سقوط قیمت نفت امریکا به ۱۵ دلار در هر بشکه

naft soghute gheymat

بهای معاملات نفت روز دوشنبه تحت تاثیر نگرانیها نسبت به پر شدن ظرفیت تاسیسات نگهداری نفت در شرایط اشباع عرضه و نبود تقاضا در دنیای کرونا زده، کاهش پیدا کرد و به نفت آمریکا به پایین‌ترین رکورد خود از سال ۱۹۹۹ تاکنون سقوط کرد.
 بازار نفت به دلیل گزارشهای مخالف از مصرف ضعیف تقاضا و پیش بینی‌های ناامیدکننده اوپک و آژانس بین المللی انرژی تحت فشار قرار گرفت. طبق گزارش ماهانه اوپک، تقاضا برای نفت اوپک در سه ماهه دوم کمتر از ۲۰ میلیون بشکه در روز خواهد بود که پایین‌ترین میزان از اوایل سال ۱۹۸۹ به این طرف محسوب می شود. آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد که تقاضا برای نفت در آوریل ۲۹ میلیون بشکه در روز و در کل سال ۲۰۲۰ به میزان ۹.۳ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

حجم نفتی که در مخازن آمریکا به خصوص منطقه کاشینگ اوکلاهاما که هاب تحویل معاملات وست تگزاس اینترمدیت است، نگهداری می شود، به دلیل کاهش فعالیت پالایشگاه‌ها در بحبوحه نبود تقاضا، رشد کرده است.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در مه دو دلار و ۶۲ سنت معادل ۱۴ درصد سقوط کرد و به ۱۵ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه رسید. در یک مقطع از معاملات، این قراردادها حداکثر ۲۱ درصد سقوط کردند و به مرز ۱۴ دلار و ۴۷ سنت نزول کرده بودند که پایینترین قیمت از مارس سال ۱۹۹۹ بود.

این قراردادها روز سه شنبه منقضی می شوند و قرارداد ماه ژوئن با یک دلار و ۲۸ سنت معادل ۵.۱ درصد کاهش، ۲۳ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه معامله شد.

بهای نفت برنت با ۲۱ سنت معادل ۰.۸ درصد کاهش، به ۲۷ دلار و ۸۷ سنت در هر بشکه رسید.

صنعت نفت در مواجهه با کاهش ۳۰ درصدی تقاضای جهانی برای سوخت در پی شیوع بیماری کووید ۱۹ و اجرای قرنطینه در کشورهای جهان، به کاهش فوری تولید تن داده است.
* منبع: ایسنا


در این رابطه