گفت‌وگوی تلفنی مرکل و پوتین درباره اوکراین و سوریه

 merkel poutin
صدراعظم آلمان و رئیس جمهور روسیه طی مکالمه‌ای تلفنی درباره اوکراین، سوریه و لیبی به تبادل نظر پرداخته‌اند. محور اصلی گفت‌وگوی دو طرف اوکراین بوده است. جزئيات گفت‌وگو درباره سوریه و لیبی روشن نیست.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز شنبه ۱۹ اکتبر طی مکالمه‌ای تلفنی درباره اوکراین با یکدیگر به گفت‌وگو پرداختند.

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان، اعلام کرد که محور اصلی گفت‌وگوی مرکل و پوتین تدارک نشستی با شرکت چهار کشور روسیه، آلمان، اوکراین و فرانسه بود.
سران این چهار کشور برای نخستین بار در ششم ژوئن ۲۰۱۴ برای حل مسئله جنگ در شرق اوکراین در نرماندی فرانسه با هم دیدار کردند و برای همین هم وقتی سران این چهار کشور در رابطه با اوکراین با هم ملاقات دارند از آنها به عنوان "نرماندی چهار" نام برده می‌شود.

هنوز زمانی برای برگزاری نشست "نرماندی چهار" تعیین نشده است. روسیه در آغاز اکتبر تصریح کرده بود که چهار کشور یادشده در حال رسیدن به توافق بر سر زمانی برای برگزاری این نشست هستند.

به گزارش کاخ کرملین، پوتین و مرکل همچنین درباره پیشنهادی بحث کرده‌اند که فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه سابق و رئیس جمهور کنونی آلمان، در رابطه با اوکراین ارائه داده است. اشتاین مایر پیشنهاد کرده که در مناطق واقع در شرق اوکراین انتخابات منطقه‌ای تحت نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا برگزار شود و سپس این مناطق موقعیت ویژه بیابند.

 

در کشمکش میان نیروهای اوکراینی و شورشیان طرفدار روسیه در شرق اوکراین از سال ۲۰۱۴ تا کنون ۱۳ هزار نفر کشته شده‌اند.

کشورهای غربی روسیه را متهم می‌کنند به اینکه از شورشیان حمایت می‌کند و موجب بی‌ثباتی اوکراین می‌شود. اما روسیه این انتقاد را رد می‌کند.

به گفته سخنگوی دولت آلمان، موضوع دیگر گفت‌وگوی دو طرف، مذاکرات جاری درباره ادامه انتقال گاز روسیه به آلمان از طریق اوکراین بوده است.
دولت آلمان بارها تاکید کرده است که برایش مهم است اوکراین نقش خود را در انتقال گاز روسیه به این کشور حفظ کند. اوکراین در حال حاضر از طریق ترانزیت گاز روسیه کسب درآمد می‌کند. اما خط لوله "نورد استریم ۲" که از طریق دریای بالتیک گاز روسیه را به آلمان خواهد رساند در حال احداث است و اوکراین هم بدین جهت بیم از دست رفتن درآمدهای خود از طریق ترانزیت گاز روسیه را دارد.

به گفته سخنگوی دولت آلمان، مرکل و پوتین درباره سوریه و لیبی نیز با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند. خبرگزاری‌ها هیچ گونه خبری درباره جزئيات مربوط به گفت‌وگوی مرکل و پوتین درباره سوریه و لیبی منتشر نکرده‌اند.

منبع: دویچه وله