حسن روحانی: اصرار داشتند که مذاکرۀ ۱+۵ برقرار شود و کل تحریم را بردارند - حتی اگر در قالب ۱+۵ بخواهیم با امریکایی‌ ها مذاکره کنیم، هیچکس نمی‌ تواند پیش‌ بینی کند که پایان و نتیجه چه خواهد بود- روایت های متفاوت حسن روحانی و دونالد ترامپ از لغو تحریم‌ ها

Rouhani-Hastei-1 خبرگزاری مهر: رئیس جمهور کشورمان پس از بازگشت از نیویورک در نشست خبری با خبرنگاران گفت: آمریکایی‌ ها تقریباً به همه سران اروپایی و غیر اروپایی پیغام داده بودند که ما آماده مذاکره‌ ایم.
 
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور پس از بازگشت از هفتاد و چهارمین اجلاس سازمان ملل متحد نیویورک در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت: در مجمع تاریخی‌ ای که از یک طرف، اجتماع سران کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل است و از طرف دیگر چون برنامه های دیگری هم در کنار اجلاس مجمع عمومی بود، مقداری ازدحام سیاسیون، دیپلمات ها و کارشناسان بیشتر بود.
 
وی افزود: ما وقتی وارد نیویورک شدیم، احساس کردیم دو فضای منفی چه در میان دیپلمات ها و بیشتر در میان رسانه ها نسبت به ایران بوجود آوردند و فضا این بود که شایع کرده بودند که حوادثی که در آرامکوی عربستان اتفاق افتاده از توان یمنی ها و ارتش یمن خارج بوده، در واقع یک شبه افکنی را شروع کرده بودند که پس از سوی چه کسی و از کجا این حادثه رخ داده است؟
 
رئیس جمهور عنوان کرد: آنها دنبال این بودند که افکار عمومی و همچنین سیاسیون را هم در سازمان ملل، هم در رسانه‌ ها، دور این محور اتهامی جمع کنند. به نظر من در این زمینه، هیأت ایرانی و ایران بیان بسیار روشن و کافی داشت. من حتی از برخی از سران اروپا که بیانیه داده بودند و به نحوی گفته بودند که ایران مسئولیت دارد، از آنها پرسیدم به چه دلیل این حرف را می‌ زنید و از کجا می‌ گویید؟ و من این مطلب را از شما می‌ خواهم و محکم گفتم این مدرک را نیاز دارم. گفتند اینجا نداریم و گفتم برای من حتماً بفرستید که اصل مدرک شما و مبنای شما چیست؟
 
وی ادامه داد: گفتند بررسی‌ هایی که کارشناسان ما انجام دادند و گفتند یمنی ها یا به تعبیر آنها حوثی‌ ها، توانمندی شان کمتر از این عملیات است. گفتم فرض می گیریم درست است، پس چه کسی این کار را انجام داده است؟ گفتند ما نمی دانیم از جهت شمال بوده یا غرب بوده است. گفتم خوب بی منطق و استدلال شد. اولاً اطلاعات شما نسبت به روند بررسی چقدر است؟ شما نسبت به دشمنان یمن اطلاعات زیادی دارید، چون اسلحۀ آنها را شما می‌ دهید، اما اینکه این حوثی ها چقدر توانمند هستند را شما اصلاً خبر ندارید. شما وقتی اتهامی را متوجه جایی می کنید، می فهمید که معنای آن چیست، معنای آن یعنی آشوب، یعنی شعله ور شدن فتنه.
 
روحانی تأکید کرد: این را هم در مجمع سازمان ملل باز کردیم و هم در مذاکرات دوجانبه و هم در دو جلسه مهمی که با فرهیختگان و اندیشمندان آمریکا که از اندیشکده‌ های مختلف بودند و سیاسیون قبلی آمریکا و مقامات قبلی آمریکا در آن بودند، داشتیم، توضیح دادم و هم در جلسه ای که مدیر مسئول رسانه ها بودند و در دو مصاحبه اختصاصی هم توضیح دادم. در مصاحبه دیروز هم که در آن بودیم توضیح دادم که به نظر من بسیار مهم بود که این توطئه ای که توسط آمریکا و عربستان و بعضی از کشورهای دیگر طراحی شده بود، بسیار کم رنگ شد.
 
رئیس جمهور تصریح کرد: بعد از توضیحاتی که داده شد و خوشبختانه برخی از مقامات کشورهای مهم از جمله روسیه و ترکیه به صراحت گفتند این اتهام امکان ندارد نسبت به ایران درست باشد و این موضوع اولی بود که ضرورت داشت افکار عمومی و مجامع بین المللی آن را بدانند و من آن را برای دبیرکل سازمان ملل هم به تفصیل توضیح دادم.
 
