کیم جون اون : در شرایط کنونی دلیلی ندارد کره شمالی به تعهدات درمورد توقف آزمایشات هسته ای پایبند بماند

kim  aunکیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، می‌گوید دلیلی وجود ندارد که پیونگ‌یانگ به تعهدات خود در مورد توقف آزمایش‌های نظامی و هسته‌ای پایبند بماند. وزیر خارجه آمریکا می‌گوید امیدوار است کره شمالی به‌جای جنگ، صلح را برگزیند.

رهبران کره شمالی و آمریکا یک سال و نیم پیش در سنگاپور دیداری تاریخی انجام دادند و توافق کردند در مسیر پاکسازی شبه‌جزیره کره گام بردارند. اما از آن زمان و با وجود دیدارهای بعدی بین دونالد ترامپ و کیم جونگ‌اون، گام بلندی در این مسیر برداشته نشده‌است و اختلاف‌نظرها در زمینه‌های مختلف بین پیونگ‌یانگ و واشینگتن پابرجاست.

در هفته‌های اخیر کره شمالی برای آمریکا «ضرب‌الاجل» تعیین کرد تا پیشنهادهایی عملی در تعاملات بین دو طرف ارائه کند. آمریکا اما این ضرب‌الاجل را رد کرد و خواستار ادامه مذاکرات و رسیدن به یک راه‌حل شده‌است.

رسانه‌های رسمی کره شمالی تصویری از نشست رهبر آن کشور و حزب حاکم «کارگران» در دومین روز اجلاس این حزب منتشر کرده‌اند

کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، حال می‌گوید کشورش به‌زودی «سلاح راهبردی جدیدی» نشان خواهد داد.

او البته جزئیات چندانی ارائه نکرده است. ولی آن‌طور که رسانه‌های رسمی کره شمالی می‌گویند در نشست با اعضای حزب حاکم «کارگران» اظهار کرده «در شرایط فعلی، دلیلی وجود ندارد که به‌صورت یک‌طرفه به تعهدات پایبند بمانیم، تعهداتی که بازخوردی پیدا نکرده و تلاش‌های ما در جهت جلوگیری از اشاعه جنگ‌افزارهای هسته‌ای در سطح جهانی را با دلسردی روبه‌رو کرده است».

کره شمالی با وجود تفاهم‌ها و توافقاتی که در دیدارهای اولیه بین مقام‌های دو کشور به‌دست آمد، عملا گام بلندی در مسیر خلع سلاح اتمی خود برنداشته‌است. این کشور از سوی دیگر خواستار پیمودن مسیری گام‌به‌گام شده بود که پاکسازی اتمی همراه با برچیده‌شدن بخشی از تحریم‌ها، توافق صلح بین دو کره و مسائل دیگر پیش برود.

واشینگتن بارها تاکید کرده تحریم‌ها تا زمانی که زرادخانه اتمی پیونگ‌یانگ برچیده نشده، ادامه خواهند داشت.

البته در اظهارات کیم جونگ‌اون در جمع هیئت حاکمه، به‌نظر می‌رسد بخت ادامه مذاکرات به‌طور کامل از میان نرفته‌است.

با این حال او گفته کشورش باید «اقدامات بیشتری رو به جلو و در مسیر توسعه سلاح‌های راهبردی» انجام دهد و «در آینده نزدیک جهان شاهد خواهد بود که کره شمالی به سلاح راهبردی تازه‌ای دست یافته است».

در واشینگتن اما وزیر خارجه ایالات متحده ابراز امیدواری کرده پیونگ‌یانگ به‌جای حرکت در مسیر تنش، به حرکت در مسیر مصالحه ادامه دهد.

مایک پومپئو به شبکه تلویزیونی «فاکس» گفته «امیدوار هستیم که دبیرکل حزب [کارگران] کیم [جونگ‌اون] راه دیگری را برگزیند. [امیدوار هستیم] به‌جای تنش و جنگ، صلح و رفاه را انتخاب کند».

وزیر خارجه در مصاحبه‌ دیگری با سی‌بی‌اس نیز تاکید کرده اگر پیونگ‌یانگ از توافقات خود با دونالد ترامپ خارج شود «عمیقا ناامیدکننده» خواهد بود.

منبع: رادیو فردا


در این رابطه