اسرائیل از آلمان خواستار اتخاذ سیاست قاطع تر در قبال ایران شد

izakharove jeremiجمهوری اسلامی ایران در واکنش به تجدید و تشدید تحریم‌های اقتصادی این کشور از سوی آمریکا و ناکارآمد بودن "اینس‌تکس" (سازوکار مالی اتحادیه اروپا برای ادامه داد و ستد اقتصادی با ایران)، به گونه‌ای گام به گام از تعهدات و الزام‌های پیش بینی شده در توافق هسته‌ای عقب نشسته است. اکنون دولت اسرائیل خواستار اعمال فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی شده است.

به نوشته روزنامه آلمانی دی ولت دولت اسرائیل از طریق جرمی ایساخاروف، سفیر خود در برلین از دولت آلمان خواسته است تا با اعمال فشار بیشتر مانع از گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران شود.

ایساخاروف در مصاحبه خود با روزنامه یاد شده اعلام کرده است دولت آلمان در قبال ایران باید سیاست‌قاطع‌تری در پیش گیرد.

 

به مخاطره افتادن توافق هسته‌ای

 

سفیر اسرائیل در آلمان گفته است: «جمهوری اسلامی ایران آشکارا نشان داده است که به توافق هسته‌ای پایبند نیست.» اشاره سفیر آلمان به کاهش گام به گام تعهدات برجامی از سوی دولت ایران است. حسن روحانی در ماه مه سال جاری و به دنبال عدم تمدید معافیت هشت کشور برای واردات نفت از ایران، خبر از کاهش تدریجی تعهدات برجامی این کشور داده بود.

ایساخاروف تاکید کرده است که باید با اعمال سیاستی قاطع‌تر مانع از کاهش تدریجی تعهدات برجامی ایران شد. او گفت: «در غیر این صورت، ایران به کار خود [فعالیت‌های هسته‌ای] ادامه می‌دهد و چنین امری برای همه بسیار خطرناک خواهد بود.»

سفیر اسرائیل در آلمان همچنین اعلام کرده است که اساس توافق هسته‌ای در اثر کاهش تدریجی تعهدات از سوی جمهوری اسلامی به مخاطره افتاده است.

در واپسین روزهای ماه نوامبر، ژان ایو لودریان، وزیر أمور خارجه فرانسه اعلام کرده بود که هرگاه ایران به سیاست کاهش گام به گام تعهدات برجامی خود پایان ندهد، احتمال بهره گرفتن از "مکانیسم ماشه" منتفی نیست.

چنین امری می‌تواند ارجاع پرونده ناظر بر مناقشه هسته‌ای ایران به شورای امنیت را در پی داشته باشد. پیامد اجرای "مکانیسم ماشه" تجدید تحریم‌های ایران از سوی سازمان ملل متحد خواهد بود.

این در حالی است که در نشست روز ششم دسامبر کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای که در وین برگزار شده بود، اعلام شد که "مکانیسم ماشه" فعلا فعال نمی‌شود.

منبع: دویچه وله