کمبود ۱۰۸ هزار معلم در ایران/ خطر آفرینی ۳۰ درصد از مدارس ایران

madrese klasdars وزیر آموزش و پرورش گفت: ۲۵ سال است که به مشکل ساماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش پرداخته و طرح‌ هایی ارائه می‌ شود و نتیجه آن این است که اکنون ۱۰۸ هزار معلم در کشور کمبود داریم.
 
به گزارش ایسنا، محسن حاجی‌ میرزایی در جلسه شورای آموزش و پرورش استان خوزستان که امروز (یازدهم مهر ماه) در سالن جلسات استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: من مصمم هستم که وضعیت آموزشی خوزستان ارتقا یافته و وضعیت بهتری پیدا کند. تلاش می‌ کنیم همه استان‌ هایی که در موضوعات مختلف از متوسط کشوری عقب هستند را به حد متعادل برسانیم.
 
وی افزود: قول می‌ دهیم کمیته‌ ای به ریاست یکی از معاونین تشکیل شود و به طور ویژه مسائل خوزستان را پیگیری کند و برای حل مشکلات از ظرفیت وزارت آموزش و پرورش و استان‌های دیگر استفاده کند. مشکل نیروی انسانی و کمبود اعتبارات، مشکلات واقعی آموزش و پرورش هستند. با اعتباراتی که به آموزش و پرورش تعلق می‌ گیرد، تنها ۶۰ درصد تعهدات خود را انجام می‌ دهیم. وضعیت ساماندهی نیروی انسانی، وضعیت نگران کننده ای است، اما صادقانه عرض می‌ کنم مهم، رویکرد ما به حل مسأله است. ما مسأله ای را می‌ توانیم حل کنیم که شناخت درستی از آن داشته باشیم.
 
حاجی‌ میرزایی با بیان اینکه مسائل و مشکلات دلایلی دارند و باید بررسی کنیم که سهم ما در این مسائل چیست؟ ادامه داد: برخی بر این اعتقاد هستند که امیدی برای حل مشکلات آموزش و پرورش وجود ندارد، درحالی که باید مشکلات را رمز گشایی کرد. باید به ریشه های شکل گیری مشکلات بپردازیم. بسیاری از مسائل امروز ما مزمن ۴۰ ساله هستند. به عنوان مثال ۲۵ سال است که به مشکل ساماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش پرداخته می‌ شود و طرح‌ هایی ارائه می‌ شوند و نتیجه آن این است که اکنون ۱۰۸ هزار معلم در کشور کمبود داریم.
 
 وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: به کمک همه مدیران آموزش و پرورش نیازمندیم و باید همۀ توان خود را بکار گیریم. خدمات آموزش و پرورش، بسیار بزرگ هستند. اگر این کشور ایستادگی کرده ‌است، به دلیل وجود آموزش و پرورش است.
 
وی افزود: شرایط مطلوب ما این است که یک معلم با کمال آرامش و بدون دغدغه تدریس کند. با تمام وجود به کمک همۀ مدیران نیازمندیم. خوزستان زمانی تغییر خواهد کرد که تغییر را از خود شروع کنیم.
 
حاجی میرزایی با بیان اینکه سهم ما در حل مشکلات بیش از مطالبه گری است و  سهم ما مشارکت در حل مشکلات است، گفت: شورای آموزش و پرورش خوزستان مأموریت دارد با امکانات و ظرفیت‌ های بومی، مشکلات را حل کند. ما داشته‌ ها و نداشته‌ هایی داریم، اما نداشته‌ ها آنقدر ذهن ما را درگیر کرده اند که از داشته‌ هایمان غافل شدیم. مشکلات در برابر ارادۀ مردم خوزستان که جنگ را اداره کردند، ناچیز هستند. باید روش حل مسائل را  اصلاح کنیم.
 
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: کمیته‌ ای که برای حل مشکلات استان خوزستان در نظر گرفته شده است و حتماً پس از پایان سفر بنده تشکیل خواهد شد، ٣ ماموریت دارد که یکی از آن ها حل مشکلات فضای آموزشی و مدارس کانکسی، سنگی و... می شود. متاسفانه ۳۰ درصد از مدارس کل کشور خطر آفرین هستند.
 
وی افزود: مأموریت دیگر این کمیته، ساماندهی نیروی انسانی است. سیر بازنشستگی و تعداد دانش آموزان در حال افزایش است، پس باید تدبیری در نظر گرفت. مأموریت سوم این کمیته‌، سطح دسترسی به مناطق لازم التوجه و مناطق دو زبانه است. در کل تلاش می‌ کنیم شرایط مناسب‌ تری برای سال آینده فراهم کنیم.