وزیر دفاع آمریکا بر تعامل دیپلماتیک با ایران تاکید کرد

esper markمارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، از ایران خواسته است که برای کاهش تنش در منطقه با ایالات متحده گفتگو بکند. این در حالیست که یک مقام ارشد جمهوری اسلامی یک بار دیگر تاکید کرده که ایران تحت فشار حداکثری ایالات متحده حاضر به مذاکره با آمریکا نیست.

مارک اسپر که اخیرا به وزارت دفاع منصوب شده روز چهارشنبه (۲۸ اوت) در نخستین کنفرانس خبری رسمی خود در ساختمان پنتاگون در حومه واشنگتن گفت: "ما به دنبال درگیری نیستیم. ما می خواهیم با آنها تعامل دیپلماتیک داشته باشیم."

او افزود: "رئیس جمهوری یک بار دیگر گفته است که آماده است با رهبران ایران دیدار کند."

وزیر دفاع آمریکا گفت: "ما امیدواریم که ایرانی ها بپذیرند که با ما دیدار و به حل و فصل مسائل کمک کنند."

هم زمان با این دعوت به تعامل، وزارت دارایی آمریکا چند شهروند و شرکت ایرانی را به اتهام مشارکت در تامین تجهیزات و فناوری برای برنامه تسلیحاتی و موشکی تحریم کرد. روزنامه نیویورک تایمز هم به نقل از منابع دولتی ناشناس در آمریکا گزارش داد که این کشور در ماه ژوئن به یک پایگاه مهم داده های سپاه پاسداران که از آن برای ردگیری نفتکش ها در آب های منطقه استفاده می شد حمله سایبری کرده و آن را پاک کرده است.

از طرف دیگر، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، مذاکره با آمریکا پیش از لغو تحریم ها را رد کرد. او گفت در حال حاضر طرف مذاکره ایران ، قدرت های اروپایی هستند و نه آمریکا؛ "هیچ کشوری تحت فشار حداکثری تن به مذاکره نمی دهد زیرا اگر تن به مذاکره بدهد مذاکره تسلیم است. "

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) آقای عراقچی چهارشنبه به شبکه اول تلویزیون ایران گفته است: "هیچ ملاقات و مذاکره ای در صورت برنداشتن تحریم ها اتفاق نمی افتد."

آقای عراقچی افزود: "به اروپایی ها اعلام کردیم یا نفت بخرید یا اگر نمی توانید به میزان فروش نفت ایران اعتبار در اختیار ما قرار دهید و به نوعی نفت ایران را پیش خرید کنید."

معاون وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: "اینکه خواسته ایران در خصوص فروش نفت فراهم شود بر عهده اروپا است و آنها باید فرمول های این موضوع را فراهم کنند. در اینصورت ما می توانیم به برجام ادامه دهیم در غیر این صورت ۱۰ روز دیگر به مسیر مشخص شده ادامه می دهیم."

جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه با تاکید بر ابراز تمایل اخیر دونالد ترامپ برای دیدار با همتای ایران خود، "به منزله تغییر موضع ما نیست."

او اعطای امتیاز ملموس مالی به ایران پیش از انعقاد یک توافق جامع را رد کرد و گفت: "اگر توافق جامعی به دست بیاید، تحریم‌ها در آن مرحله برچیده می‌شود و هرگاه رژیم ایران مایل به گفتگو در چنین راستایی باشد، ملاقاتی هم صورت خواهد گرفت."

منبع: بی بی سی