غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات اتمی فردو رسما آغاز شد

Ghani sazi Oraniom

سازمان انرژی اتمی ایران در ساعات بامدادی روز پنجشنبه ۱۶ آبان (هفتم اکتبر) رسما خبر از آغاز فرایند غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات زیرزمینی فردو داد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه هفتم نوامبر با انتشار گزارشی از دوبی، خبر گازدهی و آغاز غنی‌سازی اورانیوم توسط سانتریفیوژهای پیشرفته موجود در تاسیسات اتمی فردو را بازتاب داده است. پایان دادن به امر غنی‌سازی اورانیوم در این تاسیسات اتمی فردو یکی از محورهای اصلی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به شمار می‌آید.

در توافق هسته‌ای پیش‌بینی شده بود که فردو تبدیل به یک مرکز پژوهش فناوری هسته‌ای شده و امر غنی‌سازی در این تاسیسات متوقف گردد. گازدهی به سانتریفیوژهای موجود در این تاسیسات عملا به معنای تبدیل شدن فردو به یک سایت اتمی فعال خواهد بود.

 

خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های ایران اعلام کرده است که گازدهی به سانتریفیوژها عملا با نظارت بازرسان آژانس‌بین‌المللی انرژی اتمی صورت گرفته است.

 

این چهارمین گام در کاهش تعهدات برجامی ایران به شمار می‌آید. بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی اتمی ایران درباره آغاز فرایند غنی‌سازی اورانیوم در فردو در گفت‌وگویی با تلویزیون دولتی ایران گفته است:

«این فرایند برای آنکه از ثبات لازمه برخوردار شود، به چند ساعت زمان نیاز دارد. زمانی که بازرسان آژانس انرژی اتمی روز شنبه مجددا از تاسیسات فردو بازدید کنند، سطح غنی‌سازی اورانیوم به چهار و نیم درصد رسیده است.»

 

واکنش‌های به از سرگیری فعالیت هسته‌ای در فردو

 

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که ایران هیچ دلیل روشنی برای از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم ندارد و آمریکا به سیاست تحریم‌های اقتصادی خود ادامه خواهد داد. او گفته است مادام که ایران رفتار خود را تغییر ندهد، سیاست‌تحریم‌های حداکثری علیه ایران از سوی دولت آمریکا دنبال خواهد شد.

بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ استفاده از ۱۰۴۴ سانتریفوژ موجود در تاسیسات اتمی فردو برای غنی‌سازی اورانیوم منع شده بود. کمالوندی گفته است که گازدهی به ۶۹۶ سانتریفوژ نوع IR1 در فردو آغاز شده است.

 

خبر غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات اتمی فردو از سوی حسن روحانی نیز اعلام شده است. ایران گفته است تا زمانی که دیگر کشورهای ذیربط در توافق هسته‌ای به تعهدات خود عمل نکنند، این کشور نیز از تعهدات برجامی خود خواهد کاست.

لازم به یادآوری است که به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و تجدید و تشدید تحریم‌ها، میزان فروش نفت ایران بیش از ۸۰ درصد کاهش یافته است.

 

از سر گیری غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات اتمی فردو یکی از اقدامات چهارمین مرحله کاهش تعهدات برجامی ایران به شمار می‌آید. این در حالی است که روسیه، اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی ذیربط در توافق هسته‌ای از ایران خواسته‌اند، به تعهدات برجامی خود پایبند بماند.

 

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که برای گفت‌وگو با شی‌ جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین به پکن سفر کرده است، در کنفرانس مطبوعاتی خود این اقدام ایران را نقض آشکار برجام خوانده و گفته است که در همین رابطه ظرف روزهای آینده با دونالد ترامپ و همچنین مقامات ایران گفت‌وگو خواهد کرد.

دویچه وله