حشمت الله فلاحت پیشه: ظلم است که تامین مایحتاج مردم را به گردن تحریم بیاندازند/دولت بودجه لازم برای تامین مایحتاج مردم در قرنطینه را دارد

Falahatpishe-Heshmatollah

«یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: دولت بودجه لازم برای تامین مایحتاج مردم در مناطقی که باید قرنطینه شود، را دارد. چون در حال حاضر مصرف بنزین در کشور نصف شرایط عادی در سال‌های گذشته در دوران تعطیلات است. دولت این بنزین را با چند برابر قیمت در خارج از کشور می‌فروشد؛ بنابراین دولت می‌تواند با درآمدی که از این محل بدست می‌آید به همراه روزی ۲۰۰ میلیارد تومان که از محل گران کردن بنزین حاصل می‌شود مایحتاج لازم برای قرنطینه کردن را مهیا کند.»
 
حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار پارسینه، گفت: در شرایط اپیدمی مسئولین در هر کشور باید مطمئن‌ترین راه را برای مقابله با کرونا انتخاب کنند. اما متاسفانه در کشور ما راحت‌ترین راه انتخاب شده است.
 
او ادامه داد: در حال حاضر در استانهای غربی مانند کرمانشاه در هفته جاری شرایط قرمز اعلام شد. چون شاهد سفر مسافرین هستیم. من پیگیر یکسری امکانات بودم که مسئولین برای حوزه انتخابیه ام ارسال کنند. اگر وسایلی را که میخواستم و بیمارستانهای ما ندارند را خبری کنم اوج مظلومیت مردم ما در قبال بی کفایتی مسئولان مربوطه مشخص می‌شود. به عنوان مثال مناطق زلزله زده غرب استان کرمانشاه، ایلام و آذربایجان زیر ساختهای بیمارستانی شان از بین رفته است و در حال حاض در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند و این موج به سمت آن‌ها رفته است. اما حداقل‌های مراقبتی را حتی پزشکان در بیمارستان و مردم ندارند.
 
این نماینده مجلس تاکید کرد: مسئولان راحت‌ترین راهها را انتخاب می‌کنند. به عنوان مثال موضوع قرنطینه شهر قم مطرح شد و در حال حاضر هم برای برخی شهر‌های دیگر مطرح است. در تهران برخی مناطق آلوده‌تر است، اما کاری صورت نمی‌گیرد. از کسانی که کار ضدعفونی شهر را انجام می‌دهند پرس و جو کردم می‌گویند به ما گفته اند برخی از مکانها را ضدعفونی کنیم. در صورتیکه چین که توانستند کرونا را مهار کند تمام مناطق ضد عفونی شد و قرنطینه انجام شد.
 
«اگر کرونا را هم به گردن تحریم بیندازند ظلم است»
فلاحت پیشه، گفت: شهردار تهران به راحتی اعلام می‌کند که ما به دلیل تحریم پول نداریم که مایحتاج مردم را تامین کنیم که این ظلم به مردم است. در کشور همه چیز را به گردن تحریم انداخته اند. اگر کرونا را هم به گردن تحریم بیاندازند ظلم است. من پیش از این گفتم که ظریف و رییس جمهور باید برای شورای امنیت، صندوق بین المللی پول و کشور‌های مختلف نامه بنویسند هم کمک بخواهند و هم خواهان لغو تحریم‌ها شوند. اما اینکه تامین مایحتاج مردم را به گردن تحریم بیاندازند، ظلم است.
 
«دولت بودجه لازم برای تامین مایحتاج مردم در قرنطینه را دارد»
او تاکید کرد: دولت بودجه لازم برای تامین مایحتاج مردم در مناطقی که باید قرنطینه شود، را دارد. چون در حال حاضر مصرف بنزین در کشور نصف شرایط عادی در سالهای گذشته در دوران تعطیلات است. دولت این بنزین را با چند برابر قیمت در خارج از کشور می‌فروشد؛ بنابراین دولت می‌تواند با درآمدی که از این محل بدست می‌آید به همراه روزی ۲۰۰ میلیارد تومان که از محل گران کردن بنزین حاصل می‌شود مایحتاج لازم برای قرنطینه کردن را مهیا کند.
 
«شاهد بیشترین صرفه سوبسیدی تاریخ ایران را داریم»
این عضو کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: تحریم در موضوع مایحتاج مردم در قرنطینه به دنباله روش سنتی است که همه چیز را به گردن تحریم بیاندازیم. در کشور امکان تامین مایحتاج عمومی وجود دارد. شاهد صرفه جویی در سوپسید‌ها هستیم. اینکه مردم در خانه‌های خودشان نشسته اند یعنی بیشترین صرفه سوپسیدی تاریخ ایران را داریم. دولت بخش کوچکی از سوبسید‌هایی که پرداخت نمی‌کند را بدهد می‌تواند مایحتاج قرنطینه را تامین کند.