ملکه انگلیس با تقاضای نخست وزیر، مبنی بر تعلیق پارلمان موافقت کرد/ واکنش ها به تعطیلی اجباری مجلس بریتانیا

johnson elizabeth iiملکه الیزابت دوم طی حکمی با درخواست دولت بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، برای تعلیق پارلمان این کشورموافقت کرد. به این ترتیب فعالیت پارلمان بریتانیا از اوایل سپتامبر تا ۱۴ اکتبر، دقیقا پیش از فرارسیدن مهلت برکسیت، به حالت تعلیق در خواهد آمد.

بوریس جانسون روز چهارشنبه از ملکه این کشور درخواست کرده بود تا با تعلیق فعالیت پارلمان موافقت کند. نخست‌وزیر بریتانیا که از موافقان خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود، با این تصمیم بحث برانگیز در تلاش است فعالیت پارلمان این کشور را در فاصله باقیمانده تا پایان مهلت خروج این کشور از اتحادیه اروپا به حداقل ممکن برساند. هرچند وی دلیل رسمی برای ارائه چنین طرحی را «کمک به احزاب بریتانیا برای برگزاری بی‌دغدغه کنگره‌های سالانه آن‌ها» عنوان کرده است.

تعطیلات تابستانی پارلمان بریتانیا هفته آینده به پایان می‌رسد و مهلت اتحادیه اروپا به بریتانیا برای برکسیت روز ۳۱ اکتبر تمام خواهد شد. در نتیجه نمایندگان مخالف دولت برای تغییر مسیر برکسیت تنها حدود دو هفته زمان خواهند داشت.

این در حالی است که جرمی کوربن، رهبر حزب کارگر پیشتر در روز سه‌شنبه اعلام کرد که احزاب مخالف دولت اعم از کارگر، ملی اسکاتلند، لیبرال دموکرات‌ها، حزب سبز و گروه نمایندگان مستقل برای جلوگیری از خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا به توافق رسیده‌اند و قصد دارند با تصویب قانون یا استیضاح دولت مانع از اجرای طرح برکسیت بدون توافق شوند.

در همین زمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با انتشار توییتی کار آقای کوربین در استیضاح نخست وزیر را «بسیار سخت» خواند. آقای ترامپ اضافه کرد بوریس جانسون «دقیقا همان فردی است که بریتانیا به دنبالش بوده است و ثابت خواهد کرد مرد بزرگی است.»

واکنش‌ها به تعطیلی اجباری

 

بسیاری از نمایندگان پارلمان بریتانیا به طرح اخیر جانسون واکنش نشان داده‌اند. دومینیت گریو، نماینده محافظه‌کار مجلس بریتانیا که نقش مهمی در طراحی استراتژی مخالفان "خروج بی‌توافق" داشته، گفته است که این اقدام جانسون باعث می‌شود که رأی عدماعتماد به نخست وزیر محتمل‌تر شود. گریو اضافه می‌کند: «برایم شخصا دشوار است به دولتی اعتماد کنم که واقعا قصد دارد پارلمان را به مرخصی اجباری بفرستد.»

تام واتسون، معاون حزب کارگر بریتانیا (اپوزیسیون) از "حمله‌ای شرم‌آور به دموکراسی ما" سخن گفته است. او می‌گوید: «جانسون برای تمرکز قدرت در دست خودش، تلاش می‌کند از ملکه سوءاستفاده کند.»

 

احزاب اپوزیسیون درصدند جلوی خروج بی‌توافق را بگیرند

 

فشار بر نخست وزیر بریتانیا در روزهای گذشته افزایش یافت. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر و اپوزیسیون از جلب حمایت برای رأی عدم اعتماد علیه بوریس جانسون در هفته آینده (پس از پایان تعطیلات تابستانی) خبر داده بود. اردوگاه جانسون در مجلس عوام با یک رأی بیشتر اکثریت را در دست دارد.

شکل‌گیری مخالفت‌ها با برنامه احتمالی نخست وزیر برای طولانی کردن تعطیلات تابستانی مجلس، از سه شنبه هفته گذشته (۲۰ اوت) آغاز شد. شش حزب اپوزیسیون در نشستی تأکید کردند که قصد دارند از "خروج بی‌توافق" به هر صورتی جلوگیری کنند. حدود ۱۶۰ نماینده این بیانیه را که در آن به جانسون نسبت به دور زدن مجلس عوام بریتانیا هشدار داده‌اند، امضا کرده‌اند. آنها در این بیانیه آورده‌اند که چنین اقدامی "بحران تاریخی قانون اساسی" بریتانیا را در پی خواهد داشت.

ده روز پیش، بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس از جانسون خواستند که مجلس را فورا برای شور در مورد خروج از اتحادیه از تعطیلات تابستانی به طور زودهنگام، فراخواند. نمایندگان در نامه‌ای خواستار برگزاری فوری نشست و جلوگیری از تعطیلی نشست‌ها تا ۳۱ اکتبر شده بودند.

منابع: یورو نیوز/ دویچه وله