تأیید مصوبۀ مجلس عوام بریتانیا برای تعویق برگزیت توسط مجلس اعیان/ توافق احزاب مخالف بریتانیا علیه برگزاری انتخابات زودرس مورد نظر بوریس جانسون

Majles-ayan B-1 بی بی سی: رهبران احزاب مخالف بریتانیا به توافق رسیده‌اند که از انتخابات زودرس مورد نظر بوریس جانسون، نخست‌ وزیر، در نیمه اکتبر، حمایت نکنند.
 
احزاب کارگر و لیبرال دموکرات در کنار حزب ملی اسکاتلند و حزب ملی ولز می‌ گویند روز دوشنبه آتی علیه درخواست دولت برای برگزاری انتخابات زودرس رأی می‌ دهند.
 
پس از آن که مجلس عوام بریتانیا برای جلوگیری از خروج بی توافق به مصوبه تعویق برگزیت رأی داد، بوریس جانسون خواهان انتخابات زودرس شد، اما نتوانست آرای لازم را برای آن کسب کند.
 
مصوبه مجلس عوام بریتانیا برای تعویق برگزیت روز جمعه به تأیید مجلس اعیان هم رسید و در روزهای آتی تشریفات تبدیل به قانون را طی می‌ کند.
 
مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ۳۱ اکتبر بود، اما مطابق این مصوبه بوریس جانسون باید از اتحادیه اروپا درخواست فرصت بیشتری بکند. آقای جانسون گفته مرگ را به چنین کاری ترجیح می‌ دهد.
 
بوریس جانسون در هفته اخیر شکست‌ های مهمی در پارلمان بریتانیا خورده و تحولات سیاسی دیگر هم او را در موقعیت دشواری قرار داده است.
 
او می‌ خواست انتخابات زودرس را پیش از نشست مهم رهبران اتحادیه اروپا برگزار کند، اما با توجه به اینکه برگزاری این انتخابات به حمایت دو سوم نمایندگان مجلس عوام نیاز دارد و احزاب مخالف گفته‌ اند به آن رأی منفی یا ممتنع می‌ دهند، به نظر نمی‌ رسد که امکان برگزاری انتخابات زودرس در تاریخ مورد نظر برای دولت فراهم باشد.
 
به این ترتیب بوریس جانسون احتمالاً یا باید از مقام خود استعفا دهد و یا آن که مطابق قانون تصویب شده و برخلاف وعده‌ های قبلی خود از اتحادیه اروپا فرصت بیشتری بخواهد.
 
چندین نماینده محافظه‌ کار هم از موضع احزاب مخالف حمایت می‌ کنند.
 
یکی از تصمیم‌ های جنجالی بوریس جانسون تعلیق پارلمان بریتانیا بود که با انتقاد گروهی از هم‌حزبی‌ هایش نیز همراه شد.