آمریکا هنوز به هیات ایرانی ویزا نداده است؛ احتمال لغو سفر روحانی به نیویورک

ruhani hassan safarخبرگزاری دولتی ایران گزارش داده است که سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و همراهانش به نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ممکن است لغو شود چون آمریکا هنوز ویزا برای ورود هیئت ایرانی صادر نکرده است.

به گزارش ایرنا هیئت مقدماتی که معمولا پیش از سفر رئیس جمهور به محل اجلاس می‌رود هنوز نتوانسته به نیویورک سفر کند.

خبرگزاری دولتی ایران ظهر روز چهارشنبه ۲۷ شهریور از احتمال لغو سفر مقام‌های ایرانی در صورت صادر نشدن ویزا "تا چند ساعت دیگر" خبر داد.

نشست‌های مقدماتی مجمع عمومی از روز سه‌شنبه ۱۷ سپتامبر آغاز شده و از روز ۲۴ سپتامبر (دوم مهر) سخنرانی رهبران و روسای دولت‌ها در جلاس سالیانه مجمع آغاز می‌شود.

به گزارش ایرنا طبق برنامه‌ از قبل تعیین‌شده قرار است محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران صبح روز جمعه و رئیس جمهور روز دوشنبه اول مهر تهران را به مقصد نیویورک ترک کنند.

بر اساس معاهده‌ای که سازمان ملل متحد با آمریکا دارد، این کشور باید اجازه ورود رهبران و مقام‌های رسمی دیپلماتیک کشورها به خاک آمریکا برای شرکت در اجلاس سازمان ملل را بدهد.

خبرگزاری دولتی ایران صادر نشدن ویزا از سوی آمریکا را خلاف تعهدات این کشور نسبت به سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی توصیف کرده و نوشته است که ایالات متحده "ارزشی برای دیپلماسی قائل نیست."

محدودیت یا مذاکره؟

دو ماه پیش سفر محمدجواد ظریف به نیویورک برای شرکت در اجلاس سازمان ملل و محدودیت‌هایی که آمریکا برای وزیر امور خارجه ایران تعیین کرد، خبرساز شد.

در آن زمان ویزای آقای ظریف که هنوز در فهرست تحریم ‌های آمریکا قرار نگرفته بود، با موافقت مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا صادر شد.

علاوه بر آن محدودیت‌های تازه‌ای برای تردد وزیر امور خارجه ایران و همراهانش در نیویورک اعمال شد که اعتراض ایران را در پی داشت.

آمریکا مدتی بعد از این سفر، وزیر امور خارجه ایران را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

تنش ماه‌های اخیر میان آمریکا و ایران در روزهای گذشته با حمله به تاسیسات نفتی عربستان تشدید شده است.

مقام‌های آمریکایی ایران را متهم به دست داشتن در ایران حملات کرده‌اند اما ایران اتهام را رد کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که تلاش می‌کند از وقوع جنگ جلوگیری کند اما در عین حال از آمادگی نظامی آمریکا برای دفاع از متحدانش خبر داده است.

این در حالی است که پیش از این حملات تلاش‌هایی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا در حال انجام بود و رئیس جمهور آمریکا و مقام‌های ارشد این کشور ‌هم از آمادگی آمریکا برای مذاکره با ایران خبر داده بودند.

خبرنگاران احتمال دیدار روسای جمهوری دو کشور در حاشیه اجلاس نیویورک را هم مطرح کرده بودند هر چند که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، روز گذشته با تکرار موضع قبلی خود هر گونه دیدار دو رئیس جمهور را رد کرد.

منبع: بی بی سی