پارلمان بریتانیا جانسون را در ماجرای برگزیت یک قدم عقب راند؛ انگلستان فعلاً در اتحادیه اروپا ماندنی شد

johnson boris

 با رای نمایندگان پارلمان بریتانیا، اصلاحیه تاخیر برگزیت به تصویب رسید، اما بوریس جانسون نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد که درباره تاخیر، مذاکره نخواهد کرد و طی این هفته، لایحه‌ای برای خروج بدون تاخیر از اتحادیه اروپا ارائه خواهد کرد.
پارلمان بریتانیا روز شنبه ۲۷ مهر در نشستی فوق‌العاده، طرحی را به تصویب رساند که خواستار تعویق سه ماهه در خروج این کشور از اتحادیه اروپا می‌شود. مهلت اجرای برگزیت ۳۱ اکتبر (کمتر از دو هفته دیگر) است، اما بر اساس این مصوبه، نخست‌وزیر بریتانیا باید روز شنبه در نامه‌ای به اتحادیه اروپا خواستار این تعویق شود و این مهلت را به ۳۱ ژانویه سال آینده میلادی موکول کند.

این طرح که آن را اولیور لتوین ارائه داده بود با ۳۲۲ رأی موافق در برابر ۳۰۶ رأی مخالف به تصویب رسید.بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا که بار‌ها گفته است در هیچ صورت حاضر نیست مهلت ۳۱ اکتبر را به تعویق بیندازد، پس از تصویب این طرح در پارلمان گفت: همچنان با تعویق مخالف است و حاضر نیست چنین نامه‌ای به اتحادیه اروپا بفرستد.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، ضمن مخالفت با اظهارات بوریس جانسون گفت: «نخست‌وزیر اکنون باید از قانون تبعیت کند».
اما یکی از نمایندگان مستقل به نام اولیور لتوین، اصلاحیه‌ای به پارلمان ارائه کرد که حتی در صورت تصویب توافق نیز دولت موظف شود از اتحادیه اروپا درخواست کند تا برگزیت یا خروج از این اتحادیه به تاخیر بیافتد. در واقع این اصلاحیه در ادامه یکی از قوانینی که پیشتر تصویب شده بود ارائه شد که بر اساس آن، اگر تا پایان روز شنبه، پارلمان به توافقی میان بریتانیا و اتحادیه اروپا رای ندهد، نخست‌وزیر باید خواستار تاخیر برگزیت تا روز ۳۱ ژانویه شود.

این اصلاحیه با ۳۲۲ رای موافق در مقابل ۳۰۶ رای مخالف تصویب شد.دولت نیز در واکنش به این مصوبه تصمیم گرفت که قید رای‌گیری برای توافق را بزند، چرا که این مصوبه در تضاد کامل با موضع نخست‌وزیر بریتانیا قرار دارد. جانسون بار‌ها گفته بود که بریتانیا باید در هر صورت در روز ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شود.

او بعد از رای‌گیری، این موضع خود را تکرار کرد و گفت: حاضر نیست درباره تاخیر بیشتر با اتحادیه اروپا مذاکره کند.

منبع:  پارسینه