ترامپ و قتل قاسم سلیمانی، چرا حالا؟

soleimani ghasem

در پی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و ابومهدی مهندس، ازفرماندهان حشد شعبی در حمله هوایی آمریکا به خودروی حامل او در بغداد، بسیاری از شخصیت های حزب دموکرات و کاندیداهای ریاست جمهوری این حزب، دونالد ترامپ را متهم کرده اند که "تنش با ایران را به طور قابل ملاحظه ای افزایش داده" و "ایالات متحده را در معرض یک جنگ بی پایان دیگر در خاورمیانه قرار داده است."

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات مجلس سنا جمعه در سخنانی در این مجلس گفت:‌ "این اقدام کشور ما را به یک جنگ بی پایان دیگر از نوع جنگ هایی که این رییس جمهوری وعده به عدم تکرار آن داده بود، نزدیک تر کرده است."

دموکرات‌ها همچنین از این که رهبرانشان در کنگره در جریان این اقدام قرار نگرفته بودند، از آقای ترامپ انتقاد کرده‌اند و می گویند او برای جنگ با ایران به مجوز کنگره نیاز دارد.
اما آقای ترامپ می گوید در پی جنگ با ایران نیست.
آقای ترامپ جمعه در یک کنفرانس خبری در فلوریدا گفت:‌ "اقدام ما برای جلوگیری از جنگ بود، برای آغاز جنگ نبود."

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا هم می گوید این حمله برای آن صورت گرفت تا مانع از یک حمله قریب الوقوع علیه منافع آمریکا شود.

دموکرات‌ها که با آقای ترامپ و جمهوری خواهان درباره دست داشتن قاسم سلیمانی در کشته و مجروح شدن سربازان آمریکایی هم نظر هستند، می گویند از پاسخ دولت به سوال هایشان درباره لزوم اقدام آنی علیه او قانع نشده اند.

آدام شیف، رییس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا جمعه پس از شرکت در جلسه رهبران کنگره با نمایندگان دولت گفت هنوز درباره علت اقدام علیه قاسم سلیمانی در شرایط کنونی پاسخی دریافت نکرده است.

آقای شیف همچنین گفت:‌ "هنوز قانع نشده که دولت ترامپ از یک استراتژی یا طرح بلندمدت در برابر ایران برخوردار است."

تام یودال، سناتور دموکرات هم گفته است اطلاعات عرضه شده به وسیله دولت او را درباره تهدید قریب الوقوع آقای سلیمانی متقاعد نکرده است.
چرا حالا؟

مقام های آمریکایی می گویند در دو دهه گذشته در چند مورد از امکان کشتن قاسم سلیمانی برخوردار بوده ولی جورج بوش و باراک اوباما به خاطر نگرانی از هزینه بالای این اقدام با چنین کاری موافقت نکرده بودند.

سوالی که بعضی از ناظران مطرح می کنند این است که این دفعه چه تفاوتی با موارد قبل وجود داشته که دونالد ترامپ را به اقدام علیه قاسم سلیمانی ترغیب کرده است؟

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در زمان وزارت هیلاری کلینتون به بی‌بی‌سی گفت دولت ترامپ گستردگی حمله به سفارتخانه اش در بغداد را به عنوان افزایش سطح تنش از سوی ایران برآورد کرده است و برای همین دست به اقدام زده است.

سوء قصد به جان قاسم سلیمانی در ادامه تنش های سال ۲۰۱۹ در خلیج فارس رخ می دهد.

دونالد ترامپ در بهار و تابستان گذشته پس از انهدام یک پهپاد آمریکایی به وسیله ایران و متهم شدن ایران به حمله علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی و چند نفتکش دست به اقدام نظامی نزد.

خودداری دونالد ترامپ از تلافی این حملات با نارضایتی بعضی از اطرافیان او و چهره های محافظه کار همراه بود.

ولی هفته گذشته پس از کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در حمله به پایگاهی در عراق، چند پایگاه شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه مورد حمله آمریکا قرار گرفتند.

