کاهش شدید معاملات مسکن در تهران/۳۴۰۱ هزار معاملۀ مسکن ظرف یک ماه مهر امسال در تهران

maskan 131222 یک کارشناس مسکن گفت: تا پایان سال مناطق مختلف تهران از لحاظ قیمتی تراز خواهند شد و قیمت‌ ها به ثبات می‌ رسند.
 
اقتصادآنلاین- صبا نوبری: مهدی روانشادنیا در گفتگو با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: علیرغم اینکه در یک ماه گذشته تعداد معاملات نسبت به شهریور افزایش یافته است، اما در مقایسه با سال‌ های قبل کاهشی بوده به طوری که در مهر ۹۸، ۳۴۰۱ معامله، در مهر ۹۷، ۹۳۵۷ معامله و در مهر ۹۶، ۱۳۸۱۹ معامله  انجام شده است؛ به عبارتی، معاملات در مهر ۹۸ تقریباً یک سوم مهر ۹۷ و یک چهارم مهر ۹۶ شده است. بنابراین، ما نمی‌ توانیم از افزایش ناچیز معاملات این نتیجه را بگیریم که بازار وارد رونق شده است.
 
وی ادامه داد: پیک قیمتی در سال گذشته در تیر ۹۸ اتفاق افتاده که قیمت میانگین در تهران به ۱۳میلیون و ۳۵۱ هزارتومان رسیده است که این قیمت در مهرماه به ۱۲ میلیون و ۷۱۵ تومان کاهش یافته است و قیمت مهرماه امسال ۵ درصد کمتر از تیر ماه است. پس افزایش ۰.۴درصدی معاملات هم تغییری در بازار ایجاد نمی‌ کند.
 
این کارشناس مسکن در خصوص تحلیل منطقه‌ ای تحولات بازار مسکن خاطرنشان کرد: از تیرماه تا مهرماه امسال روندی کاهشی را در قیمت‌ ها داشتیم، ولی در مناطقی مثل منطقه ۲۰، قیمت ها حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است و  این درحالیست که در تیرماه قیمت‌ ها به طور کلی ۱۷۹ درصد نسبت به تیر ۹۶ افزایش یافته است، ولی در منطقه ۲۰، ۱۳۵ درصد افزایش وجود داشته است و به عبارتی مناطقی که قیمت‌ هایشان از قیمت میانگین عقب افتاده است، دارند خود را به آن قیمت می‌ رسانند و مناطقی که افزایش قیمت بیشتری داشتند، الان کاهش کاهشی شده‌ اند.
 
روانشادنیا با بیان اینکه اگرچه روند تعداد معاملات طی چند ماه گذشته کاهشی بوده است، ادامه داد: در کشور این روند افزایشی بوده است، اما پیش از این یک دوره ۶ ماهه زمان می برد که تحولات تهران به شهرستان ها برسد که در دوره اخیر این سرعت بیشتر شده است.
 
وی افزود: روند منطقه‌ ای می گوید در یک سال گذشته مناطق ارزان‌ تر افزایش قیمت بیشتری داشتند، چون تقاضا در این مناطق بیشتر شده است و قیمت‌ ها در منطقه ۱۸ که ارزان‌ ترین منطقه است از ۹۶ تا ۹۸ افزایش قیمت ۱۶۸ درصدی را نشان می‌ دهد که به این دلیل است که مناطق گران‌ تر رشد قیمت بیشتری را از مهر ۹۶ تا ۹۷ تجربه کردند و مناطق ارزان تر این عقب‌ افتادگی را در مهر ۹۷ تا مهر ۹۸ جبران کردند.
 
این کارشناس مسکن با بیان اینکه در تیر ۹۸ نسبت به مهر ۹۶، قیمت ها تقریباً ۳ برابر شده است، ادامه داد:  درحال حاضر خرید ملک از توان عمومی خرید مردم تجاوز کرده و سوداگرانی که در بازار بودند از بازار خارج شدند به همین دلیل است که قیمت‌ ها ثبات پیدا کرده است، اما پیش‌ بینی می‌ کنیم در ماه‌ های آینده ریزنوساناتی خواهیم داشت، اما قیمت‌ ها با شیب کاهشی ملایم به سمت تثبیت خواهند رفت و مناطق خود را از لحاظ قیمتی تراز می‌ کنند.
 
روانشادنیا در پایان تأکید کرد: تعداد ۳ هزار معامله در یک ماه در تهران عملاً به معنای توقف معاملات است، اما تقاضا به هر ترتیب در بازار وجود دارد، چه تقاضای مؤثر مصرف‌ کننده، و چه تقاضای سوداگرانه. بنابراین، روند تعداد معاملات به صورت عمومی تا پایان سال افزایشی خواهد بود.