جان باختگی ۴۶ نفر از شروع نا آرامی‌ های اخیر در عراق/ تظاهر کنندگان خواستار برکناری حکومت و خروج نیروهای رژیم ولایت فقیه از عراق- قطع دسترسی عمومی به اینترنت

Tazahorat Baghdad rfi فارسی: برای چهارمین روز متوالی امروز نیز مرکز بغداد صحنۀ درگیری های شدید میان تظاهرکنندگان و نیروهای نظامی بود. تظاهرکنندگان در شعارهای خود خواستار تغییر رژیم در عراق شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری فرانسه نیروهای نظامی به روی تظاهرکنندگان آتش گشودند. تاکنون دست کم ٣۴ نفر – ٣٠ تظاهرکننده و ۴ تن از نیروهای نظامی – در درگیری های چهار روز گذشته جان خود را از دست داده اند.
 
کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار انجام تحقیقات "سریع و شفاف دربارۀ کشته شدگان و ناپدیدشدگان اعتراض های خیابانی" عراق شد و از حکومت بغداد خواست که مانع آزادی بیان و برگزاری تجمعات صلح جویانه تظاهرکنندگان نشود.
 
در این بیانیه، سازمان ملل نگرانی خود را از به بکارگیری گلوله های حقیقی برای سرکوب تظاهرکنندگان و جوانان معترض اعلام کرد که خواستار کار و پایان یافتن فساد در دستگاه حکومتی و اکنون "تغییر رژیم" در عراق هستند.  
 
در این حال وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه ای از زائران این کشور خواست که به دلیل ناامنی و اعتراض های خیابانی جاری در عراق از رفتن به این کشور برای شرکت در مراسم "اربعین" خودداری کنند. هزاران نفر از زائران ایرانی برای شرکت در این مراسم از چند روز پیش عازم نجف و کربلا شده اند، هر چند پلیس مرزی ایران خبر داده که تا اطلاع ثانونی مرز میان دو کشور بسته است.
 
تظاهرکنندگان در خیابان های عراق حکومت این کشور را فاسد و ناکارآمد و دست نشاندۀ ایران می دانند و در شعارهایشان خواستار برکناری آن و همچنین خروج نیروهای ایرانی از کشور خود هستند.
 
احمد الصافی، به نمایندگی از آیت الله سیستانی، امروز در مسجدی در کربلا از حکومت بغداد خواست که به مطالبات تظاهرکنندگان پاسخ دهد. یعنی : علاوه بر بهبود خدمات عمومی، برای جوانان کار تأمین کند و به فساد درون قدرت نیز پایان دهد.
 
برای چهارمین روز متوالی امروز نیز مرکز بغداد صحنۀ درگیری های شدید میان تظاهرکنندگان و نیروهای نظامی بود. تظاهرکنندگان در شعارهای خود خواستار تغییر رژیم در عراق شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری فرانسه نیروهای نظامی به روی تظاهرکنندگان آتش گشودند. تاکنون دست کم ٣۴ نفر – ٣٠ تظاهرکننده و ۴ تن از نیروهای نظامی – در درگیری های ۴ روز گذشته جان خود را از دست داده اند. دولت بغداد برای جلوگیری از ارتباط تظاهرکنندگان با یکدیگر و پخش تصاویر و اخبار اعتراض های خیابانی در شبکه های اجتماعی همچنان دسترسی عمومی به اینترنت را قطع کرده است.
 
اعتراض های جاری در عراق توسط شبکه های اجتماعی راه اندازی شد بی آنکه در راه اندازی آن احزاب و گروه های سیاسی عراق نقش داشته باشند.   
 
***
 
محکوم سازی خشونت علیه معترضان عراقی توسط سازمان ملل و صلیب سرخ
 
دویچه وله فارسی: سازمان ملل و صلیب سرخ خشونت دولتی در عراق علیه معترضان را محکوم کردند. در عراق بیش از ۴۶ نفر در تظاهرات کشته و صدها تن نیز زخمی شدند. نماینده آیت‌ الله سیستانی از دولت عراق خواست تدابیری برای مبارزه با فساد اتخاذ کند.
 
سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی روز جمعه ۱۲ مهر (۴ اکتبر) خشونت‌های دولتی علیه تظاهرکنندگان عراقی را به شدت محکوم کردند. به گفته مارتا هورتادو، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر، تعداد کشته‌شدگان در شهر بغداد  به ۱۲ نفر رسیده است.
 
به گفته این مقام سازمان ملل متحد صدها تن نیز در نتیجه اعمال خشونت نیروهای دولتی علیه معترضان عراقی زخمی شده‌اند. هورتادو تاکید کرده است که تظاهرات قانونی بوده و معترضان علیه بی‌عدالتی‌های اجتماعی و وضعیت بد اشتغال‌زایی در کشورشان تظاهرات کردند. این مقام سازمان ملل از دولت عراق خواسته است که مطالبات مردم عراق را جدی بگیرد.
 
صلیب سرخ جهانی هم به شدت از عملکرد نیروهای نطامی و امنیتی عراق انتقاد کرده و گفته است که این نیروها فقط در زمان اضطراری اجازه دارند شلیک کنند. صلیب سرخ همچنین اعلام کرده است که در مداوا و رسیدگی به زخمی‌ها کمک می‌کند. 
 
اکثر مردم عراق به دلیل زیرساخت ضعیف کشورشان و همچنین بیکاری در ناامیدی به سر می‌برند. عراق یکی از تولیدکنندگان عمده نفت در جهان به شمار می‌آید و در عین حال خودش از کمبود انرژی رنج می‌برد. بسیاری از مناطق عراق در جنگ با داعش ویران شدند.
 
تعداد کشته شدگان به ۴۶ نفر رسید:
 
بنابه گفته پلیس عراق و بیمارستان‌ها از شروع ناآرامی‌ها در عراق در مجموع تعداد کشته‌شدگان روز جمعه ۱۲ مهر (۴ اکتبر) به ۴۶ نفر رسیده است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز در جریان درگیری‌ها در شهر الناصریه به سوی تظاهرکنندگان شلیک شده و ۱۸ نفر کشته شدند. در شهرهای العماره و الکوت نیز چندین نفر کشته شده‌اند.
 
دولت برای مهار تظاهرات در چندین شهر مقررات منع رفت و آمد اعلام کرد. اما هزاران شهروند عراقی به رغم مقررات منع رفت و آمد به خیابان‌ها آمدند تا علیه وضعیت نامناسب اقتصادی و فساد تظاهرات کنند.
 
فساد مالی و مشکلات اجتماعی نظیر بیکاری و گرانی از جمله دلایلی هستند که خشم معترضان عراقی را برانگیخته‌‌اند. تظاهرکنندگان سیاستمداران عراقی را هم متهم کرده‌اند که بیشتر برای پر کردن جیب خود کار می‌کنند.
 
از زمان سقوط نظام دیکتاتوری صدام حسین به دست نیروهای ائتلافی آمریکا بدین سو، بر اساس آمارهای رسمی، دستکم ۴۱۰ میلیارد یورو به جیب سیاستمداران و تاجران فاسد سرازیر شده است.
 
واکنش آیت‌الله سیستانی:
 
آیت‌‌الله علی سیستانی، مرجع عالی اهل تشیع در عراق از دولت خواست که تدابیری برای مبارزه با فساد اتخاذ کند.
 
احمد الصافی، نماینده آیت‌الله  سیستانی، روز جمعه ۱۲ مهر (۴ اکتبر) پس از خطبه‌های نماز جمعه نامه سیستانی را خواند. در نامه از برهم صالح رئیس جمهور، عادل عبدالمهدی نخست وزیر و محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق خواسته شده که در ارتباط با تظاهرات علیه فساد، بیکاری و کمبود خدمات عمومی در بغداد و مناطق جنوبی این کشور تدابیری را برای مبارزه با فساد اتخاذ کنند.