این اقدام، حمله شبه نظامیان و حامیانشان را به سفارت آمریکا در بغداد به همراه داشت و پس از آن بود که دونالد ترامپ دستور قتل مهم ترین فرمانده نظامی ایران را صادر شد.

لوک کافی، از تحلیلگران ارشد موسسه تحقیقاتی هریتج در واشنگتن که از اتاق فکرهای نزدیک به محافظه کاران است، می گوید ایران دونالد ترامپ را در موقعیتی قرار داده تا برخلاف وعده هایش، دست به اقدام نظامی بزند.

آقای کافی به بی‌بی‌سی گفت:‌ "ترامپ به خاطر این که مخالف مداخله نظامی است، سعی داشت مانع از بروز چنین شرایطی شود. بر این باورم که پیش از این نیز این گزینه (کشتن قاسم سلیمانی) به او پیشنهاد شده بوده و او مخالفت کرده بود ولی این هفته به این نتیجه رسیده که دیگر بس است."
خاطره بنغازی

آقای ترامپ همزمان با حمله به سفارت آمریکا در بغداد، در پیام کوتاهی در توییتر نوشت: "ضد بنغازی."

این حمله برای دونالد ترامپ به یاد آورنده اقدام مشابهی بود که هشت سال پیش در لیبی رخ داد و در آستانه کارزار تبلیغات انتخاباتی فرصتی برای انتقال این پیام بود که برخلاف دولت قبلی مانع از تهدید منافع دیپلماتیک آمریکا شده است.

در یازدهم سپتامبر ۲۰۱۲ گروه مسلح انصارالشریعه به ساختمان های دیپلماتیک آمریکا در بنغازی حمله کردند که به کشته شدن کریستوفر استیونز، سفیر ایالات متحده در لیبی و یک دیپلمات دیگر منجر شد.

این حادثه حملات تند جمهوری خواهان علیه باراک اوباما، رییس جمهوری و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه‌اش را به همراه داشت.

دونالد ترامپ از جمله افرادی بود که بارها در شبکه های اجتماعی از آنها به خاطر عدم اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از این حمله انتقاد کرده بود.

او همچنین اقدام نظامی آمریکا علیه حمله کنندگان را به منفعت جویی سیاسی باراک اوباما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آن سال ربط داد.

علاوه بر این، آقای ترامپ چندین بار در توییتر هشدار داده بود که باراک اوباما به خاطر انتخابات یا برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات در آستانه انتخابات علیه ایران دست به اقدام نظامی خواهد زد.

بعضی از کاربران شبکه های اجتماعی در آمریکا نیز حمله به قاسم سلیمانی در بغداد در آستانه استیضاح رییس جمهوری در مجلس سنا را با حمله هوایی آمریکا به اهدافی در عراق در آستانه استیضاح بیل کلینتون در دسامبر ۱۹۹۸ مقایسه کرده اند.
سال انتخابات

کشتن قاسم سلیمانی موضوعی بود که سال هاست ذهن فرماندهان ارشد آمریکایی و سیاستمداران این کشور را مشغول خود کرده بود.

فرماندهان میدانی آمریکا در عراق در دوران اشغال این کشور او را بزرگ ترین خصم خود می دانستند ولی سیاستمداران به خاطر نگرانی از تبعات این کار بر خاورمیانه از این اقدام خودداری کرده بودند.

دونالد ترامپ می گوید با حمله علیه قاسم سلیمانی در پی جنگ با ایران یا سرنگون کردن حکومت آن نبوده است.

اما مقام های ایرانی این کار را اقدام به جنگ نامیده اند و خبر از انتقام سخت داده اند.

صرف نظر از واکنش ایران، سوء قصد به جان مهم ترین فرمانده نظامی ایران در سالی که قرار است رییس جمهوری آمریکا در آن استیضاح و انتخابات ریاست جمهوری در آن برگزار شود، تا مدت ها از مهم ترین موضوع های مورد بحث در زمینه سیاست خارجی ایالات متحده خواهد بود.
منبع: بی بی سی