جهانگیری:حتی کشور‌های چین، روسیه و ترکیه بخاطر فشار آمریکا طفره رفتند و نفت ما را نخریدند

Jahangiri Eshagh

رویداد۲۴ معاون اول رئیس جمهور گفت: گاهی اوقات برخی در واکنش به مطالبی که درباره وضعیت اقتصاد ایران مطرح می‌شود، می‌گویند که فلانی خبر ندارد که چه خبر است. در پاسخ به این افراد باید بگوییم که اقتصاد ایران در حال فروپاشی بود، اما سرپا ایستاد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح سه‌شنبه در اجلاسیه دومین همایش ملی ایثار اجتماعی که در سالن سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: مهمترین پیام همایش ایثار اجتماعی این است که ایران عزیز ما به شدت به این فرهنگ و راه نیاز دارد و هر چه از آثار ایثار اجتماعی به مردم بگوییم و این راه را زنده نگه داریم قطعا به دوام و قوام جامعه ایران کمک کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه در انقلاب اسلامی مفهوم ایثار و فداکاری و از خودگذشتگی به صورت عملی اجرا شد، خاطرنشان کرد: مردم ایران آثار و برکات فرهنگ ایثار و فداکاری را در لحظه لحظه زندگی خود مشاهده می‌کنند. جایی که جامعه با مصائب و مشکلات بیشتری مواجه است و تهدیدات علیه یک تمدن و کشور زیادتر می‌شود، حتما زمینه ایثار و ازخودگذشتگی بیشتر و افراد زیادتری داوطلب قدم به میدان گذاشتن برای سربلند ماندن جامعه‌شان می‌شوند.

 

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برخی مصادیق و الگو‌های ایثار و فداکاری در انقلاب اسلامی گفت: امام خمینی (ره) در صدر ایثارگری و فداکاری در پیروزی انقلاب اسلامی قرار داشت؛ ایشان در زندگی، مبارزات، تبعید و دستگیری‌های مکرری که داشتند، همراه با یاران و نزدیکانشان در مسیر ایثار و فداکاری گام برداشتند و تا سر حد شهادت پیش رفتند. در اطرافیان امام راحل نمونه‌های بسیاری وجود دارد که زمانی که لازم بود خطر بپذیرند، خطر کردند و وارد صحنه شدند.

جهانگیری با بیان اینکه از جمله این افراد نزدیک به امام (ره) که ایثار و فداکاری بسیاری داشتند، مقام معظم رهبری بودند، ادامه داد: زمانی که مقام معظم رهبری در ایرانشهر تبعید شده بودند، به همراه تعدادی از دانشجویان کرمانی به ملاقات ایشان رفتیم؛ وضعیت زندگی در تبعید و شرایط سخت و روح بلند آرمانی ایشان باعث شد تا ده‌ها و صد‌ها جوان بعد از این ملاقات احساس کنند که فضای روشنی برایشان ترسیم شده است.

وی همچنین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را از دیگر شخصیت‌های برجسته‌ای معرفی کرد که در جریان پیروزی انقلاب اسلامی با ایثار و فداکاری‌های خود گام‌های موثری برداشت.

 

معاون اول رئیس جمهور گفت: زمانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از طرف امام خمینی (ره) جهت حضور و گفتگو با جمعی از دانشجویان به اروپا سفر کرده بودند؛ در پایان جلسات ایشان و زمانی که قصد داشتند به سمت ایران حرکت کنند عده‌ای از دانشجویان به آقای هاشمی هشدار می‌دهند که اگر به ایران بازگردید، حتما از فرودگاه دستگیر شده و محکوم به اعدام می‌شوید. آیت‌الله هاشمی در پاسخ به این افراد می‌پرسند که با علم به رخ دادن این اتفاق، به نظر شما رفتن من به ایران برای انقلاب لازم است یا نرفتنم، که در پاسخ همه دانشجویان می‌گویند که رفتن شما لازم است و ایشان نیز به کشور بازمی‌گردند و دستگیر و سپس روانه زندان می‌شوند.

