حسین آقا کوچکی: هر صنفی ۳ تا ۴ تاجر اصلی دارد که تعیین می‌ کنند امروز مواد به چه قیمتی باشد - تولید کننده‌ ای که توان خرید نقدی و فروش نسیه را داشته باشد، می‌ تواند فعالیت کند

lebas va pushak رئیس اتحادیه پیراهن‌ دوزان و پیراهن‌ فروشان گفت: ما به عنوان سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی و ولایت، از دولت و حاکمیت گله‌ مند هستیم. در حالی‌ که ما با این وضعیت سخت چراغ تولید را به هر قیمتی که شده روشن نگه داشته‌ ایم، اما هیچ تفاوتی در نگاه دستگاه‌ ها به تولیدکنندگان وجود ندارد و از سویی بانک‌ ها نیز به دنبال سود خودشان هستند و هیچ ملاحظه‌ ای ندارند.
 
حسین آقا کوچکی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص تأثیر تحولات ارزی بر واحدهای تولید کننده پوشاک، گفت: با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد مواد اولیه این صنف وارداتی است نوسان قیمت دلار تأثیر مستقیمی بر قیمت تمام شده ما می‌ گذارد، ضمن آنکه مواد داخلی نیز به صورت غیرمستقیم اثرگذاری خاص خود را دارد.
 
وی افزود: در ابتدای نوسانات دلار، مواد اولیه به شدت در بازار کمیاب شده بود، اما با تشکیل کارگروه، این پدیده تا حدودی حل شد، اما این را باید در نظر گرفت که هر صنفی ۳ تا ۴ تاجر اصلی دارد و بقیه فرعی هستند که همان اصلی‌ ها تعیین می‌ کنند که امروز مواد به چه قیمتی باشد. اکنون هم همان آقایان فقط به صورت نقدی جنس می‌ دهند و حتی در برخی مواقع، ابتدا باید پول پرداخت شود و بعد از دو هفته کالا تحویل می‌ شود، فلذا در این بازار هر تولیدکننده‌ ای که توان خرید نقدی و فروش نسیه را داشته باشد، می‌ تواند فعالیت کند.
 
آقا کوچکی ادامه داد: این تأثیرگذاری به حدی است که قیمت‌ های ما اکنون به اندازه افزایش قیمت دلار، نسبت به سال قبل افزایش داشته است. البته این افزایش قیمت در صنف ما اثرات مثبتی نیز داشته است و آن به صرفه نبودن واردات و قاچاق پوشاک از کشورهای همسایه است که باعث شده مردم به سمت تولید داخلی روی بیاورند.
 
رئیس اتحادیه پیراهن‌ دوزان و پیراهن‌ فروشان افزود: این اتفاق باعث شده که مردم در خرید خود نیز دقت کنند. تا پیش از این زیاد به کیفیت و دوخت کالا توجه نمی‌ شد و برخی با استفاده از همین فرصت، کالای درجه ۲ و ۳ را بعنوان کالای درجه یک به فروش می‌ رساندند، اما اکنون چون هزینه بالا رفته، مردم با دقت و وسواس بیشتری کالا انتخاب می کنند.
 
وی با اشاره به افزایش فروش کالاهای درجه ۳ گفت: با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، مشتری این قبیل کالاها افزایش پیدا کرده است، ضمن آنکه کالاهای برند دار و درجۀ یک نیز در بازار وجود دارد. به طور کلی اکنون در بازار پوشاک ایران همه نوع کالایی برای تمام سلایق وجود دارد و از کالای درجۀ سه تا پیراهن برند را می‌ توان تهیه کرد.
 
آقاکوچکی با انتقاد از برخوردهایی که با تولیدکنندگان از سوی دستگاه های مختلف صورت می‌ گیرد، گفت: ما بعنوان سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی و ولایت، از دولت و حاکمیت گله‌ مند هستیم. در حالیکه ما با این وضعیت سخت چراغ تولید را به هر قیمتی که شده روشن نگه داشته‌ ایم، اما هیچ تفاوتی در نگاه دستگاه‌ ها به تولیدکنندگان وجود ندارد و از سویی بانک‌ ها نیز به دنبال سود خودشان هستند و هیچ ملاحظه‌ ای ندارند. اصلاً برای آنها مهم نیست که بهای گرفتن این سود بیکار شدن ۱۰ کارگر است، البته اگر ما وام دویست میلیونی درخواست کنیم، باید چندین وثیقه ارائه دهیم، در حالیکه همه می‌ دانند به افراد نورچشمی، بدون وثیقه و حتی ضامن، وام‌ های میلیاردی می‌ دهند. این تفاوت‌ ها است که ما را آزار می‌ دهد و انگیزۀ کار کردن و توسعه را از ما می‌ گیرد.