلی و حاکمیت طالبان به کشورهای ایران و پاکستان مهاجرت کردند. این مهاجرت‌ ها هنوز هم ادامه دارد. کارگران افغان برای رسیدن به ایران، بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار به قاچاق‌برها می‌پردازند.
 
بسیاری از کارگران افغان در ایران بخشی از دستمزد خود را برای خانواده‌ هایشان در افغانستان می‌ فرستادند، اما جهش ۳۰۰ درصدی نرخ برابری دلار و ریال، این کمک هزینه را به رقمی اندک تبدیل کرد. بازگشت افغان‌ ها به خانه در حالی صورت گرفته که جمعیت این کشور از بیکاری فزاینده رنج می‌ برد، توسعه اقتصادی بسیار کند و شمار اوارگان داخلی بسیار زیاد است.
 
آژانس هماهنگی کمک‌ های بشر دوستانه سازمان ملل می‌ گوید بیش از ۲۲۰ هزار نفر از ابتدای سال ۲۰۱۹ به دلیل درگیری‌ های مسلحانه، بویژه در ولایات شمالی و شرقی افغانستان، از روستاها و زادگاه‌ های خود در به در شده‌ اند.