مشاور امنیت ملی ترامپ: مایل به گفت‌وگو با تهران در مورد مابقی زندانی‌ها هستیم

tabadole zendanian
رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در گفت‌وگویی با شبکه سی‌بی‌اس، با تاکید بر ادامه کارزار موسوم به «فشار حداکثری» بر ایران، می‌گوید دولت او مایل به ادامه گفت‌وگوها برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران است.

رابرت اوبراین به برنامه «رو در رو با ملت» در شبکه سی‌بی‌اس ضمن ابراز خرسندی از آزادی ژیائو وانگ، اظهار کرده است «ما بسیار خوشحال خواهیم شد که همه ایرانی‌های بازداشت‌شده برگردند… و ما به تلاش‌ها ادامه خواهیم داد تا ایرانی‌ها با ما دیدار کنند و می‌خواهیم تمامی آن آمریکایی‌های [زندانی در ایران] به خانه برگردند».

روز شنبه ۱۶ آذرماه، ژیائو وانگ، زندانی آمریکایی در ایران، با مسعود سلیمانی، پژوهشگر در زمینه سلول‌های بنیادی و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، که در آمریکا در بازداشت بود، مبادله شد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده از آزادی ژیائو وانگ در قبال مسعول سلیمانی استقبال کرد و خطاب به تهران گفت «دیدید ما می‌توانیم با هم به توافق برسیم».

ترامپ در همان روز در جریان سخنرانی در نشست ملی «شورای اسرائیلی آمریکایی‌ (آی‌ای‌سی)» حکومت ایران را «حامی تروریسم» و «دیکتاتوری ستمگر» توصیف کرد و گفت دولت او در مقابل جمهوری اسلامی ایستاده است.

ابراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، به سی‌بی‌اس گفته سلیمانی قرار بود هفته آینده به دادگاه برود و «ما احساس کردیم فرصتی هست تا یکی را به خانه برگردانیم، و [از این فرصت] استفاده کردیم».

مجری برنامه مارگارت برنان سپس پرسیده «گفتید این یک توافق عالی بود؛ آیا می‌شود آن را بابی برای مذاکرات مستقیم با ایران دانست».
منبع: رادیو فردا