قطع برق ۱۲۰ روستا در استان سیستان و بلوچستان/تخریب۳۵۰ راه روستایی/مشکل در تامین اقلام امدادی و زیستی

Seylab-Sistan-Balouchestan

«مدیرکل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان از قطع برق ۱۲۰ روستا خبر داد.»
 
«عباسعلی ارجمندی» مدیرکل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به وقوع سیلاب در این استان گفت: شروع باران در استان سیستان و بلوچستان از شب‌ جمعه هفته گذشته بوده است و براساس اعلام سازمان هواشناسی شدت بارشها سنگین گزارش شده بود.
وی با اشاره به وقوع سیل در این استان گفت: در طول سی‌سال اخیر این حجم از بارش در استان بی‌سابقه بوده است. با توجه به اعلام سازمان هواشناسی مجموعه مدیریت بحران قبل از آغاز بارش باران اطلاع‌رسانی‌ در خصوص وقوع سیل انجام داده بود، به گونه‌ای که با بلندگو در بسیاری از روستاها اطلاع‌رسانی شده بود. 
 
مدیرکل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تا این لحظه تلفات جانی گزارش نشده است، تصریح کرد: حدود 850 نفر جامانده و گرفتار در سیلاب توسط دستگاه‌های امدادی و نیروهای مردمی نجات یافته‌اند. همچنین 200 دستگاه خودرو در سیلاب گرفتار شده بودند که رهاسازی و به اماکن امن منتقل شده‌اند.
 
ارجمندی به خسارات ناشی از سیل در بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: در بخش کشاورزی در باغات موز و در بخش کشت هندوانه و گلخانه‌ها متاسفانه با خساراتی مواجه بوده‌ایم و بیشترین خسارت‌ها در حوزه جنوب استان در کنارک و چابهار اتفاق افتاده است. همچنین در بخش زیرساخت‌های روستایی و ارتباطات رادیویی در فنوج، نیکشهر، قصرقند، بخش‌هایی از چابهار، دلگان و پیشین قطع ارتباط تلفن گزارش شده است. با توجه به قطع تلفن ما از طریق مرکز پیام نیروی انتظامی هم پیام ارسال می‌کنیم و هم در جریان وضعیت آنها قرار می‌گیریم.
وی ادامه داد: دستگاه‌های نظامی و انتظامی تمام امکانات خود را از طریق زمینی و هوایی در اختیار سازمان مدیریت بحران قرار داده‌اند. همچنین از صبح امروز امدادرسانی هوایی آغاز شده است در حال حاضر 5 فروند بالگرد در اختیار ما است، اما فقط اجازه پرواز به دو فروند بالگرد داده شده است، چراکه هوا برای پرواز مناسب نیست.
 
مدیرکل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: 350 راه روستایی و محورهای مواصلاتی کاملا قطع است و از بین رفته است. همچنین 120روستا برق‌شان قطع شده است و تا این لحظه هنوز نتوانستیم برق روستاها را وصل کنیم. در حوزه روستایی بیشترین خسارت‌ها را داریم.
 
وی با اشاره به آبگرفتگی معابر در کنارک و دلگان تصریح کرد: سه اردوگاه اسکان اضطراری در قصرقند، فنوج و کنارک ایجاد شده است. تعداد 6 روستا به طور کامل تخلیه شده است. همچنین سه سد سریز شده است و با توجه به اینکه حجم آب بسیار زیاد است. قطعا این مناطق در مرز سیلاب قرار خواهند گرفت. از همین‌رو تدابیر لازم اندیشیده شده است و به محض نزدیک شدن آب ما این روستاها را نیز تخلیه خواهیم کرد. سد پیشین و دو سد دیگر نیز سرریز شده‌اند.
 
ارجمندی با بیان اینکه تقاضا داریم مجموعه دستگاه‌های امدادی کشوری به حوزه استان کمک کنند، تاکید کرد: در حال حاضر ما از نظر اقلام امدادی و زیستی با مشکلات مواجه هستیم و این موضوع را به مجموعه استان کرمان اعلام کرده‌ایم و باید حتما این اقلام به مردمان روستایی برسد.
وی با اشاره به حضور گروه‌های امدادی مردمی در استان و خارج از استان خاطرنشان کرد: در بخش‌هایی گروه‌های مردمی امدادی را اعزام کرده‌ایم و اقلام جمع‌آوری شده را نیز در صورت نیاز توزیع کرده‌ایم. همچنین مجموعه هلال احمر علاوه بر انبارهایی که در هر شهرستان داشته‌اند شب گذشته با کمک نیروهای نظامی و انتظامی با 6 دستگاه خودروی سنگین اقلام امدادی را در بخش جنوب استان توزیع کرده‌اند.
 
مدیرکل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان درباره میزان تلفات دامی گفت: در حوزه تلفات دامی خسارت چندانی نداشتیم، اما بیشترین خسارت‌ها در حوزه کشاورزی و زیرساخت‌های روستایی است. ارزیابان از همان لحظات اولیه در مناطقی که دچار خسارت شدند مستقر هستند و به محض فروکش کردن آب، تیم‌های ارزیابی خسارت‌ها را برآورد خواهند کرد. بنیاد مسکن هم در حوزه روستایی کار خود را شروع کرده است در حوزه راهداری هم تمام توان را به کار گرفته‌ایم تا حداقل مسیرهای روستایی را بتوانیم بازگشایی کنیم.
 
وی درباره تعطیلی مدارس در این استان گفت: امروز مدارس حوزه چابهار، کنارک، دشتیاری، زرآباد، نیکشهر، قصرقند، بن، سرباز پیشین، دلگان،‌سراوان در دو نوبت صبح و عصر تعطیل هستند.