بیش از ۱۹۰۰ بازداشتی طی یک هفتۀ اخیر در مصر

Mesr-Tazahorat-1 منابع مصری گزارش دادند که شمار افراد بازداشت شده در جریان تظاهرات ضد دولتی در این کشور طی یک هفته گذشته به بیش از ۱۹۰۰ نفر رسیده و تظاهرات گسترده‌ای برای روز جمعه برنامه‌ریزی شده است.
 
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ منابع خبری مصر گزارش دادند که شمار افراد بازداشت شده در جریان تظاهرات ضد دولتی در این کشور طی یک هفته اخیر به بیش از ۱۹۰۰ نفر رسیده است.
 
پایگاه روزنامه گاردین گزارش داد که آمار جمع‌آوری شده از سوی مؤسسه غیردولتی «حقوق اقتصادی و اجتماعی برای مصر» در قاهره حاکی از آن است که ۱۹۰۰ نفر در جریان تظاهرات ضد دولتی در این کشور بازداشت شده‌اند.
 
شبکه الجزیره نیز گزارش داد ۱۹۰۹ نفر در جریان تظاهرات ضد دولتی در مصر بازداشت شده‌اند که ۶۸ نفر از این افراد دختران جوان هستند.
 
این نهاد مصری می‌گوید که بسیاری از افراد بازداشت شده عابرین و افرادی هستند که ارتباطی با تظاهرات نداشته‌اند.
 
بر اساس گزارش گاردین، تعدادی از چهره‌های سرشناس مخالف دولت مصر نیز بدون آنکه ارتباطی با تظاهرات داشته باشند طی روز‌های اخیر بازداشت شده‌اند.
 
در همین حال برنامه‌ ریزی‌ هایی برای تظاهرات گسترده در روز جمعه ۲۷ سپتامبر (۵ مهرماه) در سراسر مصر برنامه ریزی شده و سازمان دهندگان خواستار حضور گسترده در این تظاهرات شده‌ اند.
 
تظاهرات ضد دولتی در مصر از روز جمعه گذشته در پایتخت و بسیاری از شهر‌های دیگر مصر آغاز شده و پلیس این کشور اقدام به استقرار شمار زیادی از افسران امنیتی در سراسر قاهره و بویژه در میدان «التحریر»، محل قیام مردمی سال ۲۰۱۱ کرده است.
 
این تظاهرات ضد دولتی در حالی برگزار می‌ شود که عبدالفتاح السیسی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا سفر کرده است.
 
تجمعات اعتراضی در مصر تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شده و پلیس به شکل گسترده‌ای از گاز اشک آور و گلوله‌های جنگی برای متفرق کردن جمعیت استفاده می‌کند.
 
تظاهرات در مصر از سال ۲۰۱۳ و در پی سرنگونی «محمد مرسی» رئیس جمهور پیشین این کشور ممنوع اعلام شد. ضمن اینکه از سال ۲۰۱۷ تاکنون وضعیت اضطراری در مصر اعلام و مرتب تمدید شده است.