وزیر خارجه آمریکا از اتحادیه اروپا خواست انتقال نفت ایران به سوریه را محکوم کند

pompeo mike 1وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی توئیتری تاکید کرد که محموله نفتکش "آدریان دریا" به سوریه منتقل شده است. او از اتحادیه اروپا خواست، ایران را مسئول این اقدام بداند و جمهوری اسلامی را محکوم کند.

روز چهارشنبه، ۱۷ مهر (۹ اکتبر) وزیر امور خارجه ایالات متحده در پیامی توئیتری اظهار داشت که جمهوری اسلامی به بریتانیا و جبل‌الطارق "دروغ گفته است"، زیرا محموله نفتکش "آدریان دریا" به دولت سوریه تحویل داده شده است.

پمپئو نوشت، "نفت تروریستی" موجب تقویت مالی رژیم بشار اسد و تشدید خشونت دولتی در ایران می‌شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران از اتحادیه اروپا خواست، انتقال نفت به سوریه را محکوم کند و ایران را مسئول این اقدام بداند.

مایک پمپئو روز دوم اکتبر (۱۰ مهر) نیز در پیامی توئتیری اظهار داشته بود که نفتکش "آدریان دریا" در حال حرکت به سمت سوریه است.

توقیف نفت و نفتکش ایرانی

کشتی حامل نفت ایران در روِز چهارم ژوئیه (حدود سه ماه پیش) بنا به درخواست بریتانیا در جبل الطارق توقیف شد. علت این اقدام، نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه اعلام گردید. گفته شد، این نفتکش که آن زمان با نام "گریس ۱" در راه بود، نفت ایران را به سوریه منتقل می‌کند.

حدود دو هفته پس از این اتفاق، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی نیز کشتی بریتانیایی "استینا ایمپرو" را در تنگه هرمز به اتهام "رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی" توقیف کرد.

کشتی باری ایرانی یک ماه بعد، پس از آنکه دولت ایران اطمینان داده بود که مقصد نفتکش سوریه نبوده است، آزاد شد و با نام جدید "آدریان دریا" به راه خود ادامه داد.

آن زمان علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفته بود که مقصد این کشتی را خریدار نفت مشخص می‌کند. او تصریح کرده بود: «ما نفت را فروخته‌ایم و اوست که تصمیم می‌گیرد کشتی کجا پهلو بگیرد که با ما نیز این موضوع را چک نمی‌کند.»

منبع: دویچه وله