روحانی: آمریکا مرتب پیشنهاد می‌دهد

rouhani teramp

دنیای‌اقتصاد : رئیس‌جمهور در دیدار با جمعی از معلولان کشور با اشاره به تنش میان تهران و واشنگتن گفت:« آنها [آمریکایی‌ها] دنبال ما افتاده‌اند که یک راه‌حلی پیدا کنند، مرتب پیشنهاد می‌دهند، شعارهایشان را ول کنید که در سخنرانی‌ها می‌گویند، پیام‌های خصوصی که برای ما می‌فرستند شرایط دیگری دارد. آنها فهمیدند این راه، راهی است که نادرست است و به جایی نمی‌رسند.» روحانی همچنین در دیدار با یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان گفت که ایران مشکلی با توسعه روابط با همسایگان و تجدید روابط با عربستان سعودی ندارد.

رئیس‌جمهور ایران در دیدار با وزیرخارجه عمان گفت که هیچ مشکلی برای توسعه روابط با همسایگان و تجدید روابط با عربستان سعودی وجود ندارد. روحانی همچنین در دیداری دیگر به مناسبت روز جهانی معلولان تاکید کرد که آمریکایی‌ها پیام‌های خصوصی فرستاده‌اند که یک راه‌حلی پیدا کنند. در همین خصوص حسن روحانی روز سه‌شنبه در دیدار «یوسف بن‌علوی» وزیر امور خارجه عمان، با اشاره به روابط دوستانه ایران و عمان، بر تلاش مسوولان دو کشور در راستای تقویت بیش از پیش مناسبات تجاری و اقتصادی تهران-مسقط و توسعه همکاری‌های فی مابین در مسیر تامین امنیت و ثبات منطقه‌ای تاکید کرد. روحانی با بیان اینکه دیدار با مسوولان عمان همواره فرصتی مغتنم برای گسترش روابط دوستانه فی‌مابین است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات و همکاری‌ها با همسایگان خود به‌ویژه عمان اهمیت ویژه‌ای قائل است. وزیرخارجه عمان روز دوشنبه وارد تهران شد و گفته می‌شود که حامل چند پیام درخصوص ابتکار صلح هرمز و مذاکرات صلح یمن است.

 

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه با تلاش مسوولان ایران و عمان، همواره روابط دوستانه و برادرانه‌ای میان دو کشور برقرار بوده است، افزود: خوشبختانه امروز تحرک خوبی در مناسبات اقتصادی فی‌مابین به‌وجود آمده و امیدواریم با برگزاری هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور، گام‌های خوبی در راستای توسعه و تقویت روابط و همکاری‌های تهران - مسقط برداشته شود.

روحانی توسعه روابط و همکاری‌های تجاری، افزایش ارتباط میان بازرگانان دو کشور، تلاش در راستای تسریع در اجرای توافقات فی‌مابین و تسهیل در روابط بانکی دو کشور را حائز اهمیت دانست و تاکید کرد: عمان می‌تواند به‌عنوان مرکزی برای تجارت ایران در منطقه باشد. رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت تلاش برای توسعه بیش از پیش روابط ایران و عمان در بخش‌های مختلف از جمله علمی و فرهنگی، روابط مردم با مردم و کشتیرانی و گردشگری تصریح کرد: فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران دو کشور می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود، همکاری‌های مشترک خود را گسترش دهند.

طرح صلح هرمز

روحانی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران معتقد است کشورهای منطقه باید در تامین امنیت منطقه حضور و نقش‌آفرینی فعال داشته باشند و در این راستا طرح صلح هرمز را نیز ارائه کرده است، گفت: باید با گسترش همکاری‌ها، امنیت منطقه به‌ویژه در خلیج فارس و تنگه هرمز را برقرار کرده و به بیگانگان اجازه دخالت ندهیم. رئیس‌جمهور بحران یمن را یکی از مسائل و معضلات مهم منطقه، عنوان کرد و افزود: جنگ یمن جز ویرانی، کشتار مردم، ایجاد عداوت و کینه میان مردم دو کشور و تهدید تمامیت ارضی یمن هیچ دستاورد دیگری نداشته است.

 

