آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی: ایران با غنی‌ سازی اورانیوم به وسیلۀ سانتریفوژهای پیشرفته و برنامه‌ های دیگر، بار دیگر توافق اتمی را زیر پا گذاشته است - تدارک رژیم ولایت فقیه برای نصب ۳۰۰ سانتریفوژ

Agence internationale energie atomique دویچه وله فارسی: به گفته آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی، ایران اقداماتی دیگر برای به کارگیری سانتریفوژهای جدید و غنی‌سازی اورانیوم انجام داده است.
 
بنابر گزارش جدید آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی که در روز پنجشنبه ۲۶ سپتامبر (چهارم مهر) در ژنو منتشر شده است، ایران با غنی‌سازی اورانیوم به وسیله سانتریفوژهای پیشرفته و برنامه‌ هایی که برای نصب دستگاه‌‌ های پیشرفته دیگر از این نوع دارد، بار دیگر توافق اتمی با قدرت‌ های بزرگ جهان را زیر پا گذاشته است.
 
این گزارش یک روز پس از آن منتشر شده که آمریکا تحریم‌ هایی تازه علیه ایران مقرر کرده و روحانی در نطق خود گفته که رفع تحریم‌ ها شرط ایران برای مذاکره جدید بر سر توافق اتمی است.
 
آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی تأیید کرده است که جمهوری اسلامی از سانتریفوژهایی که در آغاز ماه سپتامبر نصب شده‌ اند برای غنی‌ سازی اورانیوم استفاده می‌ کند یا آنها را برای استفاده آماده کرده است.
 
بدین ترتیب ایران توافق اتمی را نقض کرده و کشورهای اروپایی امضا کنندۀ این توافق، فرانسه، بریتانیا و آلمان را زیر فشار می‌ گذارد. این کشورها باید از نظر جمهوری اسلامی راهی بیابند تا از طریق آن جمهوری بتواند تحریم‌ های آمریکا را دور بزند.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که به اعضای خود ارائه داده و بخشی از آن را هم در اختیار خبرگزاری‌ ها قرار داده است از تدارک ایران برای نصب ۳۰۰ سانتریفوژ خبر داده است.
 
از زمانی که دولت آمریکا از توافق اتمی با ایران خارج شده و تحریم‌ هایی جدید را علیه این کشور مقرر کرده، جمهوری اسلامی هم گام به گام در حال عقب کشیدن از توافق صورت گرفته در سال ۲۰۱۵ بین این کشور و ۵ کشور باقی مانده در توافق است.
 
ایران قبلاً از طرف‌ های اروپایی هسته‌ ای خواسته بود که برای خنثی‌ کردن تحریم‌ های آمریکا فروش نفت و استفاده ایران از امکانات بانکی و مالی جهان را تضمین کنند. کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ ای طی ماه‌ های گذشته برای ایجاد ساز و کار تبادل مالی (اینستکس) که اروپایی‌ ها در واکنش به این خواست ایران ایجاد کرده‌ اند به دلیل فشارهای آمریکا و عدم خرید نفت ایران از سوی اروپا کارکرد چندانی نداشته است.
 
‌گام‌ های سه گانه ایران از اردیبهشت سال جاری برای کاهش تعهدات خود در برجام، اهرم تهران برای فشار بر اروپایی‌ ها در راستای انجام تعهدات یاد شده بوده است، گام‌ هایی که تاکنون به نتیجه مشخصی نرسیده‌ اند و حالا با اعلام آژانس مبنی بر نقش برجام توسط ایران قبل از آن که گام چهارم این کشور شروع شود، وضعیتی پیچیده‌ تر ایجاد می‌ کند.