آمریکا یقین دارد که حملات به تاسیسات نفتی عربستان از خاک ایران و با استفاده از موشک‌های کروز صورت گرفته است

hamle Nafti
یک مقام مسئول آمریکائی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که مقامات این کشوراطمینان حاصل کرده‌اند که حملات روز شنبۀ گذشته به تاسیسات نفتی عربستان سعودی با استفاده از موشک‌های کروز و از خاک ایران انجام گرفته است. بگفتۀ این مقام، دولت آمریکا در حال فراهم ساختن اسناد لازم برای اثبات این ادعا و ارائۀ آن به جامعۀ جهانی و بویژه کشورهای اروپائی است. بگفتۀ وی این اسناد هفتۀ آینده در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اختیار مقامات کشورهای حاضر قرار خواهد گرفت.
مقام مسئول آمریکائی که نام وی فاش نشده است در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، مبداء پرتاب موشک بسوی تاسیسات نفتی عربستان را خاک ایران ذکر کرده بود، در پاسخ به این پرسش که «آیا واشینگتن یقین دارد که موشک‌های کروز از ایران پرتاب شده‌اند»، گفت «آری».

شورشیان شیعۀ حوثی که در جنگ با دولت یمن از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند، روز یکشنبه مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته و اعلام کردند که با استفاده از ده فروند پهپاد پالایشگاه «بقیق» و مخازن نفتی «حقل خریض» در شرق عربستان را هدف قرار داده‌اند.
بسیاری از کارشناسان با این حال پیش از این با اشاره به فاصلۀ میان خاک یمن و محل اسقرار پالایشگاه و مخازن نفتی، به استفادۀ احتمالی از موشک‌های کروز و نیز پرتاپ آنها از شمال خاک عربستان اشاره کرده بودند. بگفتۀ آنان بُرد پهپادهای شورشیان حوثی به آنان اجازه انجام چنین عملیاتی را نمی دهد.

در همین حال «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجۀ فرانسه، روز سه شنبه گفت که کشور او برای تعیین مبداء حملات روز شنبۀ گذشته به تاسیسات نفتی عربستان اسناد و شواهدی در دست ندارد. وی که برای انجام یک بازدید یک روزه در قاهره بسر می‌برد از آغاز روند تحقیقات از سوی عربستان «برای کشف حقیقت در بارۀ منبع حملات» ابراز خوشنودی کرد و خواستار تلاش برای کاهش تنش در منطقه شد.

منبع: رادیو فرانسه