ترامپ ترکیه را برای آمریکا یک شریک راهبردی مهم خواند

trump erdoganبه رغم وجود اختلاف‌نظرها بر سر برخی مسائل، ترامپ دیدار و گفت‌وگوهای خود با اردوغان را "سازنده" خواند. حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه و خرید سامانه دفاع ضد موشکی اس ۴۰۰ از روسیه از مسائل مورد اختلاف آنکارا و واشنگتن است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای ترک خود در کاخ سفید، مذاکرات دو طرف را همه‌جانبه و سازنده توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، ترامپ روز چهارشنبه ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) در جمع خبرنگاران، خود را از طرفداران رجب طیب اردوغان معرفی کرد و گفت ترکیه یک شریک راهبردی مهم برای آمریکاست و دو طرف در زمینه گسترش مناسبات تجاری از ظرفیت‌های زیادی برخوردار هستند.

ورود ارتش ترکیه به مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه یکی از مسائل مورد اختلاف میان آنکارا و واشنگتن است. ترکیه هدف از این عملیات را عقب راندن "یگان‌های مدافع خلق" و ایجاد یک منطقه امن برای اسکان یک تا دو میلیون پناهجوی سوری عنوان می‌کند.

آنکارا بازوی نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه را یک گروه تروریستی می‌خواند. این گروه در مبارزه ائتلاف به رهبری ایالات متحده علیه ستیزه‌جویان گروه افراطی دولت اسلامی (داعش) نقش مهمی بر عهده داشته‌اند.

 

درخواست افزایش کمک مالی اروپا به ترکیه

دونالد ترامپ ابراز امیدواری کرد که آتش‌بس اعلام شده میان کردهای سوری و ترکیه دوام داشته باشد و وضعیت در منطقه شمال و شرق سوریه را "پیچیده" خواند. او همچنین از کشورهای اروپایی خواست کمک‌های مالی خود برای نگهداری از پناهجویان سوری در ترکیه را افزایش دهند. تعداد این پناهجویان بیش از سه میلیون نفر برآورد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان در کاخ سفید گفته که با ورود نظامیان ترکیه به شمال سوریه در عملیات "چشمه صلح"، زمینه بازگشت ۳۶۵ هزار پناهجوی سوری به سرزمین خود در جرابلس فراهم شده است.

ترامپ در نشست خبری در کاخ سفید به مسئله مناقشه‌برانگیز خرید سامانه دفاع ضد موشکی اس ۴۰۰ روسیه توسط ترکیه نیز اشاره کرد و آن را یک چالش جدی در مناسبات دو کشور خواند. او ابراز امیدواری کرد دو طرف در موقعیتی باشد که توانند این مناقشه را بر طرف کنند.

 

سامانه دفاعی مناقشه‌برانگیز اس ۴۰۰

 

ایالات متحده معتقد است سامانه دفاعی روسی با ساختار دفاعی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که آنکارا نیز عضو آن است مغایرت دارد و می‌تواند فعالیت جنگنده‌های فوق پیشرفته اف ۳۵ را دچار اختلال کنند.

واشنگتن پس از ضرب‌الاجلی که برای منصرف شدن از خرید سامانه روسی به آنکارا داده بود تحویل جنگنده‌های نسل پنجم اف ۳۵ به ترکیه را متوقف کرد.

وزارت دفاع ایالات متحده نیز ابتدای ژوئن امسال اعلام کرد که آموزش پرواز با جنگنده‌های اف ۳۵ به خلبانان ترکیه در پایگاه هوایی ایالت آریزونا متوقف شده است.

دونالد ترامپ می‌گوید مذاکرات در مورد این مناقشه ادامه دارد و وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی ایالات متحده ماموریت دارند که برای حل این معضل راه حلی پیدا کنند. اردوغان نیز تاکید کرده که این مناقشه فقط از طریق گفت‌وگو قابل حل خواهد بود.

 

آزردگی از قطعنامه "نسل‌کشی" ارامنه

 

یکی دیگر از مسائل مورد مناقشه میان آنکارا و واشنگتن تصویب قطعنامه غیرالزام‌آور مجلس نمایندگان ایالات متحده است که در آن کشتار ارامنه در ابتدای قرن بیستم و در دوران امپراتوری عثمانی به عنوان "نسل‌کشی" به رسمیت شناخته شده است.

به گزارش آناتولی، رجب طیب اردوغان در کاخ سفید گفت که قطعنامه ۲۹ اکتبر (هفتم آبان) مجلس نمایندگان آمریکا "ملت ترکیه" را آزرده خاطر کرده و پیشنهاد آنکارا به ارامنه برای تشکیل یک کمیسیون مشترک به منظور بررسی این مسئله همچنان پا بر جاست.

بنابر این گزارش اردوغان گفت: «درباره حادثه‌ای که ۱۰۴ سال پیش در شرایط جنگی رخ داده است، نه سیاستمداران بلکه مورخان باید تصمیم بگیرند. سر ما در این زمینه بلند و ترکیه آماده گفتگو و بحث آزاد درباره این مسئله است.»

در جریان حضور رجب طیب اردوغان در آمریکا ده‌ها نفر با در دست داشتن پرچم یگان‌های مدافع خلق مقابل کاخ سفید دست به تظاهرات زدند. آنها پلاکاردهایی در دست داشتند که بر آنها از جمله شعارهایی در مورد خروج ارتش ترکیه از شمال سوریه نوشته شده بود.

در سفر قبلی اردوغان به ایالات متحده در ماه مه ۲۰۱۷ شماری از محافظان او مقابل سفارت ترکیه در واشنگتن به تظاهرکنندگانی که علیه سیاست‌های آنکارا در مورد کردها شعار می‌دادند حمله کردند. این اقدام در آمریکا بازتاب منفی زیادی داشت.

منبع: دویچه وله