توضیحات ناکافی و سپس افزایش همکاری رژیم ولایت فقیه با بازرسان آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی/ اخلال پیشتر رژیم ولایت فقیه در روند فعالیت بازرسان آژانس در مورد یافت ذرات اورانیوم در مکان اعلام‌ نشده‌ ای در تهران

Agence internationale energie atomique مدیرکل موقت آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران همکاری با بازرسان این سازمان را افزایش داده است.
 
به گزارش گروه بین‌ الملل خبرگزاری فارس، «کورنل فروتا» سرپرست آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی امروز (جمعه) اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران همکاری‌ ها با بازرسان این سازمان را بهبود داده است.
 
فروتا در گزارشی درباره روند بازرسی از مکانی در تهران که ذرات رادیو اکتیو در آن یافت شده، به خبرنگاران گفت: «برخی تعاملات انجام شده و هم‌ اکنون نیز در حال رخ دادن است».
 
به نوشته خبرگزاری «رویترز» دیپلمات‌ های آژانس که خواستند نامشان فاش نشود، می‌ گویند ایران پیشتر در روند فعالیت بازرسان آژانس که ذرات اورانیوم را در مکان اعلام‌ نشده‌ ای در تهران پیدا کرده بودند، اخلال ایجاد کرده است.
 
مدیرکل موقت آژانس اتمی بدون بیان جزئیات بیشتری از تعاملات ایران با این سازمان، افزود: «این یک فرایند در حال انجام است... من نمی‌ توانم دربارۀ نحوه پایان یافتن آن، از پیش قضاوت کنم. این تعامل هم بدان معنی نیست که مشکلات به صورت کامل مرتفع شده‌ اند، اما گامی در جهت درست است».
 
فروتا پیشتر هم با بیان اینکه راستی‌ آزمایی اجرای تعهدات ایران ذیل برجام ادامه دارد، گفت ایران باید با این نهاد همکاری «کامل و به‌ هنگام» داشته باشد.
 
جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال در سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ ای، اعلام کرد که تا زمان اجرایی شدن وعده اروپا برای جبران آثار منفی ناشی از اقدام واشنگتن، به مرور تعهد خود به این توافق را کاهش می‌ دهد. تهران تاکنون ظرف سه گام، تعهد به سقف ذخایر اورانیوم و آب سنگین، محدودیت خلوص اورانیوم و محدودیت‌ های مربوط به فعالیت‌ های تحقیق و توسعه را به حال تعلیق درآورده است.
 
***
 
همکاری رژیم ولایت فقیه با آژانس انرژی اتمی: آیا تمامی فعالیت‌ های هسته‌ ای به آژانس گزارش شده یا خیر؟
 
دویچه وله فارسی: به گفته سرپرست آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی، ایران به برخی انتقادها در مورد "انبار مخفی" انرژی هسته‌ ای خود پاسخ داده است. آژانس توضیحات مقامات ایرانی را کافی نمی‌ داند، اما آن را گامی در "مسیر درست" اعلام کرده است.
 
روز جمعه، ۱۲ مهر (چهارم اکتبر) خبرگزاری آلمان به نقل از کرنل فروتا، سرپرست آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی، گزارش داد که جمهوری اسلامی برای شفاف‌ سازی در این زمینه که آیا تمامی فعالیت‌ های هسته‌ای خود را به آژانس گزارش داده یا خیر، همکاری می‌ کند.
 
فروتا در جمع خبرنگاران در وین اظهار داشت: «ما در هفته‌ های اخیر گفتگوی فشرده‌ و نزدیکی با ایران در حوزه‌ های فنی و سطوح بالا انجام داده‌‌ ایم.»
 
اخطار نتانیاهو درست بود؟:
 
سال گذشته نخست‌ وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل فاش ساخت که در تورقوزآباد تهران یک "انبار مخفی" اورانیوم موجود است.
 
نمایندگان آژانس در نمونه‌ برداری از این منطقه، ذرات اورانیوم کشف کردند، اما جمهوری اسلامی به چگونگی وجود این ذرات پاسخی نداد و تنها به این توضیح بسنده کرده بود که محل مورد آزمایش یک کارگاه قالی‌ شویی بوده است.
 
اکنون به نظر می‌ رسد که فشارهای بین‌ المللی تهران را آماده پاسخگویی کرده است.
 
سرپرست آژانس تصریح کرده است که هنوز در این زمینه شفافیت کامل صورت نگرفته و نمی‌ توان گفت که نتایج همکاری ایران و آژانس به کجا می‌ رسد، اما آمادگی جمهوری اسلامی برای توضیح در این باره "گامی در مسیر درست" است.
 
گام‌ های "درست" از دید رهبر ایران:
 
سازمان انرژی اتمی ایران یک روز پیش از توضیحاتِ کرنل فروتا، با انتشار بیانیه‌ ای، تأکید کرده بود که کاهش تعهدات هسته‌ ای این کشور، ادامه خواهد یافت. در این بیانیه به "منویات و نظرات قاطعانه" رهبر جمهوری اسلامی، اشاره شده است.
 
علی خامنه‌ای گفته بود که کاهش تعهدات هسته‌ ای ایران باید ادامه یابد «تا به نتیجه مطلوب برسد و قطعاً هم به نتیجه خواهد رسید».
 
خامنه‌ ای درباره "نتیجه" مورد نظر خود توضیحی نداد.
 
سازمان انرژی اتمی ایران اما امیدوار است که با خروج گام‌ به گام از برجام، ایالات متحده را به پای میز مذاکره بکشاند. در بیانیه این سازمان آمده است: «در صورتی که طرف‌ های توافق برجام به تعهداتشان احترام بگذارند و آنها را عملیاتی کنند، جمهوری اسلامی ایران نیز به اجرای کامل برجام باز خواهد گشت.»
 
تهران اعلام کرده است که ذخائر اورانیوم ۳.۶۷ درصدی ایران از سقف تعیین‌ شده در برجام، یعنی ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده و دیگر خود را متعهد به حفظ سطح غنی‌سازی اورانیوم در حد ۳.۶۷ درصد نمی‌ داند.
 
آلمان، بریتانیا و فرانسه نیز تهدید کرده‌ اند که اگر جمهوری اسلامی گام‌ های تازه‌ ای برای کاهش تعهدات خود بردارد، آنها نیز روند خروج از برجام را آغاز خواهند کرد.