روحانی در ادامه با اشاره به اینکه چنین مطرح شده بود که همه مشکلات بر سر لجبازی طرف ایرانی است و آمریکا آماده مذاکره است و نسبت به آن اصرار هم دارد، گفت: آمریکایی ها تقریباً به همۀ سران اروپایی و غیراروپایی پیغام داده بودند که ما آماده مذاکره‌ ایم. درخواست آمریکا ‌قبلاً این بود که مذاکره دوجانبه باشد، یعنی دو رئیس جمهور با هم مذاکره کنند و بارها این موضوع را رد کرده بودیم. گفته بودیم اگر مذاکره هم باشد، در قالب ۱+۵ خواهد بود و آنها هم گفتند که می خواهند در قالب ۱+۵ مذاکره کنند.
 
رئیس جمهور اضافه کرد: اتفاقاً ۳ نفر از آن ۱+۵ قبلی و ۱+۴ فعلی یعنی صدر اعظم آلمان، نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهور فرانسه هم در نیویورک بودند و همگی اصرار داشتند که این جلسه برقرار شود و آمریکا هم می‌ گوید که من تحریم را برمی‌ دارم.
 
روحانی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که محل بحث بود اینکه چه تحریمی برداشته شود و آنها به صراحت گفته بودند که کل تحریم را برمی‌ داریم. منتها شکل این کار، شکلی نبود که قابل قبول باشد، یعنی اینکه در فضای تحریم و در بقاء تحریم و فضای مسموم فشار حداکثری، حتی اگر در قالب ۱+۵ بخواهیم با آمریکایی‌ ها مذاکره کنیم، هیچ‌ کس نمی‌ تواند پیش‌ بینی کند که پایان و نتیجه این مذاکره چه خواهد بود.
 
رئیس جمهور اضافه کرد: اینگونه مسائل، موضوعات مهمی بود که روی آن شبهه افکنی شده بود و لازم بود که توضیح داده شود.
 
روحانی با اشاره به دیدارهای دوجانبه با سران ۱۵ کشور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: در ملاقات ‌با کشورهای مختلف درباره  مسائل گوناگون بحث و تبادل نظر کردیم و در این دیدارها هیچ کس و هیچ مقامی نبود که خروج آمریکا از برجام و فشار و تحریم آمریکا را محکوم نکند. همۀ آنها بدون استثنا می‌ گفتند این کار نادرست و غلط است و این موفقیت بسیار بزرگی برای ایران است.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از اهداف‌ آمریکایی‌ ها این است که ایران منزوی باشد. یعنی در ویزاها و فعالیت‌ ها فشار بیاورند برای اینکه ایران کمتر ملاقات کند و کمتر حرف بزند، گفت: فکر می‌ کنم امسال در نیویورک، محل اقامت هیأت ایرانی یکی از پر رفت و آمدترین و فعال‌ترین مرکز دیپلماسی شده بود. یعنی هتلی که محل اقامت ما بود، آنقدر رفت و آمد سیاسی بود که لحظه‌ ای نبود که یک رئیس جمهور به آن وارد و خارج نشود. گاهی در یک ترافیک، ناچار با چند مقام با هم دقایقی را صحبت می کردیم.
 
روحانی افزود: به نظر من آمریکا در این جهت هم کاملاً ناموفق بود. جایگاه ایران کاملاً در این اجلاس و در این رفت و آمدها مشخص بود.
 
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: تقریباً همۀ مقامات سطح بالای دنیا، چه آنهایی که از آسیا و آفریقا و اروپا آمده بودند، درخواست ملاقات داشتند و گفتگو و بحث کردیم. به نظر من در فرصت زمانی و در توانی که ما داشتیم، توانستیم حرف و پیام و مظلومیت و درد و دل و حقانیت ملت ایران را برای جامعه جهانی توضیح دهیم.
 
روحانی تأکید کرد: امیدوارم این سفر مایه خیر و برکت باشد و در کل امروز و بعد از سفر، تحریم‌ های آمریکا را سست‌ تر از هر زمان دیگر می‌ دانم.
 
