آلمان یک نفر را به خاطر جاسوسی از ارتش این کشور برای ایران گناهکار شناخت

Alman-Panahjoo

بی بی سی: دادگاه عالی منطقه‌ای کوبلنز در غرب آلمان؛ متهمان پرونده به جرم خود یعنی جاسوسی برای ایران اعتراف کرده‌اند

یک دادگاه عالی در آلمان مترجم ارتش این کشور را که متهم بود به ازای دریافت پول برای ایران جاسوسی می‌کرد، گناهکار شناخت و به شش سال و ۱۰ ماه حبس محکوم کرد.

این مترجم افغانستانی آلمانی، عبدالحمید س نام داشت. او مشاور فرهنگی در یک پادگان ارتش آلمان در شهر دیئون، در نزدیکی شهر کوبلنز بود.

 

بنابر حکم دادگاه عالی منطقه کوبلنز، عبدالحمید س ۵۱ ساله، اسرار دولتی با ماهیت نظامی را به یک افسر سرویس اطلاعاتی ایران منتقل کرده است. او در یک مورد خاص به خاطر "خیانت" مجرم شناخته شده است.

 

همسر این مترجم هم به خاطر کمک به عبدالحمید س به ۱۰ ماه حبس تعلیقی محکوم شده است. آسیه. س هم متهم شده بود که از ابتدا از فعالیت‌های جاسوسی شوهرش آگاه بود و با سرویس اطلاعات و امنیت ایران همکاری می‌کرد.

در آلمان خیانت ۱۵ سال حبس دارد اما از آنجایی که عبدالحمید س و همسر به اتهامات خود اعتراف کردند و سابقه کیفری نداشتند، دادگاه در مجازات آنها تخفیف قائل شده است.

 

سال گذشته بهرام قاسمی، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد "فردی که در آلمان به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شده ارتباطی با جمهوری اسلامی ندارد".

آژانس اطلاعات داخلی آلمان(BfV)، ایران را در کنار چین و روسیه از فعال‌ترین کشورهایی می‌داند که به جاسوسی از آلمان مشغول‌ند.

 

اما اکنون دادگاه عالی کوبلنز اعلام کرده که عبدالحمید س بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ دستکم هشت بار در شهرهای مختلف اروپا با مأموران اطلاعاتی ایران ملاقات کرده است.

در این دیدارها او اطلاعاتی شامل "نقشه‌های ارتش آلمان درباره موقعیت‌های نظامی" و همچنین برخی "تحلیل‌های وزارت دفاع آلمان درباره کشورها و موضوعات خاص" را به دست ماموران اطلاعاتی ایران سپرده است.

 

او برای این اطلاعات، تا زمان قطع رابطه، دستکم ۳۷ هزار دلار پول دریافت کرده بود.

بنابر حکم دادگاه همسر این فرد نیز از سال ۲۰۱۶، در "امور تدارکاتی" هماهنگی سفرهای همسرش دست داشته است.

این دادگاه، برای حفاظت از اسرار دولتی پشت درهای بسته انجام شد و اطلاعات اندکی از جزئیاتش به بیرون درز کرد.

 

   محاکمه دو شهروند دو تابعیتی افغان‌ در آلمان به اتهام جاسوسی برای ایران

   ایران ارتباط با فرد متهم به جاسوسی در ارتش آلمان را رد کرد

   جاسوسی از ارتش آلمان؛ فعالیت سازمان‌های اطلاعاتی ایران در اروپا افزایش یافته؟

 

در زمان رسیدگی به این پرونده، سایت اشپیگل آلمان گزارش داده بود که متهم این پرونده که سال‌ها جاسوسی می‌کرده به اطلاعات حساس و طبقه‌بندی شده از جمله اسناد مربوط به ماموریت نظامی آلمان در افغانستان دسترسی داشته است.

آژانس اطلاعات داخلی آلمان(BfV)، ایران را در کنار چین و روسیه از فعال‌ترین کشورهایی می‌داند که به جاسوسی از آلمان مشغولند.

در سال‌های اخیر، چند شهروند و یک دیپلمات ایرانی هم به اتهام فعالیت اطلاعاتی برای جمهوری اسلامی در آلمان بازداشت شده‌اند.