مجسمه‌های به سرقت رفته را سریعا خرد می‌کنند

mojasameهیچ‌یک از مجسمه‌های سرقت رفته تاکنون پیدا نشده‌اند

سرقت‌های سریالی مجسمه‌های سطح شهر در چندین سال قبل چالش‌های زیادی به پا کرد و این بار مجسمه قیصر امین‌پور در خیابان سعادت‌آباد و نزدیک شهرداری منطقه دو به سرقت رفته است. اما این مجسمه‌ها چگونه به سرقت رفتند و سرنوشت‌شان چه شد؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سال گذشته میدان قیصر امین‌پور یک شبه محو و این میدان به چهارراه تبدیل شد که واکنش احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران، را در بر داشت اما شب گذشته خبر دزدیدن سردیس قیصر دوباره این خیابان شهر را مورد توجه قرار داد اما از آن جا که سرقت مجسمه در تهران برای بار اول رخ نداده است، این سوال باقی می‌ماند که چگونه می‌توان از اموال شهروندان به خوبی حفاظت کرد؟ دوربین‌های زیادی در سطح شهر وجود دارد که موارد مختلفی را ثبت و ضبط می‌کند اما چگونه نمی‌توان با دزدان مجسمه برخورد کرد؟

معاون هنرهای شهری شهرداری تهران: همیشه تخریب و سرقت مجسمه و اموال شهری داشته‌ایم

مجتبی موسوی، معاون هنرهای شهری شهرداری تهران، در خصوص اینکه چه اقداماتی می‌توان برای مقابله با دزدیدن سردیس‌ها انجام داد، به برنا گفت: مجسمه‌ها مانند بقیه اموال عمومی سطح شهر جز اموال شهری هستند و عنصری که به عنوان اموال عمومی مردم از آن استفاده می‌کنند و چه اثر شهری و حتی مبلمان شهری باشد، وقتی وارد شهر می‌شود و در فضای عمومی قرار می‌گیرد ممکن است هر اتفاقی برایش رخ بدهد و خیلی قابل کنترل نباشد تا بتوان جلوی این اوامر گرفته شود.

وی افزود: در همه جا دنیا تخریب و سرقت انجام می‌شود. در مورد کارهای هنری حساسیت بیشتری وجود دارد چرا که ارزش فرهنگی و هنری داشته  و این موضوع تاسف بارتر است.

موسوی خاطرنشان کرد: امیدوار باشیم این اتفاقات کمتر رخ بدهد. فکر می‌کنم هر از گاهی از این اتفاقات و سرقت‌ها و تخریب‌ها در فضای شهری داریم. به جز سال 89 که تعداد قابل توجهی در چند ماه اتفاق افتاد و به سرقت رفت، بعد از آن هر دو، سه سال یک‌بار مجسمه ای در فضای شهری یا تخریب و یا سرقت شده است.

معاون هنرهای شهری شهرداری تهران با اشاره به سابقه مجسمه دزدی در تهران عنوان کرد: به جر مجسمه قیصر، مجسمه کودک در حاشیه خیابان ولیعصر بالاتر از میدان ونک حدود چند سال قبل رخ داده است.

وی در خصوص سرنوشت این مجسمه‌هایی که تاکنون به سرقت رفته، گفت: این اتفاق راجع به مجسمه‌های برنزی رخ می‌دهد چراکه به خاطر مواد خامش ارزشمند است. به نظر می‌آید بلافاصله بعد از سرقت خرد شده  و از حالت اولیه خارج می‌شود و به عنوان مواد اسقاطی فروخته می‌شود. بعید می‌دانم هیچ‌یک از این مجسمه‌ها پیدا شده باشد و تا الان مجسمه‌ای که سرقت شده را سراغ ندارم که پیدا شده باشد.

موسوی افزود: در مورد کارهای مفقودی و به سرقت رفته می‌توان گفت همه کارهای فنی رعایت شده است؛ در پایه محکم ثابت شده‌اند اما  وقتی می‌کنند و می‌بردند به هر طریق ممکن است این اتفاق افتاده باشد و احتمالا افراد ابزار لازم را همراه داشته‌اند.

معاون هنرهای شهری شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که جابه‌جایی میدان قیصر به چهارراه باعث نصب سهل‌انگارانه مجسمه شده یا خیر، تاکید کرد: از مجسمه قیصر هم بازدید کردیم؛ آن را به سختی جدا کردند که به نیت کندن و بردن بوده است. چند سال پیش همزمان با نام‌گذاری خیابان مجسمه نیم تنه قیصر در حاشیه میدان نصب شده اما مجسمه میدانی نیست و همان موقع در حاشیه میدان نصب شده بود و از آن زمان تغییر مکان نداشته است.

شهردار منطقه دو: به پلیس شکایت کرده‌ایم

رسول کشت‌پور، شهردار منطقه دو، در این رابطه اظهار کرد: هر تاسیساتی که در شهر ایجاد می‌شود المان شهری است و برای هر یک نمی‌توان نگهبان شهری بگذاریم. سر چهارراه‌ها دوربین داریم و در همان چهارراه دوربین داشتیم و شکایتی به نیروی انتظامی اعلام کردیم. آن‌ها هم در حال بررسی است که چه افرادی این اقدام را انجام داده‌اند.

کشت‌پور در رابطه با نحوه نصب این مجسمه‌ها اظهار کرد: پایه خود مجسمه بتنی است و از روی بتن، فلز بارگذاری می‌شود و بعد از آن نصب می‌شود اما با وسایل خاص که حرفه‌ای هستند چندین نفر این سرقت را انجام داده‌اند.

وی در خصوص سابقه دزدی المان در این منطقه بیان کرد: دومین اتفاق در منطقه است. چندین سال پیش مجسمه‌ای دزدیده شده بود.

برنا