یک شهروند اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران دستگیرشد

israeil jassousiبنا بر گزارش‌ها، سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) یک شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های جاسوسی برای ایران دستگیر کرده است.

شین بت روز سه شنبه (۷ آوریل) طی بیانیه‌ای اعلام کرد که فرد بازداشت شده با "عوامل ایران" در خارج در تماس بوده و از آنها پول، دستور و ابزارهای رمزگذاری دریافت کرده است.

نام متهم که گفته می شود یک مرد ۵۰ ساله است هنوز رسما اعلام نشده است.

گفته شده که این فرد در اواسط ماه مارس امسال دستگیر و روز سه شنبه رسما در دادگاه به وی تفهم اتهام شده است.

رسانه های اسرائیل می گویند که متهم با یک شهروند لبنان به نام خالد یمانی در تماس بود که برای نهادهای اطلاعاتی ایران کار می کرده است. بنا بر این گزارش، این دو در ابتدا از طریق فیسبوک آشنا شده و در ماه های آوریل و سپتامبر ۲۰۱۸ در دانمارک و پاریس دیدار کرده بودند.

بنا بر بیانیه شین بت، متهم ماموریت داشت که در مورد مراکز استراتژیک اسرائیل اطلاعات جمع آوری و برای ایجاد اختلاف در جامعه اسرائیل از جمله جلب حمایت شهروندان عرب (فلسطینی تبارها) در اسرائیل برای کمک به ایران تلاش کند.

شین‌ بت می گوید بازداشت متهم نشان می دهد که ایران همچنان برای انجام فعالیت‌های جاسوسی و خرابکارانه در اسرائیل تلاش می کند، "آن هم در زمانی که جهان با اپیدمی ویروس کرونا مواجه است که در ایران به طور جدی شیوع یافته است".

مقامات ایرانی هنوز به اتهامات واکنشی نشان نداده اند.

اسرائیل در گذشته نیز اشخاصی را به اتهام فعالیت های جاسوسی برای حکومت ایران دستگیر و زندانی کرده است.

شین بت در سال ۲۰۱۸ میلادی گونن سیگِو، وزیر سابق کابینه اسرائیل، را به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت کرد.

در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز سازمان امنیت اسرائیل یک مرد ایرانی-بلژیکی به نام علی منصوری را به اتهام جاسوسی برای ایران دستگیر کرد.

آقای منصوری که متهم بود در پوشش تاسیس یک شرکت بازرگانی در اسرائیل، برای ایران جاسوسی می کرده در سال ۲۰۱۵ میلادی به هفت سال زندان محکوم شد.

منبع: بی بی سی