اتهامات دادستانی امریکا به شرکت هواوی در موارد سرقت اسرار و نقض قوانین مقابله با جرایم سازمان یافته و تحریم‌ های تجاری امریکا علیه ایران و کره شمالی و جاسوسی برای نهادهای اطلاعاتی چین و نصب تجهیزات جاسوسی برای دولت ایران

Huawei-1 بی بی سی: دادستانی آمریکا اتهامات جدیدی را علیه شرکت چینی هواوی (Huawei)، سازنده تجهیزات ارتباطاتی مطرح کرده است.
 
در دادخواست دادستانی فدرال به دادگاهی در بروکلین، نیویورک، شرکت هواوی به سرقت اسرار دولتی، نقض قوانین مقابله با جرایم سازمان یافته و همچنین نقض تحریم‌ های تجاری ایالات متحده علیه کره شمالی و ایران متهم شده است. تسلیم این دادخواست، ادامۀ اقدامات قضائی آمریکا علیه این شرکت چینی است و شامل اتهامات جدیدی است.
 
در بخشی از دادخواست دادستانی آمده است که "شرکت هواوی با نصب تجهیزات شنود و جاسوسی به دولت ایران کمک کرد و از جمله با تجهیزات پیگیری، شناسایی و ردیابی کاربران امکان آن را به دولت ایران داد تا تظاهرکنندگان مخالف را در سال ۲۰۰۹ در تهران شناسایی و بازداشت کند."
 
هواوی همچنین متهم است که با تشکیل یک شرکت صوری در ایران، به دولت ایران امکان داد تا با هدف نقض تحریم‌ های ایالات متحده، اجناس و تجهیزات و خدماتی را از آمریکا خریداری کند.
 
این شرکت دست کم یک نفر را در ایران استخدام کرد که نقض قوانین تحریم ایالات متحده محسوب می‌ شد.
 
تظاهرات خرداد ۱۳۸۸ در ایران در اعتراض به نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد و به طور پراکنده برای چند ماه ادامه داشت. با تأیید نتیجۀ انتخابات توسط آیت‌ الله علی خامنه‌ ای و هشدار او برای توقف اعتراضات، برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی با معترضان آغاز شد و در جریان آن، تعدادی در حمله مأموران کشته و شماری بازداشت شدند.
 
مرگ بازداشت‌ شدگان در زندان به یکی از موضوعات به یادماندنی این حوادث تبدیل شده است. شمار زیادی از معترضان و منتقدان بازداشت و برای تعدادی از آنان محاکمه دستجمعی تلویزیونی برگزار شد. میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد این انتخابات، نیز دستگیر شدند و هنوز در حبس خانگی هستند.
 
در دادخواست دادستانی آمریکا شرکت هواوی به اجرای یک رشته طرح‌ های زیربنایی در کره شمالی هم متهم شده که ناقض تحریم‌ های بین‌ المللی و تحریم‌ های یکجانبه آمریکا بوده است. دادستانی آمریکا این شرکت را متهم کرده است که به شکل‌ های مختلف، از جمله خودداری از استفاده از آرم شرکت، در ارسال تجهیزات به کره شمالی، عمداً در صدد مخفی کردن اقدامات خود برآمد.
 
سرقت اطلاعات تجاری و فنی از جمله در مورد اختراعات ثبت شده در زمینۀ تجهیزات و فناوری ارتباطات، از دیگر اتهامات هواوی است. به گفته دادستانی آمریکا، هواوی از افراد مختلف از جمله پژوهشگران دانشگاهی جهت دسترسی به این گونه اقلام و اطلاعات استفاده می‌ کرد، تا با مهندسی معکوس، فناوری مورد استفاده از آنها را کشف کند و بکار بندد.
 
ایالات متحده گفته است که شرکت هواوی در خدمت اهداف اطلاعاتی دولت چین است و از موقعیت تجاری خود در کشورهای مختلف برای جاسوسی به نفع نهادهای اطلاعاتی جمهوری خلق چین سوء استفاده می‌ کند. شرکت چینی، ارتباط با نهادهای اطلاعاتی چین را تکذیب کرده است.