بازداشت شمار زیادی از فعالان سرشناس تظاهرات اعتراضی جنبش دموکراسی در هنگ کنگ

Joshua Wang-H K rfi فارسی: شمار زیادی از فعالان سرشناس تظاهرات اعتراضی جنبش دموکراسی در هنگ کنگ از جمله "جاشوا وانگ" و "چِنگ چونگ تای" یکی از نمایندگان شورای قانونگذاری هنگ کنگ، روز جمعه ٣٠ اوت/ ٨ شهریور، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. پلیس هنگ کنگ، برگزاری هر گونه تجمع و راهپیمایی توسط معترضان در روز شنبه ٣١ اوت/ ٩ شهریور را ممنوع اعلام کرده است.
 
ساعاتی پس از آنکه پلیس هنگ کنگ برگزاری تجمع اعتراضی برنامه ریزی شده برای روز شنبه را ممنوع اعلام کرد، شمار زیادی از فعالان سرشناس اعتراضات در هنگ کنگ که خواستار حفظ استقلال و دموکراسی در این جزیرۀ خودمختار هستند، روز جمعه ٣٠ اوت/ ٨ شهریور بازداشت شدند.
 
"چِنگ چونگ تای" که از نمایندگان دموکراسی خواه شورای قانونگذاری هنگ کنگ می باشد، از جمله بازداشت شدگان روز جمعه است که پلیس هنگ کنگ او را به اتهام توطئه و نقش داشتن در اشغال پارلمان توسط معترضان در ماه ژوئیه، دستگیر کرده است.
 
"جاشوا وانگ"، "اندی چان" و "اگنس چو" از دیگر چهره های سرشناس در اعتراضات هنگ کنگ نیز بامداد جمعه، به جرم تحریک معترضان به شرکت در تجمع غیرمجازِ روز شنبه، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.
 
بنا به گفتۀ رسانه های هنگ کنگ، "اندی چان" رهبر حزب استقلال طلبِ ملی، صبح جمعه در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ دستگیر شده است.
 
حزب "دِموسیستو" که منتقد دولت هنگ کنگ بوده و "جاشوا وانگ" از بنیانگذاران آن به شمار می آید، طی بیانیه ای اعلام کرد که «این دستگیری ها نوعی "ترور سفید" بر علیه معترضین هنگ کنگی است».
 
نیروهای امنیتی هنگ کنگ اعلام کرده اند که برای جلوگیری از اعمال مخرب و خشونت آمیز، مجوز گردهمایی و تجمع در روز شنبه را لغو نموده اند.
 
پلیس هنگ کنگ مدعی است که تظاهرکنندگان به اموال عمومی آسیب رسانده و خیابان ها را مسدود می کنند.
 
در واکنش به این اقدامِ نیروهای امنیتی، سازمان "جبهۀ مدنی حقوق بشر" که برای این تجمع اعتراضی فراخوان داده بود، اعلام کرد که برای پرهیز از به خطر افتادن امنیت معترضان، چاره ای جز لغو گردهمایی برنامه ریزی شده برای روز شنبه ندارد.
 
هنگ کنگ از ابتدای تابستان شاهد تظاهرات گستردۀ مخالفان بوده است که این اعتراضات در مخالفت با تلاش دولت محلی برای تصویب لایحۀ استرداد مجرمان به چین آغاز شد.
 
از آغاز اعتراضات تا کنون بیش از ۸۵۰ نفر از مخالفان به خاطر شرکت در تظاهرات در هنگ کنگ بازداشت شده اند.