روحانی ادامه داد: متاسفانه اروپا و آمریکا به‌رغم اظهارنظرهای ظاهری خود، علاقه‌ای به برقراری صلح در یمن ندارند، چراکه به این واسطه توانسته‌اند، سلاح بسیار زیادی را به فروش برسانند. رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه راهی جز برادری و دوستی میان کشورها و ملت‌های منطقه وجود ندارد، گفت: همه باید تلاش کنیم تا جنگ در یمن هر چه سریع‌تر به پایان رسیده و ثبات و امنیت در این کشور در سایه مذاکرات صلح یمنی - یمنی ایجاد شود. روحانی همچنین با اشاره به ضرورت تلاش در راستای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم یمن اظهار امیدواری کرد، تلاش‌های صلح‌طلبانه ایران و عمان منجر به برقراری صلح، ثبات و امنیت در منطقه و گسترش دوستی، برادری و اخوت میان ملت‌ها شود.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه معتقدیم باید گذشته را پشت‌سر گذاشت و به آینده بنگریم و با همکاری مشکلات منطقه را حل و فصل کنیم، گفت: سیاست‌های دولت عربستان سعودی در سوریه، عراق و لبنان هیچ دستاوردی برایشان نداشته و امیدواریم مسوولان این کشور مسیر سیاست خود را تغییر دهند. روحانی با اشاره به اینکه از منظر جمهوری اسلامی ایران هیچ مشکلی برای توسعه روابط با همسایگان و تجدید روابط با عربستان سعودی وجود ندارد، گفت: معتقدیم در راستای تامین امنیت و ثبات در منطقه باید همه کشورها در کنار یکدیگر قرار داشته باشند.رئیس‌جمهوری ایران اخیرا در نامه‌ای به سران شورای همکاری با ارائه طرح ابتکار صلح هرمز، همسایگان جنوبی را به گفت‌وگو دعوت کرده است. به نوشته روزنامه الجریده کویت، پیام ایران به معاون وزیرخارجه کویت تحویل داده شده است. روز شنبه نیز پایگاه الخلیج الجدید مدعی شد که ریاض با دقت درحال بررسی پیشنهادهای تهران درباره صلح و امنیت در خلیج‌فارس است و مذاکرات سری بین تهران و ریاض از طریق کویت درحال انجام است.

پیام‌های خصوصی آمریکا

 

روحانی همچنین روز سه‌شنبه همزمان با روز جهانی معلولان با بیان اینکه فشار تحریمی که بر ما وارد شد یک فشار تحریم بی‌نظیر در تاریخ است، افزود: «آنها(غربی‌ها) دنبال ما افتادند که یک راه‌حلی پیدا کنند، آمریکا‌یی‌ها مرتب پیشنهاد می‌دهند، شعارهایشان را ول کنید که در سخنرانی‌ها می‌گویند، پیام‌های خصوصی که برای ما می‌فرستند شرایط دیگری دارد. آنها فهمیدند، این راه، راهی است که نادرست است و به‌جایی نمی‌رسند. این را هم خودشان می‌دانند و هم اروپایی‌ها می‌دانند که واسطه این پیام‌ها هستند و هم دیگران می‌دانند.

نشانه‌های امیدوارکننده‌ در یمن

 

یوسف بن‌علوی، وزیر امورخارجه عمان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رئیس‌جمهور ایران و ابلاغ سلام سلطان قابوس پادشاه عمان به وی، توسعه روابط و همکاری‌های ایران و عمان را در راستای منافع همه کشورهای منطقه دانست و افزود: عمان نسبت به توسعه روابط و همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران اهتمام ویژه‌ای دارد. وزیر امورخارجه عمان با اشاره به برگزاری هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و عمان با حضور فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش خصوصی دو کشور، گفت: تقویت روزافزون مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین موجب خرسندی دو ملت خواهد بود.

 

بن علوی با بیان اینکه ایران و عمان در بسیاری از موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی دیدگاه‌ها و مواضع مشترکی دارند، خاطر نشان کرد: ابتکار جمهوری اسلامی ایران در ارائه طرح صلح هرمز مطمئنا به نفع همگان و توسعه ثبات و امنیت کشورهای منطقه خواهد بود. او با اشاره به اینکه ایران و عمان می‌توانند با توسعه همکاری‌ها راه‌حل‌های مناسبی برای مسائل و معضلات منطقه‌ای به‌ویژه در موضوع یمن ارائه دهند، گفت: خوشبختانه امروز نشانه‌های امیدوارکننده‌ای برای حل بحران یمن پدیدار شده و مطمئنا ایران با توجه به جایگاه و مسوولیت حساس خود در منطقه از هیچ تلاشی در این راستا دریغ نخواهد کرد.

 

بن‌علوی که در این سفر با رئیس مجلس، وزیرخارجه و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران نیز دیدار کرده، ایران را «پایگاه صلح» در منطقه معرفی کرد و گفت که تهران همواره کشورها را به آرامش دعوت کرده و طرح صلح هرمز نیز نشان می‌دهد ایران به‌دنبال آرامش است به همین دلیل باید از فرصت این ابتکار برای برطرف کردن بحران‌های منطقه استفاده کنیم. بن‌علوی با بیان این موضوع که هدف تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تحقق پیدا نکرده و این موضوع باید جدی گرفته شود، افزود: شکی نیست که تحریم کشوری که پرچم صلح را در دست دارد، پسندیده نیست. او با اعلام اینکه عمان همواره در کنار جمهوری اسلامی ایران است و تردیدی در حقانیت طرح صلح هرمز ندارد، اضافه کرد: درحال‌حاضر آمریکایی‌ها نمی‌دانند چگونه از تنگنای مشکلات به‌وجود آمده خارج شوند.