خبرنگار: جواد بخشی الموتی
 
***
 
روایت های متفاوت حسن روحانی و دونالد ترامپ از لغو تحریم‌ ها
 
دویچه وله فارسی: حسن روحانی می‌ گوید آمریکایی‌ ها پیغام داده بودند که آماده مذاکره‌ و برداشتن تحریم‌ ها هستند، اما شکل چنین دیداری قابل قبول نبود. ترامپ اما در توییتر نوشت جوابش به درخواست ایران برای ملاقات به شرط لغو تحریم‌ ها، منفی بود.
 
رئیس جمهور ایران پس از پایان سفر به آمریکا، در فرودگاه امام خمینی به تشریح دیدارها و گفت‌وگوهایش پرداخت. روحانی گفت آمریکایی‌ها فضاسازی کرده بودند که آماده مذاکره هستند و مشکلات به خاطر لجبازی طرف ایرانی است: «ما نشان دادیم که آماده مذاکره هستیم اما نه در فضای تحریم و فشار.»
 
روحانی گفت در دید و بازدیدها کوشش شد به دیگران بگوییم ایران از مذاکره ترسی ندارد و از مذاکره فرار نمی‌کند. او عنوان کرد که آمریکایی‌ها تقریباً به همه سران اروپایی و غیراروپایی پیغام داده بودند که آماده مذاکره‌‌اند: «درخواست آمریکا ‌قبلاً این بود که مذاکره دوجانبه باشد یعنی دو رئیس جمهور با هم مذاکره کنند و بارها این موضوع را رد کرده بودیم. گفته بودیم اگر مذاکره هم باشد در قالب ۵+۱ خواهد بود و آنها هم گفتند که می خواهند در قالب ۵+۱ مذاکره کنند.»
 
او افزود که صدراعظم آلمان، نخست‌وزیر بریتانیا و رئیس جمهور فرانسه همگی اصرار داشتند که این جلسه برقرار شود و این نکته هم محل بحث بود که چه تحریمی برداشته شود: «منتها شکل این کار شکلی نبود که قابل قبول باشد یعنی این که در فضای تحریم و در بقای تحریم و فضای مسموم فشار حداکثری، حتی اگر در قالب ۵+۱ بخواهیم با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم، هیچکس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که پایان و نتیجه این مذاکره چه خواهد بود.»
 
روحانی گفت در نیویورک تاکید کرده که اگر یک فضای عادلانه و آزاد ایجاد شود، ایران کاملا آماده مذاکره است: «حتی به سران اروپا که می‌پرسیدند چه وقت آماده جلسه ۵+۱ هستید، گفتم اگر یک ساعت دیگر شما این فضا مناسب را درست کنید و فضای مسموم و سم را بردارید، حاضرم در جلسه شرکت کنم.»
 
ساعاتی پس از انتشار سخنان روحانی، دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: «ایران از من می‌خواست برای فراهم شدن ملاقات، تحریم‌ها را بردارم. من هم بالطبع گفتم: خیر!»
 
حسن روحانی یک دستاورد دیگر سفر به نیویورک را پاسخ به شبهه‌افکنی‌ها درباره حمله به تاسیسات آرامکو دانست: «از برخی از سران اروپا که بیانیه‌ داده و گفته بودند ایران مسئولیت دارد پرسیدم دلیل و مدرک‌تان چیست... به آنها صراحتا گفتم این مدرک را نیاز دارم و حتما برای من بفرستید... ب آنها گفتم شما وقتی اتهامی را متوجه جایی می‌کنید آیا معنایش را می‌فهمید؛ معنای آن آشبو و شعله‌ور شدن فتنه و آتش در منطقه است.»
 
او عنوان کرد که با توضیحاتی که در مصاحبه و دیدارهایش در نیوریورک داد، "توطئه طراحی شده توسط آمریکا و عربستان و برخی از کشورها" کمرنگ شده است.
 
روحانی، ملاقات با سران ۱۵ کشور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل را ناکامی آمریکا در منزوی کردن ایران دانست و گفت: «همه آنها بدون استثنا خروج آمریکا از برجام را نادرست می‌خواندند و این موفقیت بزرگی برای ایران است.»
 
این در حالی است که ایران نیز متقابلا تهدید کرده که گام چهارم را از اواسط آبان در کاهش تعهدات هسته‌ای خود بر می‌دارد و سه کشور اروپایی امضا کننده برجام هشدار داده‌اند که در این صورت از توافق هسته‌ای خارج خواهند شد.
 
آژانس بین‌الملی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود تایید کرده که جمهوری اسلامی از سانتریفوژ‌هایی که اوایل سپتامبر نصب شده‌اند برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌کند و این زیرپا گذاشتن توافق اتمی است.