حسن روحانی و معاون سپاه خواستار پخش "اعترافات" بازداشت‌شدگان از رسانه های دولتی شدند

rouhani hassanحسن روحانی خواستار برخورد با آن دسته از معترضانی شد که بنا بر ارزیابی او دست به "آشوب و اغتشاش" زده‌اند. به گفته جانشین فرمانده سپاه پاسداران عده‌ای که پس از اعتراضات اخیر قصد خروج از کشور داشته‌اند، دستگیر شده‌‌اند.  

حسن روحانی بار دیگر به موضوع ناآرامی‌ها و اعتراضات گسترده مردم به افزایش یکباره بهای بنزین پرداخت و خواستار پخش "اعترافات" دستگیرشدگان از رسانه‌های دولتی شد.

رئیس جمهوری ایران از "بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه" برای سخن گفتن پیرامون اعتراضات اخیر و همچنین مذاکره با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای بهره گرفت.

خبرگزاری کار ایران "ایلنا" روز چهارشنبه ۱۳ آذر (چهارم دسامبر) به سخنان روحانی در همایش یاد شده پرداخت. سخنرانی رئیس جمهوری ایران بر دو محور عمده استوار بود. او در سخنرانی خود از یک سو به سرنوشت برجام و مذاکره با آمریکا پرداخت و از سوی دیگر به موضوع اعتراضات گسترده مردم در ارتباط با افزایش بهای بنزین.

رئیس جمهوری ایران ضمن تاکید بر الزام تفکیک قائل شدن بین دستگیرشدگان، از احتمال دستگیری "افراد بی گناه" نیز سخن گفت. روحانی گفت:

«افرادی که دستگیر شدند عده ای از آنها بی گناهند و باید آزاد شوند. همین طوری دستگیر شدند. مثلا اگر کسی تخلفی کرده لاستیکی آتش زده از نظر من جرم نیست، اگر چه کارش درست نبوده ولی نباید آنها را نگه داریم. جوانی بوده آمده دادی زده و شعاری داده نباید سخت گیری شود.»

 

پخش اعترافات تلویزیونی

 

حسن روحانی در عین حال خواستار مقابله با معترضانی شد که بنا بر ادعای او دست به "اغتشاش" زده‌اند. او همچنین مدعی شد که این افراد به "فرمان اربابان" خود به خیابان‌ها آمده و دست به اعتراض زده‌اند.

روحانی حرکت این دسته از معترضان را حرکتی "سازمان‌یافته" اعلام کرد و خواستار پیگیری قضایی علیه آنان شد.

 

رئیس جمهوری ایران حتی از مسئولان خواست از این افراد "اعتراف" بگیرند و رسانه‌های دولتی این "اعترافات" را پخش کنند.

از سوی دیگر، علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرده است که سپاه عده‌ای را که پس از اعتراضات اخیر قصد خروج از کشور را داشته‌اند، دستگیر کرده است. او نیز اعلام کرده که "اعترافات" این افراد به‌زودی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش خواهد شد.

علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران "اعترافات" افرادی که قصد فرار از کشور داشته‌اند از صدا و سیما پخش می‌شود.

این در حالی است که اخیرا محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی طرحی به مجلس ارائه کرده بود و از این طریق خواستار "ممنوع کردن ضبط و پخش اعترافات شخصی" شده بود.

صادقی با اشاره به اعترافات پخش شده در "مستند دروغین کلوپ ترور" از مسئولان خواسته بود از ضبط و پخش چنین "اعترافاتی" چشم پوشی کنند. مسئولان جمهوری اسلامی در "مستند کلوپ ترور" به ماجرای ترور دانشمندان هسته‌ای ایران پرداخته بود و "اعترافاتی" را پخش کرده بود که پس از آن ساختگی و جعلی از کار در آمدند.

 

مذاکره با آمریکا

 

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مذاکره با آمریکا پرداخته است. او اعلام کرده است که جمهوری اسلامی مشکلی با ملاقات و مذاکره با مقامات آمریکا ندارد اما انجام چنین کاری را مشروط به رفع تحریم‌ها کرده است.

روحانی گفت: «تحریم‌ها را رئیس‌جمهور آمریکا بردارد ساعت بعد من ملاقات می‌کنم.» او اشاره کرد که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل بسیاری از رهبران کشورهای مختلف از او خواسته بودند برای حل مشکلات با آمریکا مذاکره کند.

رئیس جمهوری ایران گفت: «این‌ها یک چیز در نیویورک در ذهن سران جا انداخته بودند که همه چیز درست می‌شود و اشکال با ایران است. این را نه یک نفر از سران بلکه تمام رهبران جهان می‌خواستند با ترامپ ملاقات کنیم تا کل مشکلات حل شود.»

در همین رابطه گفته می‌شود که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه زمینه‌های دیدار و گفت‌وگوی روحانی و ترامپ را در هتل محل اقامت روحانی فراهم کرده بود.

حسن روحانی گفت: «وقتی در نیویورک بودم وقت نکردم از هتل خارج شوم. روسای کشورها پشت درب اتاق من بودند.»

روحانی در عین حال مدعی شد که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای «بزرگترین کلاهی بود که بر سر ترامپ رفت.»

منبع: دویچه وله