دوگانگی استانداردهای نظام در تفسیر تظاهرات خیابانی در عراق؛ خامنه‌ای: آمریکایی‌ها چرا نمی‌فهمند؟!

Twit-Khamenei-Tazahorat-Aragh

«در تازه‌ترین مورد علی خامنه‌‌ای اعتراضات در عراق را به نشانه نفرت نه‌تنها عراق که کل منطقه از ایالات‌متحده تفسیر و این سوال را مطرح کرده که چرا آمریکا از درک نفرت جوانان عراقی از خود عاجز است.»
 
حساب توییتر آیت‌الله «علی خامنه‌ای» به فارسی، با انتشار عکسی از تظاهرات ضدآمریکایی در عراق نوشته است: «مردم کشورهای این منطقه از آمریکا متنفرند؛ شما در عراق جنایت کردید؛ جوانان عراقی از شما متنفرند. این را چرا نمی‌فهمند آمریکایی‌ها؟»
 
جای تردید نیست که تظاهرات خیابانی یا تفسیر عکس از تظاهرات، نمی‌تواند جای ابراز نظر مستقیم شهروندان را بگیرد. برای اطلاع از نظر افکار عمومی در حال حاضر بهترین راه مراجعه به صندوق رای و برگزاری آزادانه و دمکراتیک انتخابات همه‌پرسی است.
 
نظر تظاهرکنندگان را هرچقدر هم که پرجمعیت باشند، نمی‌توان به‌جای دیدگاه اکثریت نشاند و آن را مبنای عمل در سطح ملی قرار داد. بااین‌همه در جمهوری اسلامی ایران هر بار که نظام حاکم دعوت به تظاهرات و سازمان‌دهی آن می‌کند، تلاش می‌کند ارزش‌های حکومتی را به نام اکثریت، تحمیل کند اما این الگو را در برابر خود قبول ندارد.
 
به‌طور مثال از سال ۱۳۸۸ به‌طور پیوسته شهروندان ایرانی با حضور اعتراضی در خیابان‌ها خواهان تغییر رفتار حکومت و بهبود وضعیت زندگی و معیشتشان شده‌‌اند اما هر بار نظام جمهوری اسلامی با سرکوب شدیدتر، راه مورد اعتراض مردم را ادامه داده و از هر اقدامی که نشانه توجه به اعتراضات تفسیر شود، خودداری کرده است.
 
تظاهرات خیابانی یا تفسیر عکس از تظاهرات، نمی‌تواند جای ابراز نظر مستقیم شهروندان را بگیرد. برای اطلاع از نظر افکار عمومی در حال حاضر بهترین راه مراجعه به صندوق رای و برگزاری آزادانه و دمکراتیک انتخابات همه‌پرسی است.
 
در تازه‌ترین مورد علی خامنه‌‌ای اعتراضات در عراق را به نشانه نفرت نه‌تنها عراق که کل منطقه از ایالات‌متحده تفسیر و این سوال را مطرح کرده که چرا آمریکا از درک نفرت جوانان عراقی از خود عاجز است.
 
فقط چند هفته پیش‌ازاین، جوانان عراقی در شهرهای مختلف این کشور پرچم‌های جمهوری اسلامی ایران را به آتش کشیدند و با حمله به هرچه که نشان از نظام حاکم بر ایران داشت، خواهان خروج ایران از عراق و پایان دادن به دخالت‌های جمهوری اسلامی در کشورشان شدند.
 
اگر تظاهرات و اعتراض خیابانی مبنای سنجش نظر شهروندان است و ایالات‌متحده باید پس از دیدن مردم معترض دست به خروج از عراق بزند، این وضع در برابر جمهوری اسلامی معتبر نیست؟ آیا نیروهای نظام جمهوری اسلامی نباید در پاسخ به تظاهرات مردم عراق و درخواست شهروندان ایرانی در تجمعات اعتراضی (با شعار نه غزه نه لبنان) نیروهای خود را از عراق و آنطور که علی خامنه‌ای می‌گوید از منطقه خارج کند؟ یا وقتی شهروندان به‌طور مستقیم علیه رهبر نظام شعار می‌دهند، در برخی از رویه‌های خود تجدیدنظر شود؟
 
پاسخ این سوال بر اساس عملکرد چهل‌ساله جمهوری اسلامی بدیهی و به‌طور حتم منفی است. آیت‌الله خامنه‌ای در جایی گفته شعارهایی که علیه او در خیابان‌های ایران سر داده می‌شود برای تهذیب نفس مفید است؛ یعنی که این اعتراضات اهمیتی ندارد.
 
آنچه از این وضعیت می‌توان نتیجه گرفت، دوگانگی استانداردهای نظام در تفسیر تظاهرات خیابانی و بی‌صداقتی در نتیجه‌گیری‌های تبلیغاتی است که به نظر می‌رسد اثر و اعتبار آن‌هم به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کرده است.
 
منبع خبر: ایران وایر