فراخوان جهانی برای مقابله با محاکمات با انگیزه‌های سیاسی

Farakhan-Zede Mohakeme Siasi

«۲۰۰ نفر از سیاستمداران و چهره‌های شاخص بین‌المللی کارزاری برای مقابله با پرونده‌سازی‌های سیاسی در کشورهای مخلتف به‌راه انداخته‌اند. به باور آنها قوه قضاییه در بسیاری از کشورها برای حذف مخالفان از چنین روشی بهره‌ می‌گیرد.»
 
قوه قضاییه در بسیاری از کشورهای جهان برای ایجاد ارعاب و همچنین برای حذف مخالفان با حکومت‌ها همراهی کرده و با انگیزه‌های سیاسی علیه مخالفان حکومت پرونده سازی می‌کند. اکنون حدود ۲۰۰ نفر از سیاستمداران و چهره‌های نام‌آشنای جهان کارزاری علیه این رویکرد غیرقانونی قوه قضاییه آغاز کرده‌اند.
 
خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه ۱۷ شهریور (هشتم سپتامبر) با انتشار گزارشی از پاریس خبر از شروع کارزار بین‌المللی مقابله با پرونده‌سازی‌های قوه قضاییه در کشورهای مختلف جهان داده است.
 
امضا کنندگان بر این باورند که زمان مقابله با چنین رویکردی فرا رسیده است. به باور آنها، نقض موازین حقوقی و قضایی در برخورد با مخالفان و همچنین طرح اتهامات بی اساس و پرونده‌سازی‌های سیاسی به حدی رسیدی است که دیگر نمی‌توان در برابر آن سکوت کرد.
در بین کسانی که این فراخوان را امضا کرده‌اند، می‌توان به نام افرادی همچون لوئيس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهور پیشین برزیل و آدولفو اسکیبل، هنرمند آرژانتینی و برنده جایزه صلح نوبل اشاره کرد.
 
«پرونده‌‌سازی‌های سیاسی»
خبر شروع کارزار جهانی علیه پرونده‌سازی‌های سیاسی در کشورهای مختلف روز یکشنبه از طریق گزارشی که در روزنامه فرانسوی "ژورنال دی دیمانش" منتشر شد، رسانه‌ای شده است.
 
در این گزارش تصریح شده است که زمان سکوت در برابر پرونده‌سازی و اتهام‌زنی بی اساس با هدف حذف مخالفان سپری شده است.
شرکت کنندگان در این کارزار از جمله نوشته‌اند: «ما خواستار هوشیاری عمومی در دفاع از قربانیان چنین اقداماتی صرف‌نظر از باورها و گرایش‌های سیاسی آنان هستیم.»
در متن این فراخوان آمده است: «همکاری جهانی برای این مقاومت حقوقی" در برابر نقض قانون و رویکرد سیاسی قوه قضاییه کشورهای مختلف الزامی شده است.
امضا کنندگان استفاده ابزاری از قوه قضاییه در کشورهای مختلف برای حذف رقیبان سیاسی را محکوم کرده‌اند.
 
«قربانیان پرونده‌‌سازی‌های سیاسی»
لیست قربانیان پرونده‌سازی‌های سیاسی در پهنه گیتی، بسیار طولانی است. پدیده‌ای که در بسیاری از کشورهای استبدادی به وضوح دیده می‌شود. اما استفاده ابزاری از قوه قضاییه برای حذف مخالفان تنها به کشورهایی همچون ایران، ترکیه، آذربایجان و یا شماری از کشورهای آفریقایی یا آمریکای جنوبی محدود نمی‌شود.
در گزارش خبرگزاری فرانسه به موارد مشخصی از این پرونده‌سازی‌ها اشاره شده که اهمیتی نمادین برای رویکرد یاد شده قوه قضاییه دارند.
 
از آن جمله می‌توان به حبس لولا دا سیلوا، رئيس جمهور پیشین برزیل اشاره کرد. او به اتهام فساد و دریافت یک ویلا در ازای واگذاری امتیاز انعقاد قرارداد به شرکت ساختمانی "اوآاس" در معاملاتش با شرکت دولتی "پتروبراس" به هشت سال و ده ماه زندان محکوم شده است. این در حالی است که رئیس جمهوری پیشین برزیل که زمام این کشور را در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ برعهده داشت، این اتهامات را سیاسی و بی‌اساس دانسته است.
 
افزون بر آن در گزارش روزنامه یاد شده به پرونده‌های سیاسی علیه معصوم مرزوق، وکیل مصری و موریس کامتو، یکی از رهبران اپوزیسیون کامرون نیز اشاره شده است.
 
در فراخوان مقابله با پرونده‌سازی‌های سیاسی، عملکرد قوه قضاییه فرانسه نسبت به ژان لوک ملانشن، یکی از چهره‌های چپ‌گرای این کشور نیز از قلم نیافتاده است.
ملانشن قرار است همراه با پنج نفر از همراهانش روزهای ۱۹ و ۲۰ سپتامبر به اتهام تهدید و ایجاد رعب در مسئولان قضایی فرانسه در دادگاه محاکمه شود.
 
منبع خبر: سایت دویچه وله