ترامپ گفت انتظار جنگ بین ایران و آمریکا را ندارد

trump donaldترامپ در جشن سال نو میلادی در فلورید گفت که او طرفدار صلح است و انتظار ندارد بین آمریکا و ایران جنگی بروز کند. ترامپ چند ساعت قبل از آن تهدید کرده بود ایران بهای سنگینی به خاطر حمله به سفارت آمریکا در بغداد خواهد پرداخت.  

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا که برای تعطیلات سال نو میلادی به فلوریدا سفر کرده بود ضمن تبریک سال نو به خبرنگاران گفت انتظار ندارد بین آمریکا و ایران جنگی بروز دهد.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که او "صلح را دوست دارد" و فکر نمی‌کند که این برای ایران هم ایده خوبی باشد و بر این باور است که چنین اتفاقی نمی‌افتد. او با مقایسه حمله به سفارت آمریکا در بنغازی در لیبی در زمان اوباما با حمله معترضان خشمگین به سفارت آمریکا در بغداد گفت که حادثه بنغازی تکرار نخواهد شد.

ترامپ چند ساعت پیش از این اظهارات تهدید کرده بود که ایران را به خاطر حمله معترضان به سفارت آمریکا در بغداد تنبیه خواهد کرد.

ترامپ نوشت: «آنها (ایران) بهای سنگینی خواهند پرداخت. این یک هشدار نیست، بلکه یک تهدید است. سال نو مبارک!»

رئیس جمهور گفت که مسئولیت هرگونه تلفات احتمالی و صدمات وارده به مراکز و موسسات آمریکایی به طور کامل بر عهده ایران خواهد بود.

روز سه‌شنبه ۱۰ دی (۳۱ دسامبر) گروهی از معترضان عراقی مقابل ساختمان سفارت آمریکا در بغداد تجمع کردند. این تجمع در اعتراض به حملات آمریکا به مواضع گروه کتائب حزب‌الله در عراق صورت گرفت. این گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران است.

معترضان که بسیاری از آنها لباس نظامی بر تن دارند، ابتدا پرچم آمریکا را به آتش کشیدند و سپس به ساختمان سفارت حمله کردند و به بخشی از دیوار ساختمان خسارت‌ وارد کردند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار عکس‌هایی از رهبران شبه نظامیان شیعه در عراق در توییتر نوشت: حمله امروز [سه‌شنبه] توسط تروریست‌هایی مانند ابو مهدی مهندس و قیس خزعلی سازماندهی شد و از حمایت هادی عامری و فالح الفیاض، نیروهای نیابتی ایران در عراق، برخوردار بود.»

مقامات جمهوری اسلامی ایران اتهامات آمریکا مبنی بر دست‌داشتن ایران در سازمان‌دهی حمله به سفارت آمریکا در بغداد را رد کردند و آن را "ادعای بدون مدرک" آمریکا دانستند.

منبع: دویچه وله