افزایش پناهجویان و نگرانی مقامات یونان؛ احتمال ورود بیش از ۲هزار تروریست به یونان

Daaesh

«تارنمای یونانی زبان (پرونیوز) روز یکشنبه نوشت: حدود۲۰۰۰ نفر از اعضای گروههای تروریستی که در سوریه می جنگیدند، وارد خاک یونان شده اند تا به کشورهای دیگر اروپایی بروند.»
 
ایرنا: پس از حمله ارتش سوریه به ادلب و در هم کوبیدن مواضع گروههای تروریستی تحریر الشام (جبهه النصره سابق) و دیگر گروههای تروریستی - تکفیری تعدادی از اعضای آنها از منطقه گریخته و از طریق ترکیه وارد خاک یونان شده اند تا به کشورهای اروپایی بروند.
 
پرو نیوز نوشت: ورود این افراد به یونان باعث نگرانی شدید مقامات این کشور و دیگر کشورهای اروپایی شده است، زیرا تعدادی ازاین افراد شهروندان کشورهای اروپایی بوده و براحتی می توانند به این کشورها رفت و آمد کنند.
 
در همین حال شبکه رادیو و تلویزیون دولتی(ارت ۱) یونان، گزارش داد:طی ۹ ماه گذشته تعداد ۴۱ هزار پناهجو از کشورهای مختلف و جنگ زده وارد خاک یونان شده اند.
 
بر اساس این گزارش، پناهجویانی که واردیونان شده اند، بیشتر ازکشور افغانستان می باشند.تعداد افغان های پناهجو بعد از ناکام ماندن تلاش آمریکا برای مذاکره با طالبان افزایش داشته است. بیشترین تعداد پناهجویان بعد از افغانستانی ها، به پناهجویان سوری تعلق دارد که بعد از حمله نیروهای سوریه در ادلب به مقر تروریستها راهی ترکیه و یونان شده اند.
 
این شبکه رادیو و تلویزیونی درادامه افزود: طی ۲۰ روز گذشته، تعداد ۴ هزار و ۳۰۰پناهجو نیز وارد جزایر متعلق به یونان شده اند و در حال حاضر جمعیت پناهجویان در تعدادی از جزایر یونان از جمعیت بومی این جزایر فراتر رفته است.
 
دولت یونان بارها نسبت به عدم همکاری و پذیرش تعدادی ازپناهجویان توسط کشورهای اتحادیه اروپا اعتراض ومساله پناهجویان را مساله اروپا و جهان قلمداد کرده و از این اتحادیه خواسته است که همبستگی بیشتری با یونان در رابطه با حل مساله پناهجویان انجام دهد.
 
سازمانهای بین المللی مهاجرت و مردم نهاد بارها یونان را به عدم تلاش کافی برای ارایه خدمات به پناهجویان متهم کرده اند واز مسئولان این کشور خواسته اند، شرایط مناسبتری را در کمپهای ویژه نگهداری پناهجویان فراهم آورند.
 
درمیان این پناهجویان تعدادی از کودکان نیز که والدین آنان در طول سفر به یونان و دیگر کشورهای اروپایی کشته شده اند،دیده می شوند که در شرایط بسیار بدی قرار داشته و مورد آزار و اذیت بزرگترها قرار می گیرند.
 
در همین حال مسئولان امنیتی و اداری تعداد زیادی از جزایر یونان بارها از دولت درخواست نموده اند که برای حل مشکلات و امنیت شهروندان بومی این جزایر اقدامات جدی انجام دهند و پناهجویان را به مناطق دیگری انتقال دهند و یا در شهرهای مختلف یونان تقسیم کنند، زیرا درگیری های روزانه باعث ایجاد نا امنی در این جزایر شده است.
 
 بنابر برخی گزارشها در جزایر ساماس و لزوو از شب گذشته درگیریهایی بین پناهجویان سومالیایی و نیروهای امنیتی صورت گرفته که تعدادی از نیروهای پلیس و پناهجویان زخمی و به بیمارستان انتقال داده شده اند.
 
غرب با براه انداختن گروههای تروریستی و بخصوص گروه تروریستی داعش، به همراه تعدادی از کشورهای عربی منطقه درسوریه ، یمن، عراق، افغانستان و دیگر کشورها،باعث گردیده تا تعداد زیادی از شهروندان این کشورهای جنگ زده برای نجات جان خود و خانواده ، خانه و کاشانه های خود را ترک و بسوی دیگر کشورها روانه شوند.
 
 به دنبال این اقدام و ناامنی مسیرها تعدادی از این افراد در طی مسیر در دریای مدیترانه و یا در حین گذر از مرزهای خاکی جان خود را از دست  داده اند.