طوفان شن در استان کرمان ؛ ۳۰ میلیارد خسارت در ۲ روز!/وضعیت تکان‌دهنده مردم ریگان و فهرج

toofan shenطوفان شن که از روز شنبه بخش‌هایی از شرق استان کرمان مانند ریگان و فهرج را درگیر کرده است، اگر چه تا کنون تلفات جانی به دنبال نداشته است، اما مردم این مناطق را با مشکلات تنفسی مواجه کرده است تا بار دیگر یادآور شد که برای کاهش آلام مردم این مناطق برنامه‌ریزی زیادی انجام نشده است.

سال‌هاست که ساکنان مناطق شرق کرمان به‌ویژه شهرستان‌های ریگان و فهرج با معضل طوفان‌های شن دست و پنجه نرم می‌کنند. خشک شدن منابع آبی از جمله قنوات، چشمه‌ها، رودخانه‌های فصلی و دریاچه‌ها و حوزه‌های آبگیر منطقه که تبدیل به منبع اصلی ریزگرد‌ها شده‌اند در کنار قرار گرفتن در مجاورت کانون‌های گردوغبار در کویر لوت و همچنین وجود باد‌های ۱۲۰ روزه سیستان باعث شده است مردم این مناطق بار‌ها با مصیبت گرد و غبار مواجه شوند. پدیده‌ای که بیماری‌ها و مشکلات تنفسی را برای مردم فهرج و ریگان رقم می‌زند.

به گزارش رویداد۲۴ به گفته افراد محلی طوفان شن از روز شنبه شرق استان را درنوردیده و شرایط به حدی وخیم است که دید افقی در شهرستان ریگان به زیر ۱۰ متر کاهش‌یافته و رفت‌وآمد مردم نیز با چالش جدی مواجه شده است.

حسین دهگان عضو شورای شهرستان ریگان با بیان اینکه شهرستان ریگان در جنوب شرق استان کرمان واقع شده است، به رویداد۲۴ می‌گوید: در این منطقه با طوفان شن درگیر هستیم؛ به نحوی که در دو روز گذشته این طوفان حدود ۳۰ میلیارد خسارت به مزارع و باغات کشاورزی شهرستان ما وارد کرده است. البته این طوفان تا زمان خروج از استان ادامه داشته و احتمالا خسارات بیشتری نیز برجای می‌گذارد.

وی ادامه می‌دهد: جاده‌های روستاهی در برخی نقاط مسدود شده و یک میلیارد تومان فضای سیز و گلخانه‌ها را از دست داده‌ایم، نزدیک ۵۰۰ میلیون توما خسارت نیز به زیرساخت‌های عمرانی ریگان مانند آسفالت و تیر‌های چراغ برق وارد شده است.

نماینده ریگان در شورای استان کرمان با بیان اینکه شرایط به قدری وخیم است که ناچار شدم مسیر ۳۰، ۴۰ کیلومتری را طی ۳ ساعت طی کنم، می‌افزاید: در همین شرایط که رانندگی خطرناک است حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر راهی بیمارستان شده‌اند و حتی ناچار شدیم عده‌ای را به بم اعزام کنیم. البته تا کنون خسارت جانی نداشته‌ایم.

وی با اشاره به خانه‌نشین شدن مردم ریگان در اثر طوفان شن دو روز گذشته ادامه می‌دهد: از روز شنبه دانش‌آموزان به مدرسه نرفته‌اند. حال اگر وضعیت به‌گونه‌ای شود که بچه‌ها روز چهارشنبه بتوانند به مدرسه بروند کلاس‌های درس پر از خاک است و باید مدارس خاکروبی شوند تا دانش‌آموزان دچار تنگی نفس نشوند.

دهگان اظهار می‌کند: در جا‌هایی که لوله آب ترکیده و آب به معابر سرریز شده است شن و گرد و غبار چسبناک شده و همین گل و لای روی سر وصورت مردم نشسته و وارد خانه‌ها می‌شود این مساله هم بر مشکلات ما دامن می‌زند.

منبع: رویداد۲۴ /شادی مکی