کرونا؛ ترکیه بالاترین آمار ابتلا در آسیا را اعلام کرد

Corona Turkeyآخرین شمار رسمی جان‌باختگان همه‌گیری کرونا در ترکیه با ۱۲۷ نفر افزایش در در ۲۴ ساعت به دست کم ۲۰۱۷ نفر رسیده است. فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه، تعداد مبتلایان به کرونا را با حدود ۳۹۷۷ نفر افزایش دریک روز، حداقل ۸۶۳۰۶ نفر اعلام کرده است.

به گزارش بی بی سی، به این ترتیب، ترکیه با پشت سر گذاشتن چین و ایران، پس از آمریکا، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و بریتانیا، بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا را در جهان گزارش کرده است و بیشترین آمار ابتلا به کرونا را در آسیا دارد در حالی که اولین مورد کرونا را دهم مارس (چهل روز پیش) اعلام کرد و پیش از آن مرزهایش را بسته بود.

بنا بر اعلام دانشگاه جانز هاپکینز در آمریکا، کل موارد گزارش شده در دنیا به حدود ۲ میلیون و ۳۶۸ هزار نفر رسیده و تعداد درگذشتگان نیز بیش از ۱۶۳ هزار نفر اعلام شده است.

به گفته کوجا تاکنون ۶۳۵ هزار نفر در ترکیه آزمایش کرونا شده‌اند و ۱۲ هزار نفر نیز بهبود یافته‌اند.

ترکیه برای مقابله با همه‌گیری کرونا مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل و گردهمایی‌هایی مثل مراسم دینی را ممنوع کرده است.

تردد غیرضروری افراد بالای ۶۵ سال و جوان‌تر از ۲۰ سال نیز ممنوع است.

دولت ترکیه همچنین برای دومین بار در تعطیلات آخر هفته در سی یک استان که در برگیرنده شهرهای بزرگ مانند آنکارا و استانبول هستند ۴۸ ساعت قرنطینه اعلام کرده است.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه هم از منع سفر زمینی، هوایی و دریایی میان این شهرها و استان‌ها در ۱۵ روز آینده خبر داده است.

در همین حال ادامه ساخت یک بیمارستان در دو باند فرودگاه آتاتورک انتقادهایی را برانگیخته است. فرودگاه آتاتورک فرودگاه اصلی شهر 16 میلیون نفری استانبول است اما از سال پیش که برای ساخت تاسیسات جدید تعطیل شد به روی پروازهای مسافری بسته بوده و فقط پروازهای باری و مقامات دولتی از آن انجام می‌شود.

شهردار استانبول به ساخت بیمارستان در باند این فرودگاه اعتراض کرده و گفته در شرایط اضطراری مثل زلزله ممکن است برای امدادرسانی به آنها نیاز باشد.

اکرم امام‌اوغلو شهردار استانبول دولت را متهم کرد که عمدا فرودگاه آتاتورک را تخریب می‌کند وگرنه می‌توانست این بیمارستان را در جایی دیگر مثل زمین‌های خالی نزدیک فرودگاه بسازد.


در این رابطه