جهانگیری با بیان اینکه ده‌ها و صد‌ها صحنه ایثار و فداکاری یاران انقلاب و امام (ره) در دوران خفقان و مبارزه وجود دارد، اظهار کرد: اوج ایثار ملت ایران، دوران جنگ تحمیلی است؛ در جنگ تحمیلی ملت ایران کاری کارستان کردند و اقداماتی انجام دادند که نمونه‌هایی از آن را فقط در تاریخ قرن‌های گذشته دیده یا شنیده‌ایم.

 

وی با اشاره به نقش شهدا، خانواده شهدا و همچنین ایثارگران در جنگ تحمیلی، اظهار کرد: خانواده شهدا و شهدا کاری کردند که آنقدر بزرگ و ارزشمند است که باید بسیار گفته شود و از آن‌ها حفاظت و حراست شود تا به صورت صد در صد صحیح به آیندگان منتقل شود و از هر گونه پیرایه‌های سیاسی دور بماند.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه ملت ایران در ۴۰ سال گذشته نه فقط در صحنه‌های جنگ بلکه در صحنه‌های متعددی ایثار و فداکاری خود را به خوبی نشان داده‌اند، خاطرنشان کرد: ایثار و فداکاری ملت ایران طی ۴۰ سال گذشته در صحنه‌های مختلف در تاریخ ثبت شده است. ملت ایران در دنیای پرتلاطم، مظلومانه از خود دفاع کردند.

 

جهانگیری در ادامه با اشاره به جایگاه آمریکا در فضای بین‌الملل و همچنین زورگویی‌های دولت این کشور خاطر نشان کرد: آمریکا امروز به تنهایی اعلام کرد که علیه ملت ایران جنگی اقتصادی آغاز کرده است؛ آن‌ها خیلی رسمی و بدون پرده‌پوشی می‌گویند که می‌خواهیم اقتصاد ایران را به شکست بکشانیم و از طریق آن بیشترین درد را به جامعه و ملت ایران وارد کنیم تا آن‌ها علیه نظام خود بشورند و این نظام را به اسقاط بکشانند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها به هر دلیلی فکر می‌کردند که فشارهایشان زود اثر می‌گذارد، در همین راستا نیز از اوایل سال ۹۷ که کارشان را رسما آغاز کردند، گفتند که ملت ایران نمی‌توانند جشن ۴۰ سالگی خود را در ماه بهمن برگزار کنند.

 

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: من به عنوان مسئول اقتصاد مقاومتی می‌گویم که آمریکایی‌ها از تمام توان خود برای زمین‌گیر کردن اقتصاد ایران استفاده کرده است.

جهانگیری با اشاره به برخی انتقادات در خصوص میزان تأثیرگذاری فشار‌های آمریکا بر کشور ایران گفت: گاهی برخی فکر می‌کنند اگر بگوییم آمریکا کار‌های بسیاری علیه ملت ما انجام داده به معنای علامت دادن به آن‌ها است این در حالی است که اعلام این موضوع، بی‌اعتبار کردن آمریکا است؛ آمریکا باید بگوید که دیگر چه کاری می‌توانسته علیه اقتصاد و ملت ایران انجام دهد، که انجام نداده است؟

 

وی همچنین به تبعیت برخی کشور‌ها از جمله کشور‌های دوست ایران از تصمیمات ایالات متحده آمریکا علیه کشور اشاره و خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها حتی به کشور‌های دوست ما نظیر چین، روسیه و ترکیه فشار‌هایی وارد کردند و آن‌ها نیز باور کردند که نمی‌توانند با آمریکا مقابله کنند و به همین خاطر از کار اقتصادی جدی با ما طفره رفتند و نفت ما را نخریدند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: من هیچ وقت فکر نمی‌کردم که کشور مستقلی مثل هند نیز حاضر به تبعیت از آمریکا شود و از ایران نفت خریداری نکند.


در این رابطه