پژوهشگر آمریکایی پاسخ می‌دهد؛ پشت پرده استعفای مسئول تحریم ایران در وزارت خزانه‌داری آمریکا چیست؟

mendlekr sigal
کوین برت، اسلام‌شناس آمریکایی معتقد است افشاگری مهمان‌های کنفرانس افق نو درباره خیانت‌های سیگال مندلکر، مسئول تحریم‌های خارجی در وزارت خزانه‌داری آمریکا موجب شده تا وی استعفا دهد.
 خبرگزاری رویترز، روز چهارشنبه، ۱۰ مهر ۹۸، از تصمیم «سیگال مندلکر » معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور اطلاعات مالی و تروریسم و مدیر «دفتر کنترل دارایی‌های خارجی» در این وزارت‌خانه به استعفا و ترک دولت خبر داد . مندلکر که یک شهروند آمریکایی-اسرائیلی است مهم‌ترین نقش را در اِعمال تحریم‌ها علیه ایران به عهده داشت و دفتر کنترل دارایی خارجی که وی مدیر آن بود، اصلی‌ترین و قدرتمندترین بازوی وزارت خزانه‌داری آمریکا در حوزه وضع و اِعمال تحریم‌های خارجی واشینگتن محسوب می‌شود. (گزارش مشرق درباره دفتر کنترل دارایی‌های خارجی را از این‌جا بخوانید.) خانم مندلکر که دلیل استعفایش را تمایل به بازگشت به بخش خصوصی اعلام کرده است، ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ (تیرماه ۹۶) به وزارت خزانه‌داری پیوست و میراثی که از خود در این وزارت‌خانه باقی گذاشت، گسترش بی‌سابقه رژیم تحریم‌های ثانویه آمریکا بود.

سیگال مندلکر، متولد فلسطین اشغالی، مدیر «دفتر کنترل دارایی‌های خارجی» و مسئول تحریم‌های بین‌المللی آمریکا از جمله علیه ایران بود
   
کارشناسان و دولت‌مردان آمریکایی، مندلکر را به عنوان زنی می‌شناسند که پشت پرده سیاست موسوم به «فشار حداکثری» ترامپ علیه ایران قرار داشت . استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، او را دلیل «نقش روزافزون وزارت خزانه‌داری در موضوعات امنیت ملی» می‌داند و اذعان می‌کند: «وی حامی تند استفاده مؤثر از ابزارهای قدرتمند اقتصادی‌مان برای تأثیرگذاری در جهت دنیایی ایمن‌تر است  .» حتی رسانه‌های رژیم صهیونیستی هم او را این‌گونه توصیف می‌کنند: «زنی که دارد پول‌های ایران را توقیف می‌کند  ».

 این نقش مندلکر به‌وضوح بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران پررنگ‌تر شد و تمرکز وی روی موضوع تحریم ایران را به دنبال داشت. اکنون منوچین با خلأ دیگری در وزارت خزانه‌داری مواجه است که احتمالاً به سختی بتواند آن را پر کند. «الی میلر» رئیس ستاد کارکنان و همچنین «کریگ فیلیپس» مشاور امور مالی داخلی این وزارت‌خانه طی ماه‌های گذشته این وزارت را ترک کردند که نشان می‌دهد ممکن است موضوع تمایل مندلکر به ورود به بخش خصوصی هم صرفاً یک بهانه باشد؛ «نیکی هیلی» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل هم که از سرسخت‌ترین حامیان رژیم صهیونیستی در دولت ترامپ بود، وقتی قصد عزیمت از دولت آمریکا را کرد، در نامه استعفایش درباره علاقه‌اش به کار در بخش خصوصی نوشته بود.

بسیاری از کارشناسان آمریکایی معتقدند مندلکر برای تأمین منافع رژیم صهیونیستی در دولت آمریکا استخدام شده بود

آیا کنفرانس «افق نو» موجب استعفای مندلکر شد؟

درباره تصمیم مندلکر برداشت‌های مختلفی وجود دارد. برخی این تصمیم را شکستی برای فشار حداکثری و سیاست ترامپ مقابل ایران تصور می‌کنند  ، اما برخی دیگر گمان می‌کنند رفتن مندلکر گام دیگری در جهت تلاش عاجزانه ترامپ برای توافق تبلیغاتی با ایران است. در این میان، «کوین بَرِت» تاریخدان، اسلام‌شناس، استاد دانشگاه، پژوهشگر ۱۱ سپتامبر و سردبیر پایگاه اینترنتی «وترنز تودی» آمریکا نظر دیگری دارد. آقای برت که چندین سال در کنفرانس‌های افق نو در ایران شرکت کرده بود، به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه این کنفرانس و دست‌اندرکاران آن از جمله نادر طالب‌زاده، دبیر کنفرانس، از حضور در کنفرانس امسال افق نو در بیروت، پایتخت لبنان، محروم شد.
منبع: مشرق نیوز